Nie ma przestrzeni domowej, do której nie pasowałoby ciepło, komfort i finezja, jakie oferują meble drewniane. Krzesła, komody, piękne stoły, szafki nocne czy stoliki kawowe – zalety mebli z drewna bukowego czy sosnowego są nie do przecenienia.

Drewno może zmienić nastrój pokoju lub całego domu, tworząc domową, przyjazną atmosferę i prawdziwie „organiczny” charakter.

Drewno było używane do budowy mebli od pokoleń i jako takie oferuje ponadczasową jakość, której nie sposób podrobić. Nie dziwi też, że używane jest w projektach wnętrz odwołujących się do natury i wypoczynku na łonie przyrody. Powodów, dla których drewno to najlepszy materiał na meble jest wiele – oto niektóre z nich.

Meble z litego drewna to trwałość i odporność

Drewno jest odpornym, trwałym materiałem. To wybór dla osób poszukujących przede wszystkim mebli długowiecznych.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz drewno twarde (na przykład różne odmiany drewna bukowego, blackwood lub jarrah), czy miękkie (drewno sosnowe: sosna obręczowa, sosna selerowa lub sosna radiata), dobrze wykonane drewniane krzesło lub biurko cechuje wytrzymałość i niezawodność.

Ta właśnie te cechy sprawiają, że drewniane meble oferują doskonały stosunek jakości do ceny. Jeśli zaś kiedykolwiek zechcesz je sprzedać, solidne meble drewniane utrzymają swoją wartość przez lata.

Trwałość zapewnia również bezproblemową konserwację. Olejowanie, polerowanie i polerowanie należy wykonywać tylko okazjonalnie i jest to mało wymagający proces.

Meble drewniane to kawałek lasu w Twoim mieszkaniu

Jak wspomniano, drewno może nadać powagi i uroku każdemu pomieszczenia. Dotyczy to zarówno materiałów o jaśniejszej barwie, jak i bogatych, ciemniejszych odcieni. A gdy meble z drewna stworzy wykwalifikowany i utalentowany artysta, możliwe jest zrealizowanie najbardziej oryginalnego, pięknego projektu.

Drewniane meble mogą również w znacznym stopniu przyczynić się do stworzenia poczucia łączności z przyrodą w aranżacji wnętrz. Szczególnie pożądane jest to w przypadku osób mieszkających w gęsto zaludnionych blokach mieszkalnych w środku miasta.

Drewno to doskonały sposób na dodanie do przestrzeni mieszkania naturalnych akcentów, zarówno dzięki szerokiej gamie kolorów, jak i fascynującym wzorom słojów i włókien. Może też ono natychmiast ogrzać sterylne otoczenie.

Drewno to zrównoważony rozwój

Certyfikowane drewno pozyskiwane w sposób odpowiedzialny stanowi ważny element dla zrównoważonego rozwoju. Jest ono bardzo ekologiczną metodą umeblowania domu, ponieważ każde drzewo, które zostaje ścięte do celów produkcji musi zostać zastąpione nowym nasadzeniem.

Drewno po spełnieniu pewnych warunków produkcji jest w rzeczywistości jednym odnawialnym materiałem budowlanym. Co więcej, ślad węglowy wynikający z przetwarzania produktów z drewna jest znacznie niższy niż w przypadku innych materiałów.

A ponieważ do 50 procent suchej masy drewna stanowi węgiel, mają one również zdolność magazynowania węgla, co ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu.

Innym powodem, dla którego drewno sprzyja zrównoważonemu rozwojowi, jest to, że daje możliwość lokalnych zakupów od sprzedawców w Twojej okolicy. Daje to możliwość wsparcia nie tylko lokalnych rzemieślników, ale także lokalny przemysł.

Meble sosnowe, meble dębowe… czyli różnorodność barw i materiałów

Szeroka gama kolorów i odcieni drewna oznacza, że dostępna jest duża różnorodność stylu i wyglądu. I to nie wspominając o subtelnych, ale zauważalnych różnicach między słojami i fakturą różnych gatunków i krojów.

Ponadto każdy producent mebli – szczególnie jeśli zamawiasz komplet mebli u rzemieślnika – oferuje inne podejście do projektu w zależności od rodzaju konstruowanych mebli, a także osobistych upodobań.

Drewniane meble oferują możliwość kreatywnego projektowania i z pewnością zaskoczą Cię niektóre pomysły artystów pracy w drewnie.

Wszechstronność w domu i ogrodzie

Drewno wygląda świetnie w każdym otoczeniu – rzecz, której nie można powiedzieć o każdym rodzaju materiału. Meble drewniane pasować będą do wnętrz nowoczesnych, rustykalnych czy loftowych, a różne gatunki drewna będą ze sobą gustownie łączyć się w jednym pomieszczeniu.

Możesz rozważyć różne odcienie drewna dębowego do dużego stołu jadalnego i drewna sosnowego do komody: w każdym przypadku wniosą one wdzięk do Twojego domu.

Oczywiście wszechstronność drewna wykorzystać można także w przestrzeniach zewnętrznych. Solidne meble drewniane z materiałów takich jak jarrah i sosna, poddane działaniu lakierów czy olejów konserwujących, aby były odporne na działanie czynników atmosferycznych, mogą wspaniale wyglądać w ogrodzie lub na werandzie.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.