Egzema to problem, dotykający osoby w różnym wieku. Bywa niezwykle uciążliwy. To jedna z tych przypadłości, które mogą się ciągnąć latami, jeżeli nie będziemy się z nimi odpowiednio obchodzić.

Z drugiej strony, wystarczy, że wprowadzimy kilka zmian do swojego życia i zadbamy o prawidłową pielęgnację ciała, a okresy remisji mogą być znacznie dłuższe.

Zrób testy alergiczne

problemy-skorne

Zmiany skórne pojawiające się w trakcie tej dolegliwości mogą mieć podłoże alergiczne. Warto zwracać uwagę na to, co się je i na pory roku, w których się nasilają. Dobrym sposobem na to, aby upewnić się dokładnie co do potencjalnych alergenów, jest wizyta u alergologa i wykonanie testów skórnych.

Dzięki temu zyskamy pewność odnośnie tego, jakie substancje nie są przyjazne dla naszego organizmu i mogą powodować egzemę.

Przyjrzyj się temu co nosisz

Sztuczne tkaniny, które nie pozwalają oddychać skórze, to kolejna rzecz mogąca nasilać problemy skórne, zwłaszcza jeżeli występują one w miejscach, na które nakładamy zazwyczaj kilka warstw materiału. Wybieraj lekkie tkaniny bawełniane bądź nowoczesne, sportowe materiały.

Po zakupie nowego ubrania koniecznie wypierz je przed założeniem, aby usunąć resztki chemikaliów. Uważaj na naturalną wełnę. Jeżeli jesteś uczulony na sierść zwierząt, unikaj tej gryzącej. Zamiast tego wybierz lekkie swetry z merynosów – to gatunek hipoalergicznych owiec, a ich wełna jest bardzo delikatna.

Świadoma pielęgnacja to podstawa

Również niewłaściwa pielęgnacja naszego ciała może wzmagać egzemę. Używanie niektórych olejków eterycznych dodawanych do perfum, mocno pieniących się i intensywnie pachnących żeli pod prysznic czy płynów do kąpieli sprawi, że skóra będzie jeszcze bardziej przesuszona. Przy takich problemach, postaw koniecznie na dogłębne nawilżanie.

Wybieraj kosmetyki o prostych, mocno emolientowych składach, bez dodatku substancji zapachowych, które mogłyby wywołać podrażnienie. Koniecznie pamiętaj o smarowaniu się balsamem po każdym myciu!

Zrezygnuj z niebezpiecznych składników w kuchni

Jeżeli Twoje dolegliwości mają związek z alergiami pokarmowymi – będziesz musiał przestrzegać ścisłej diety eliminacyjnej. Nawet niewielka ilość uczulającego składnika dodanego do całego dania, może zniweczyć efekty kilkumiesięcznej prawidłowej pielęgnacji, dlatego dokładnie przyglądaj się temu, co jesz – zwłaszcza poza domem.

Unikaj stresu i pamiętaj o relaksie

Długotrwały stres może prowadzić do zaostrzenia objawów egzemy, dlatego staraj się go unikać. Jeżeli pracujesz w stresujących warunkach, pamiętaj, aby po każdym ciężkim dniu zadbać o odrobinę relaksu i wypoczynku.

Kiedy żyjemy w przewlekłym stresie, zdolności regeneracyjne naszego organizmu nie działają tak dobrze, jak w czasie odpoczynku. Pamiętaj o tym!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Objawy egzemy są naprawdę przeróżne i ciężko ją jednoznacznie zdiagnozować… Najczęściej mamy do czynienia ze stanem zapalnym wierzchniej warstwy naskórka, czyli przeważnie jest to obrzęk skóry i często zaczerwienienie.

    Później zaczynają pojawiać się rumieniowe plamy, które zaczynają się złuszczać, nierzadko widać pęcherzyki z płynem i swoiste grudki na powierzchni skóry oraz swędzenie tych miejsc.

    Egzema u dorosłych najczęściej pojawia się w zgięciach pod kolanami, na nadgarstkach oraz na łokciach, jeśli więc zaobserwujecie u siebie takie objawy egzemy, to jak najprędzej należy udać się do dermatologa, by zacząć leczenie.

    Jeśli dermatolog zdiagnozuje egzemę atopową, to po przeprowadzeniu testów, z łatwością będzie można znaleźć czynnik który wywołuje alergię.

    Przyczyną powstawanie egzemy jest najprawdopodobniej słabe funkcjonowanie układu odpornościowego… warto więc i jemu się przyjrzeć…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.