Ashwagandha to coraz popularniejsza w Polsce roślina, która jest zaliczana do tzw. superfoods.

Jej prozdrowotne właściwości znajdują zastosowanie w medycynie indyjskiej od kilku tysięcy lat. Wyjaśniamy, jakie korzyści wynikają z jej regularnego spożywania.

Ashwagandha a układ nerwowy

Jedną z najbardziej znanych prozdrowotnych właściwości opisywanej rośliny jest jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Systematyczne spożywanie ashwagandhy przekłada się na lepszą koncentrację oraz poprawę zdolności zapamiętywania.

ashwaganda

Z tego powodu jest zalecana podczas okresów intensywnej nauki, na przykład w trakcie egzaminów na studiach. Ponadto jest to roślina pomagająca utrzymać lub przywrócić równowagę psychiczną. Z tego powodu zda egzamin wśród osób zmagających się z codziennym stresem, uczuciem lęku lub niepokoju.

Dzięki niej chwilę relaksu po trudach codziennego dnia będą przynosiły pozytywne skutki. Ashwagandha jest też polecana osobom cierpiącym na depresję. Poza tym może być pomocna w przypadku występowania problemów z zasypianiem.

Ashwagandha na odchudzanie

Kolejną korzyścią z regularnego spożywania ashwagandhy jest przyśpieszanie procesu odchudzania lub łatwiejsze kontrolowanie wagi. Wynika to z kilku przyczyn, a pierwszą z nich jest obniżanie poziomu złego cholesterolu. Jednocześnie opisywana roślina podnosi poziom lipoprotein odgrywających niezwykle istotną rolę w procesie metabolizmu.

Kolejna kwestia to zmniejszanie poziomu cukru we krwi. Z tego powodu żeń-szeń indyjski jest polecany osobom zmagającym się z cukrzycą, która może prowadzić do otyłości. Inna właściwość tej rośliny, która pomaga w utrzymywaniu lub skuteczny zbijaniu wagi to zwiększanie wydolności fizycznej ludzkiego organizmu.

Jej regularne spożywanie, na przykład w formie ekstraktu pozwala na widoczne zwiększenie masy oraz siły mięśni. Konsekwencją takie progresu są bardzie efektywne treningi, a co za tym idzie szybsze zrzucanie zbędnych kilogramów. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule o ashwagandzie.

Inne korzyści spożywania ashwagandhy

Jak widać ashwagandha ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm, jednak na tym nie koniec. Jest to roślina zawierająca wiele substancji aktywnych, które wykazują działanie antybakteryjne. Dzięki temu osoba ją spożywająca staje się mniej narażona na ataki różnego rodzaju wirusów, na przykład grypy.

Mężczyźni decydujący się na włączenie jej do swojej diety mogą liczyć na zwiększenie swojej płodności. Indyjski żeń-szeń sprawia, że plemniki stają się znacznie bardziej aktywne, co zwiększa szanse na zapłodnienie komórki jajowej. Ponadto ashwagandha zawiera związki wykazujące działanie antyoksydacyjne.

Dzięki temu mogą zwalczać wolne rodniki, które przyczyniają się do przyśpieszania procesu starzenia się komórek. Poza tym ich likwidowanie zmniejsza szanse na rozwój groźnych chorób, takich jak nowotwory. Opisywana roślina ma też dobry wpływ na działanie wątroby. Chroni jej komórki przed działaniem trujących i innych szkodliwych substancji.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.