Czy wiesz, że każdy związek posiada swoje fazy? Jak rozróżnić poszczególne etapy relacji i co zrobić, gdy seks nie jest już dla was tak samo satysfakcjonujący jak dawniej?

Zdaniem psychologów każdy związek złożony jest z czterech etapów, określanych również mianem faz. Wyróżniamy zatem:

  • Fazę pierwszą: zakochanie, trwające od chwili zauroczenia się drugą osobą do ok. 2 lat związku. Wówczas wzajemny pociąg i pożądanie są najsilniejsze, natomiast seks – najbardziej satysfakcjonujący.
  • Fazę drugą: budowanie relacji połączone z wzajemnym poznawaniem potrzeb i upodobań partnerki/a. Ten etap trwa od 2 do 4 lat związku. W fazie drugiej pociąg do partnerki/a może ulec osłabieniu. Taki stan rzeczy wynika z pojawiających się wówczas sprzeczek czy nawet kłótni, spowodowanych z kolei obniżeniem wysokiego poziomu dopaminy i fenyloetyloaminy, czyli związków odpowiedzialnych za stan euforii towarzyszący zakochanym w pierwszej fazie związku.
  • Fazę trzecią: określaną mianem miłości kompletnej, trwającą od 4 do 7 lat związku. To moment, w którym partnerzy znają się stosunkowo dobrze, natomiast kłótnie zdarzają się wyłącznie sporadycznie. Seks nie jest już tak satysfakcjonujący jak dawniej, niemniej jednak w dalszym ciągu sprawia on parze sporą przyjemność.
  • Fazę czwartą: miłość przyjacielską, trwającą od 7 lat aż do końca związku. Na tym etapie partnerzy w pełni akceptują zarówno wady, jak i zalety swojej „drugiej połówki”. To właśnie wówczas bezpieczeństwo i stabilizacja wydają się być odczuwane najmocniej. Niemniej jednak faza czwarta posiada również ciemniejsze strony. Jedną z nich jest zdecydowane zmniejszenie namiętności i wzajemnego zafascynowania, w konsekwencji czego życie seksualne może zostać niejako zepchnięte na przysłowiowy, drugi plan. Taki stan rzeczy wywiera niezwykle negatywny wpływ na relację i – w skrajnych przypadkach – może nawet przyczynić się do jej rozpadu.

Jak ożywić życie seksualne?

jak-rozpalic-ogien-w-zwiazku

Patrząc na charakterystykę poszczególnych etapów związku, można dojść do wniosku, iż tym, co w znacznej mierze obniża jakość relacji, jest… nuda w sypialni. Jak zatem sprawić, aby wspomniane miejsce przestało służyć nam wyłącznie do wypoczynku?

Po pierwsze: szczera rozmowa

Pierwszy i zarazem najważniejszym krokiem, jaki należy zrobić w celu ponownego rozpalenia ognia w związku, jest odbycie szczerej i pozbawionej uprzedzeń rozmowy z partnerką/em. Bez zbędnego wstydu czy też owijania w bawełnę zapytajmy co ją/jego podnieca najbardziej i co chciałby/aby zmienić?

Następnie sami odpowiedzmy na wspomniane powyżej pytania. Pracujcie nad tym, aby ustalić kompromis i tym samym podnieść jakość waszego życia seksualnego.

Po drugie: zabawki erotyczne

Bardzo często zdarza się, że tym, co jest potrzebne do rozpalenia namiętności w związku, są po prostu gadżety erotyczne. Artykuły tego rodzaju niemalże zawsze budzą zainteresowanie partnerów, tym samym skłaniając ich do wypróbowania nowo nabytych „zabawek”.

Gdzie nabyć najlepsze akcesoria erotyczne? Świetny wyborem będzie sklep internetowy posiadający spory wybór opisywanych artykułów. Godnym polecenia e-sklepem jest, chociażby veneria.pl.

Po trzecie: wizyta u seksuologa lub/i psychologa

Niestety, niekiedy ani szczera rozmowa, ani nawet zakup gadżetów erotycznych, nie są w stanie przynieść oczekiwanych efektów. Co zrobić w takiej sytuacji? W takim momencie warto udać się po pomoc do specjalisty, czyli seksuologa.

Możliwe bowiem, że problem sięga o wiele głębiej, niż możemy przypuszczać. Warto również rozważyć wizytę u psychologa bądź też terapeuty par, gdyż niekiedy powodem niskiej jakości życia seksualnego są np. trudne do rozwiązania konflikty w związku.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.