Za chwilę dowiesz się, jakie są najlepsze tabletki na ból gardła. Przy takiej dolegliwości zawsze najważniejszy jest czas Twojej reakcji.
Jeśli więc zauważysz u siebie pierwsze objawy bólu w przełyku, to jak najszybciej sięgnij po dobry spray na gardło, który zazwyczaj ma działanie nie tylko przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale też przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne!
Albo od razu zaopatrz się w najmocniejsze tabletki na gardło bez recepty, bo tylko w ten sposób jesteś w stanie uniknąć ostrego bólu w przełyku, który uniemożliwi Ci przełykanie potraw i zainicjuje prawdopodobny rozwój anginy.
Aby ułatwić Ci wybór i znalezienie dobrych tabletek na gardło, stworzyliśmy ranking, w którym umieściliśmy tylko i wyłącznie skuteczne tabletki do ssania. Każdy lek dokładnie opisaliśmy i wyłoniliśmy jego największe zalety i wady. Aby poznać cenę danego leku, kliknij przycisk: „Sprawdź cenę”.
Tabletki na ból gardła ranking
Spis treści
Ból gardła najczęściej objawia się dolegliwościami w okolicy krtani, przełyku, migdałków i podniebienia. Ponadto infekcji gardła towarzyszy swędzenie, drapanie, kłucie i uczucie suchości w gardle. Objawy towarzyszące bólowi gardła, to trudności w przełykaniu i mówieniu, zaczerwienione gardło, chrypka, obrzęk błon śluzowych i kaszel.
Jeśli wyczuwasz u siebie któreś z objawów, to jak najszybciej sięgnij po skuteczne tabletki na gardło, dzięki którym zatrzymasz tę dolegliwość i pogłębianie się infekcji gardła.
Ranking tabletek na gardło zawiera 8 topowych i dobrze wyselekcjonowanych produktów takich marek jak: Neo-Angin, Strepsils, Cholinex, Orofar, Chlorchinaldin, LEHNING, Halset i Envil Gardło.
Sprawdź, czego się dowiedzieliśmy:
Envil Gardło (Envix) 20 tabletek do ssania
Ranking najlepszych tabletek na gardło rozpoczynamy od produktu Envil Gardło (Envix). Preparat ma działanie antyseptyczne i miejscowo znieczulające.
Jego skład opiera się na zawartości chlorku cetylopirydyniowego, który ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze oraz chlorowodorku lidokainy, który łagodzi ból.
Dzięki dodatkowi cynku preparat wspomaga również naturalną odporność organizmu. Tabletki polecane są przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, przy zapaleniu dziąseł oraz zakażeniach i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej.
Mogą być stosowane zapobiegawczo przeciwko tworzeniu się bakteryjnej płytki nazębnej oraz w trakcie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych z bólem gardła i w zapaleniu migdałków. Osobom dorosłym i dzieciom, które ukończyły 6. rok życia zaleca się ssanie jednej tabletki co dwie lub trzy godziny.
Zalety:
- tabletki przynoszą natychmiastową ulgę,
- mają przystępną cenę,
- są niewielkie,
- charakteryzują się przyjemnie miętowym smakiem.
Wady:
- bywają trudno dostępne w aptekach stacjonarnych.
Orofar Max 2mg+1mg 20 pastylek do ssania
Siódme miejsce w rankingu tabletek na gardło zajmuje wyrób o nazwie Orofar Max. Preparat zawiera dwie substancje czynne, czyli chlorek cetylopirydyniowy oraz chlorowodorek lidokainy.
Tabletki działają zatem dwukierunkowo – jednocześnie łagodzą objawy bólowe i zwalczają stan zapalny. Produkt zalecany jest przy miejscowym leczeniu bólu gardła i stanów zapalnych jamy ustnej oraz wszelkich podrażnień błony śluzowej.
Według producenta, pastylki zaczynają zwalczać ból już po dwóch minutach od zażycia preparatu. Osoby dorosłe mogą przyjmować je co 1 lub 2 godziny w zależności od potrzeb, natomiast dzieci w wieku od 6 do 12 lat jedną tabletkę co 3 – 4 godziny, nie więcej niż w ilości trzech sztuk na dobę.
Zalety:
- tabletki działają szybko i na długo uwalniają od bólu,
- mają przyjemny smak,
- są stosunkowo wydajne.
Wady:
- mają dosyć wysoką cenę.
Halset 1,5mg 24 tabletki do ssania
Szóste miejsce w rankingu tabletek na ból gardła zajmuje Halset – produkt marki Biofarm. Preparat ma działanie miejscowo odkażające i może być stosowany przy stanach zapalnych jamy ustnej oraz gardła.
Zawarta w jego składzie substancja czynna, czyli chlorek cetylopirydyniowy ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Wyrób polecany jest zatem zarówno przy lekkich, jak i średnio ciężkich stanach zapalnych.
Pastylki zawierają w swoim składzie również łagodzące i chłodzące substancje, takie jak mentol czy olejek miętowy, którym produkt zawdzięcza swój smak. Preparat nie nadaje się dla dzieci poniżej 6. roku życia. Starsze mogą zażywać jedną tabletkę co 2 – 3 godziny, nie przekraczając ilości 6 sztuk na dobę. Osoby dorosłe nie powinny natomiast przyjmować dziennie więcej niż 8 tabletek.
Zalety:
- tabletki sprawdzają się przy lekkim i średnim bólu gardła,
- działają szybko,
- mają bardzo korzystną cenę,
- są przyjemne w smaku.
Wady:
- nie sprawdzą się przy silnym bólu.
Cholinex Intense – pastylki do ssania
Na piąte miejsce w rankingu tabletek do gardła trafił produkt o nazwie Cholinex Intense. Preparat działa miejscowo znieczulająco i przeciwbakteryjnie za sprawą dwóch głównych składników, czyli heksylorezorcynolu oraz chlorku benzalkoniowego.
Wyrób zaleca się stosować objawowo przy zapaleniu gardła i dolegliwościach bólowych. Produkt ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a dodatkowo zwiększa ilość wydzielanej śliny, czym wspomaga swoje działanie przeciwzapalne.
Tabletki nie mogą być podawane dzieciom poniżej 7. roku życia. Osoby dorosłe mogą przyjmować jedną pastylkę co trzy godziny, w ilości maksymalnie 8 sztuk dziennie, natomiast młodzież i dzieci, które ukończyły 7. rok życia nie powinny przekraczać dozwolonej ilości 4 tabletek na dobę.
Zalety:
- tabletki dają natychmiastowy efekt ulgi w bólu,
- mają przyjemny smak,
- są dostępne w cenie proporcjonalnej do ich jakości.
Wady:
- przy dłuższym stosowaniu mogą podrażniać gardło.
Chlorchinaldin VP
Czwarte miejsce w rankingu tabletek na ból gardła zajmuje Chlorchinaldin VP – preparat, który jako jedyny zawiera w swoim składzie chlorochinaldol, czyli substancję czynną o potrójnym działaniu: przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym.
Wyrób działa na bakterie, które są odpowiedzialne za większość przypadków stanów zapalnych gardła. Działa przyczynowo, hamuje rozwój infekcji i leczy gardło. Może być stosowany przy antybiotykoterapii.
Tabletki zaleca się do stosowania miejscowego w zakażeniach bakteryjnych dziąseł oraz jamy ustnej, a także w zakażeniach grzybiczych po leczeniu antybiotykami. Preparat można przyjmować co 1 – 2 godziny, nie przekraczając przy tym dawki 10 pastylek na dobę.
Zalety:
- wyrób ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny,
- działa przeciwbólowo i leczniczo,
- ma przyjemny smak,
- daje szybkie efekty.
Wady:
- przy ostrym bólu wymaga zastosowania maksymalnej dawki.
Strepsils Intensive na ból gardła – pastylki do ssania
Na trzecim miejscu w rankingu uplasowały się pastylki do ssania Strepsils Intensive. Preparat zawiera w swoim składzie flurbiprofen, który działa podwójnie – zwalcza stan zapalny i uśmierza silny ból.
Substancje obecne w jego formule dodatkowo powlekają błony śluzowe jamy ustnej przynosząc szybką i wyraźnie odczuwalną ulgę. Tabletki usuwają trudności w przełykaniu i zmniejszają obrzęk gardła. Produkt może być stosowany zarówno przy infekcjach wirusowych, jak i bakteryjnych.
Przynosi ulgę już po 2 minutach od spożycia, a efekty jego działania przeciwbólowego utrzymują się nawet do 3 godzin. Preparat dedykowany jest miejscowemu leczeniu bólu u osób, które ukończyły 12. rok życia. Można przyjmować go w ilości maksymalnie 5 dawek na dobę, w zależności od potrzeb co około 3 – 6 godzin.
Zalety:
- tabletki charakteryzują się bardzo szybkim działaniem,
- radzą sobie nawet z silnym bólem o różnym podłożu,
- nie wysuszają gardła.
Wady:
- mają specyficzny smak.
LEHNING Voxpax tabletki na ból gardła i chrypkę
Drugie miejsce w rankingu zajmują tabletki na ból gardła i chrypkę Voxpax marki LEHNING. Wyrób może być stosowany w leczeniu chrypki, bólu gardła, a także przejściowych zaburzeń lub utraty głosu.
Produkt polecany jest także w ostrym zapaleniu gardła, krtani i tchawicy. Po pastylki mogą sięgać również palacze zmagający się z przewlekłymi nieżytami gardła oraz osoby w intensywny sposób operujące strunami głosowymi.
Preparat ma bogaty skład. Działa stymulująco na naturalne mechanizmy obronne organizmu, wspierając jego walkę ze stanami zapalnymi dotyczącymi górnych i dolnych dróg oddechowych.
Wyrób sprzedawany jest w dużych, ekonomicznych opakowaniach. Należy stosować go pomiędzy posiłkami, ssąc 1 – 2 tabletki maksymalnie 4 do 5 razy na dobę w przypadku osób dorosłych. U dzieci dozwolona jest połowa zalecanej dziennej dawki.
Zalety:
- produkt ma dobry stosunek jakości do ceny,
- znajduje wiele zastosowań,
- jest dostępny w dużym, wydajnym opakowaniu.
Wady:
- tabletki są lekiem homeopatycznym, co może stanowić wadę lub zaletę produktu.
Neo-Angin Tabletki na stany zapalne jamy ustanej i gardła
Ranking tabletek na gardło zamykają pastylki Neo-Angin, charakteryzujące się bardzo wszechstronnym działaniem. Ich stosowanie polecane jest przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, które przebiegają z takimi objawami towarzyszącymi, jak obrzęk, ból i zaczerwienienie.
Wyrób działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Jego formuła łączy trzy składniki aktywne, które zwalczają infekcję, eliminują ból i zapewniają wsparcie dla naturalnych mechanizmów leczenia stanu zapalnego.
Preparat zawiera również lewomentol, czyli substancję o właściwościach chłodzących i łagodzących ból. Tabletki dedykowane są osobom dorosłym oraz dzieciom, które ukończyły 6. rok życia. Mogą być stosowane co 2 – 3 godziny, w ilości nie większej niż 6 sztuk na dobę.
Zalety:
- preparat ma dobry stosunek jakości do ceny,
- jest szybki i skuteczny w działaniu,
- ma przyjemny smak,
- jest dostępny w wersji z cukrem i bez cukru,
- jest delikatny dla błony śluzowej gardła.
Wady:
- wyrób w wariancie bez cukru zawiera słodzik.
Czym jest wirusowe zapalenie gardła?
Wirusowe zapalenie gardła powodują takie bakterie jak:
- rhinowirusy,
- adenowirusy,
- wirus Epsteina-Barr,
- enterowirusy,
- wirus opryszczki,
- i wirus grypy.
Ból gardła najczęściej pojawia się w sezonie grypowym, ale może też być konsekwencją zjedzenia czegoś bardzo zimnego. Bez względu na przyczynę bólu gardła, warto wiedzieć, jak dochodzi do infekcji.
W pierwszej kolejności wirus przechodzi drogą kropelkową na dłonie zdrowego człowieka, by następnie trafić do jamy nosowo-gardłowej, gdzie wirus uszkadza nabłonek.
Jest to sygnał dla naszego układu odpornościowego, że coś zaczyna się dziać w gardle i system obronny organizmu zaczyna wysyłać w te okolice komórki immunologiczne, by zwalczyć infekcję.
Okres wylęgania się wirusa wynosi od 1 do 6 dni. W praktyce oznacza to, że objawy choroby pojawiają się nawet dopiero po 6 dniach od kontaktu z osobą będącą jej źródłem.
Wirusowe zapalenie gardła objawia się najczęściej:
- kaszlem,
- katarem (nieżyt nosa),
- bólami gardła,
- brakiem apetytu,
- suchością w gardle,
- zaczerwienieniem gardła,
- bólami głowy oraz mięśni,
- stanem podgorączkowym,
- kłopotami z przełykaniem,
- i powiększeniem węzłów chłonnych.
Leczenie zapalenia gardła
Wirusowe zapalenie gardła jest dolegliwością, która po jakimś czasie samoistnie ustępuje. Objawy zapalenia gardła ustępują już po około tygodnia czasu, ale niestety zapalenie gardła u dzieci trwa zwykle nieco dłużej, ponieważ system odpornościowy dziecka nie radzi sobie z infekcją tak sprawnie, jak organizm dorosłego człowieka.
Leczenie wirusowego zapalenia gardła jest objawowe i polega głównie na przyjmowaniu leków łagodzących ból gardła, najczęściej stosuje się:
- tabletki na gardło bakteriobójcze (sprawdź ranking tabletek do ssania),
- preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- miejscowe spraye na gardło,
- płukanki na gardło,
- witaminę C,
- i inhalacje.
Na ból gardła nie stosuje się jednak antybiotyków, ponieważ antybiotyk jest preparatem, który ma za zadanie zwalczać bakterie, a wirusowe zapalenie gardła wywołują przecież wirusy.
Ponadto nieuzasadnione stosowanie antybiotyków, może jeszcze bardziej zaszkodzić, ponieważ antybiotyk uszkadza naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej, co spotęguje infekcję w gardle i pozbawi je mechanizmu obronnego.
Co więcej, aby jak najszybciej zwalczyć bolesny ból gardła, warto stosować preparaty, które zawierają:
- liście podbiału,
- korzeń prawoślazu,
- kwiat dziewanny,
- kwiaty i liście malwy – (łagodzi podrażnienie błony śluzowej),
- kwiaty nagietka lekarskiego,
- szałwię lekarską,
- eukaliptus gałkowy.
Stosując zioła na ból gardła, upewnij się, że nie wchodzą one w interakcję z lekami, które zalecił lekarz. Ponadto, gdy zbliża się okres wzmożonej zachorowalności na infekcje, spróbuj jeszcze lepiej zadbać o swoją odporność.
Domowe sposoby na bolące gardło
Jeśli tabletki na gardło do ssania nie uśmierzają bólu, warto wspomóc leczenie, stosując domowe sposoby na bolące gardło, które z powodzeniem stosowały nasze mamy, babcie i prababcie.
- Syrop z cebuli – jak wiadomo, cebula działa bakteriobójczo, bo zawiera sporo witaminy C, która pomaga w walce z infekcją. Do syropu z cebuli warto dodać odrobinę miodu, który także szczyci się licznymi właściwościami zdrowotnymi.
- Roztwór z wody utlenionej – ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, dlatego stosowany bezpośrednio na gardło, zmniejsza rozprzestrzenianie się patogenów, kojąc ból gardła.
- Herbata z miodem, cytryną i malinami – miód osłabi bóle w gardle, a cytryna i maliny zahamują rozwój infekcji.
- Napar z siemienia lnianego – błonka która powstanie przy parzeniu siemienia, świetnie powleka przełyk, znacznie zmniejszając ból i drapanie w gardle.
- Mleko z masłem i miodem – znany od dziesiątek lat przepis na napój łagodzący bóle gardła. Taki napój znacznie zmniejsza i uśmierza dolegliwości.
Powyższe domowe sposoby na gardło są najskuteczniejsze, gdy jeszcze nie doszło do pełnego zapalenia gardła. W przypadku niepokojących objawów warto więc szybko zareagować i zaopatrzyć się nie tylko w dobre tabletki na gardło, ale też w składniki, dzięki którym przygotujesz stare sprawdzone napoje łagodzące ból i hamujące infekcję.
Koniecznie zapoznaj się z innymi rankingami:
- Najlepsze kremy do depilacji bikini – RANKING TOP7
- Dobre podkłady kryjące bez efektu maski – RANKING
- Najlepsze peelingi enzymatyczne – RANKING
- Najlepszy KOREKTOR pod oczy [RANKING]
- Najlepsze rozjaśniacze do włosów RANKING