Jak wskazują badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal co drugi z nas (40-45%) cierpi na zmiany skórne w postaci egzemy. I chociaż istnieje kilka typów choroby, to łączą je charakterystyczne objawy stanu zapalnego: skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i nadmiernie ucieplona, często swędzi, a nawet delikatny dotyk potrafi zaboleć.
Choroba jest znana także pod nazwą atopowe zapalenie skóry (AZS). Jak pielęgnować zimą dłonie z egzemą? Czy witaminy na skórę przyśpieszą proces leczenia?
Egzema na dłoniach – poznaj swój typ!
Spis treści
Istnieją dwa typy egzemy: egzogenna, czyli kontaktowa oraz egzema endogenna, znana inaczej jako konstytucjonalna. Na pierwsza powstaje w wyniku reakcji skóry na substancję z zewnątrz, zaś druga w wyniku indywidualnych skłonności organizmu do jej wystąpienia.
Do czynników wywołujących egzemę egzogenną zalicza się zmiany w klimacie (zwłaszcza gwałtowną zmianę temperatur), kontakt z substancją podrażniającą lub alergiczną, np. żywice, metale, składniki gumy, konserwanty i substancje zapachowe. Taka egzema na dłoniach objawia się w postaci wyprysku kontaktowego.
Do czynników wywołujących egzemę endogenną zalicza się genetyczne uwarunkowanie danej osoby. Niestety, nie zbadano dokładnie wszystkich przyczyn pojawienia się AZS. Na sam rozwój choroby i jej nasilenie wpływ może mieć nawet duży stres. Warto mieć na uwadze, iż egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa.
Wyróżnia się trzy fazy choroby:
- Faza ostra – silny rumień występuje po kilku godzinach po kontakcie z alergenem, mogą pojawić się drobne pęcherzyki wypełnione ropą;
- Faza podostra – skóra na dłoniach zaczyna się łuszczyć, pojawiają się strupy;
- Faza przewlekła – uszkodzony naskórek zaczyna przerastać, dochodzi do intensywnego złuszczania, pojawiają się liczne ropne pęcherzyki, dłonie swędzą.
Podstawę leczenia stanowi ustalenie źródła alergenu i ograniczenia z nim kontaktu (a nawet jego całkowitą eliminację). Dermatolog wykonuje testy płatkowe naskórkowe, aby potwierdzić chorobę.
Pacjent może być uczulony zarówno na pojedynczą substancję, grupę kilku alergenów, a nawet i na związki o podobnej budowie chemicznej. Atopowe zapalenie skóry jest trudne do wyleczenia, często nie jest nawet możliwe całkowite wyeliminowanie zmian, jednak warto odpowiednio pielęgnować dłonie, aby złagodzić objawy choroby.
Połączone z odpowiednim leczeniem (dermatolog doradzi odpowiednie leki antyhistaminowe lub immunosupresyjne) i fototerapią są w stanie znacząco wyciszyć objawy choroby. Dodatkowo witaminy na skórę z AZS korzystnie działają na stan dłoni.
Witaminy na skórę – czy pomagają w egzemie?
Najnowsze badania naukowe dowodzą, iż witaminy na skórę dłoni są bardzo pomocne w walce z egzemą. Bardzo cenna jest witamina D, która bierze udział w procesie podziałów komórkowych i produkcji katelicydy i peptydu, odpowiedzialnych za ochronę skóry, a także witamina A i E, które wzmacniają bariery ochronne i nawilżają skórę dłoni dzięki normalizacji gospodarki wodno-mineralnej.
Jak czytamy w poradniku o witaminach i minerałach poprawiających stan skóry: W przypadku nasilonych objawów związanych z atopowym zapaleniem skóry, lekarz może zalecić również stosowanie probiotyków, czyli żywych drobnoustrojów, które mają zbawienny wpływ na florę bakteryjną jelit.
Pielęgnacja dłoni powinna uwzględniać również codzienną pielęgnację z użyciem hipoalergicznych kosmetyków niepodrażniających skóry dłoni. Na noc warto sięgać po krem wzbogacony prebiotykami i olejkami z rokietnika zwyczajnego, który bardzo dobrze nawilżą podrażnioną skórę i działa na nią łagodząco.
Zamiast zwykłych kosmetyków drogeryjnych warto wybrać produkty i wyroby medyczne, które powstały we współpracy z lekarzami.
Kolejną dobrą praktyką jest noszenie ubrań i rękawiczek wykonanych z naturalnych materiałów, np. bawełny lub lnu. Zaleca się unikania długich kąpieli w gorącej wodzie oraz ręcznego mycia naczyń (jeśli już jest to koniecznie, to wyłącznie w rękawiczkach).
Po każdym myciu rąk delikatną emulsją do ciała (jeśli wybieramy mydło, to wyłącznie te o neutralnym pH dla skóry!) dłonie należy posmarować łagodzącą maścią lub kremem.
Źródła:
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/647/original/9-17.pdf?1481031938
- http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2013/2/132_2_48_2013.pdf
- http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/226340100.pdf
- https://twojezdrowie.rmf24.pl/eksperci/czarnobilska-ewa/wywiady/news-codziennie-stosujesz-kosmetyki-jestes-kandydatem-na-alergika,nId,1575884
- https://twojezdrowie.rmf24.pl/porady/pytania-i-odpowiedzi/news-jak-radzic-sobie-z-problemami-skornymi-wideoczat-z-ekspertem,nId,2513027
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
u mojej Zosi AZS pojawił się jakoś w pierwszych dniach życia. akurat trafiłam na super pediatrę, która powiedziała , że dziecko trzeba myć emolientem a nie jakimiś drogeryjnymi kosmetykami. poleciła nam exomege control żel do mycia, z czasem wprowadziłam też balsam zamiast kremów, które mają w swoim składzie praktycznie wszystko..po tej kuracji Zosia ma nawilżoną skórę i zaostrzenia owszem zdarzają się, ale nie są uciążliwe i skóra szybko odzyskuje równowagę