Jak wskazują badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal co drugi z nas (40-45%) cierpi na zmiany skórne w postaci egzemy. I chociaż istnieje kilka typów choroby, to łączą je charakterystyczne objawy stanu zapalnego: skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i nadmiernie ucieplona, często swędzi, a nawet delikatny dotyk potrafi zaboleć.

Choroba jest znana także pod nazwą atopowe zapalenie skóry (AZS). Jak pielęgnować zimą dłonie z egzemą? Czy witaminy na skórę przyśpieszą proces leczenia?

Egzema na dłoniach – poznaj swój typ!

egzema-na-dłoniach

Istnieją dwa typy egzemy: egzogenna, czyli kontaktowa oraz egzema endogenna, znana inaczej jako konstytucjonalna. Na pierwsza powstaje w wyniku reakcji skóry na substancję z zewnątrz, zaś druga w wyniku indywidualnych skłonności organizmu do jej wystąpienia.

Do czynników wywołujących egzemę egzogenną zalicza się zmiany w klimacie (zwłaszcza gwałtowną zmianę temperatur), kontakt z substancją podrażniającą lub alergiczną, np. żywice, metale, składniki gumy, konserwanty i substancje zapachowe. Taka egzema na dłoniach objawia się w postaci wyprysku kontaktowego.

Do czynników wywołujących egzemę endogenną zalicza się genetyczne uwarunkowanie danej osoby. Niestety, nie zbadano dokładnie wszystkich przyczyn pojawienia się AZS. Na sam rozwój choroby i jej nasilenie wpływ może mieć nawet duży stres. Warto mieć na uwadze, iż egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Wszystko, co na temat szparagów wiedzieć powinniście

Wyróżnia się trzy fazy choroby:

  1. Faza ostra – silny rumień występuje po kilku godzinach po kontakcie z alergenem, mogą pojawić się drobne pęcherzyki wypełnione ropą;
  2. Faza podostra – skóra na dłoniach zaczyna się łuszczyć, pojawiają się strupy;
  3. Faza przewlekła – uszkodzony naskórek zaczyna przerastać, dochodzi do intensywnego złuszczania, pojawiają się liczne ropne pęcherzyki, dłonie swędzą.

Podstawę leczenia stanowi ustalenie źródła alergenu i ograniczenia z nim kontaktu (a nawet jego całkowitą eliminację). Dermatolog wykonuje testy płatkowe naskórkowe, aby potwierdzić chorobę.

Pacjent może być uczulony zarówno na pojedynczą substancję, grupę kilku alergenów, a nawet i na związki o podobnej budowie chemicznej. Atopowe zapalenie skóry jest trudne do wyleczenia, często nie jest nawet możliwe całkowite wyeliminowanie zmian, jednak warto odpowiednio pielęgnować dłonie, aby złagodzić objawy choroby.

Połączone z odpowiednim leczeniem (dermatolog doradzi odpowiednie leki  antyhistaminowe lub immunosupresyjne) i fototerapią są w stanie znacząco wyciszyć objawy choroby. Dodatkowo witaminy na skórę z AZS korzystnie działają na stan dłoni.

Witaminy na skórę – czy pomagają w egzemie?

Najnowsze badania naukowe dowodzą, iż witaminy na skórę dłoni są bardzo pomocne w walce z egzemą. Bardzo cenna jest witamina D, która bierze udział w procesie podziałów komórkowych i produkcji katelicydy i peptydu, odpowiedzialnych za ochronę skóry, a także witamina A i E, które wzmacniają bariery ochronne i nawilżają skórę dłoni dzięki normalizacji gospodarki wodno-mineralnej.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Czy z kosmetyków naturalnych mogą korzystać alergicy?

Jak czytamy w poradniku o witaminach i minerałach poprawiających stan skóry: W przypadku nasilonych objawów związanych z atopowym zapaleniem skóry, lekarz może zalecić również stosowanie probiotyków, czyli żywych drobnoustrojów, które mają zbawienny wpływ na florę bakteryjną jelit.

Pielęgnacja dłoni powinna uwzględniać również codzienną pielęgnację z użyciem hipoalergicznych kosmetyków niepodrażniających skóry dłoni. Na noc warto sięgać po krem wzbogacony prebiotykami i olejkami z rokietnika zwyczajnego, który bardzo dobrze nawilżą podrażnioną skórę i działa na nią łagodząco.

Zamiast zwykłych kosmetyków drogeryjnych warto wybrać produkty i wyroby medyczne, które powstały we współpracy z lekarzami.

Kolejną dobrą praktyką jest noszenie ubrań i rękawiczek wykonanych z naturalnych materiałów, np. bawełny  lub lnu. Zaleca się unikania długich kąpieli w gorącej wodzie oraz ręcznego mycia naczyń (jeśli już jest to koniecznie, to wyłącznie w rękawiczkach).

Po każdym myciu rąk delikatną emulsją do ciała (jeśli wybieramy mydło, to wyłącznie te o neutralnym pH dla skóry!) dłonie należy posmarować łagodzącą maścią lub kremem.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/647/original/9-17.pdf?1481031938
  • http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2013/2/132_2_48_2013.pdf
  • http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/226340100.pdf
  • https://twojezdrowie.rmf24.pl/eksperci/czarnobilska-ewa/wywiady/news-codziennie-stosujesz-kosmetyki-jestes-kandydatem-na-alergika,nId,1575884
  • https://twojezdrowie.rmf24.pl/porady/pytania-i-odpowiedzi/news-jak-radzic-sobie-z-problemami-skornymi-wideoczat-z-ekspertem,nId,2513027

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

2 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. u mojej Zosi AZS pojawił się jakoś w pierwszych dniach życia. akurat trafiłam na super pediatrę, która powiedziała , że dziecko trzeba myć emolientem a nie jakimiś drogeryjnymi kosmetykami. poleciła nam exomege control żel do mycia, z czasem wprowadziłam też balsam zamiast kremów, które mają w swoim składzie praktycznie wszystko..po tej kuracji Zosia ma nawilżoną skórę i zaostrzenia owszem zdarzają się, ale nie są uciążliwe i skóra szybko odzyskuje równowagę

Comments are closed.