Długie godziny spędzane przy biurku to zmora wielu z nas. Jak sprawić, aby stały się choć nieco łatwiejsze do zniesienia? Odpowiednie krzesło biurowe to podstawa.

Jakie modele cieszą się obecnie największą popularnością, zarówno ze strony znanych i lubianych marek wnętrzarskich, jak i samych bezpośrednio zainteresowanych klientów?

I na co w szczególności warto zwrócić uwagę przy zakupie krzesła lub fotela biurowego, aby móc cieszyć się komfortem użytkowania na co dzień? Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać.

Ergonomiczny fotel biurowy – to znaczy jaki?

„Ergonomiczny” to określenie niezwykle często używane w kontekście krzeseł biurowych, czy jednak na pewno wiesz, co to pojęcie tak właściwie oznacza? Ergonomiczny fotel biurowy to przede wszystkim taki, który jest możliwie najlepiej dopasowany zarówno do kształtów, jak i ruchów twojego ciała.

Dlatego dobre krzesło biurowe powinno zapewniać właściwe wsparcia dla kręgosłupa, a co za tym idzie – być dopasowane do jego naturalnych krzywizn, za sprawą których jego kształt jest zbliżony do litery S.

Poza właściwym wyprofilowaniem oparcia, przed zakupem warto też upewnić się, że wybrany model daje odpowiednie wsparcie dla odcinka lędźwiowego – sprawdź, czy na wewnętrznej stronie oparcia, na tej właśnie wysokości, znajduje się charakterystyczna wypukłość (określana jako klin, pas lub poduszka lędźwiowa).

Głębokość siedziska – to ma znaczenie!

Głębokość siedziska to kolejne istotne kryterium, którym należy kierować się, kupując krzesło biurowe – powinna być na tyle duża, aby zapewniać wsparcie dla przynajmniej ½, a najlepiej 2/3 długości ud. Zwróć również uwagę na to, czy linia siedziska delikatnie opada do dołu.

Dlaczego ma to znaczenie? W przeciwnym wypadku krawędź siedziska będzie nadmiernie uciskać na podudzia, co może powodować problemy z krążeniem, w szczególności tak często pojawiające się w trakcie wielogodzinnej pracy przy biurku drętwienie stóp.

krzeslo-biurowe-od-sfmeble

Krzesło do biurka tapicerowane czy niekoniecznie?

To jeden z najczęstszych dylematów, z którymi mierzymy się w trakcie zakupu krzesła biurowego – czy krzesło tapicerowane to absolutna konieczność? Jeśli na pracę przy biurku poświęcasz 5-8 godzin dziennie, krzesło biurowe bez tapicerki to niezbyt dobry wybór, zwłaszcza jeśli na sercu leży ci dobro twojego kręgosłupa.

Znaczenie ma tutaj nawet nie tyle tapicerka, co znajdujące się bezpośrednio pod nią wypełnienie – to właśnie jego rodzaj i jakość w głównej mierze zadecydują o tym, czy kilkugodzinna praca w pozycji siedzącej będzie komfortowa.

Jeśli tylko budżet na to pozwala, zamiast najtańszego wypełnienia z gąbki, warto wybierać krzesła biurowe z wypełnieniem w postaci pianki poliuretanowej. Zwróć też uwagę na stopień jej sprężystości – najlepiej, aby gęstość wypełnienia nie była mniejsza niż 50-60 kg/m3.

Welurowe krzesło biurowe – moda, która nie przemija

Porady praktyczno-użytkowe za nami, pora zatem przejść do najmodniejszych trendów – jakie krzesła obrotowe cieszą się obecnie największą popularnością? To kolejny już sezon, gdy na topie pozostają tapicerki wykonane z tkanin powszechnie określanych mianem pluszów.

To zarówno welury, welwety, jak i aksamity – te tkaniny obiciowe skradły serca użytkowników nie tylko dlatego, że są niezwykle przyjemne w dotyku, ale i z uwagi na swoją dyskretną dekoracyjność, przejawiającą się przede wszystkim tym, że świetnie współpracują ze światłem.

Tutaj jednak dobra rada: jeśli mebel tapicerowany welurem będzie użytkowany często i intensywnie, przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy materiał, z którego wykonana została tapicerka, jest odporny na ścieranie. W tym celu warto sprawdzić, jaki rezultat dany materiał uzyskał w teście Martindale’a (wynik od 25000 cykli Martindale’a wzwyż oznacza materiał o wysokiej odporności na ścieranie).

krzeslo-biurowe-lambert-sfmeble

Kubełkowe krzesło obrotowe – to jest na topie!

Kolejny modny obecnie trend to krzesło obrotowe z charakterystycznym siedziskiem o kubełkowym kształcie. W ich przypadku warto jednak zachować czujność i zdrowy rozsądek – choć ich estetyka jest całkiem efektowna, w przypadku niektórych użytkowników nie będą wskazanym rozwiązaniem.

Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o wysokość oparcia – z uwagi na specyficzną, kubełkową konstrukcję, ich oparcie nie zalicza się do zbyt wysokich.

I tutaj właśnie skrywa się problem – oparcie krzesła biurowego powinno sięgać przynajmniej do wysokości łopatek (to absolutne minimum!), jeśli zatem jesteś osobą o stosunkowo wysokim wzroście, takie krzesło obrotowe nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla twojego kręgosłupa.

Drewniany fotel biurowy – piękny, ale czy praktyczny?

Coraz częściej na rynku da się również spotkać drewniane fotele biurowe – to dobry pomysł w szczególności dla tych, którzy lubią przytulne wzornictwo o ponadczasowym charakterze. Czy to jednak dobre rozwiązanie z praktyczno-użytkowego punktu widzenia?

Owszem, ale pod jednym warunkiem – nie powinien to być fotel całkowicie pozbawiony tapicerki, w przeciwnym wypadku kilkugodzinna praca na nim może stać się prawdziwą katorgą.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wybierz model z drewnianym korpusem, którego wewnętrzna część jest tapicerowana, najlepiej w całości, zarówno na poziomie siedziska, jak i oparcia.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.