Fermentowane jedzenie to coś, czego często brakuje w diecie. Są jednocześnie niezbędne dla zdrowia i dobrego funkcjonowania.
Dlaczego fermentowane jedzenie jest zdrowe?
Spis treści
Fermentowane jedzenie to takie, które celowo się zakwasza, trzymając je w określonych warunkach, aby rozwinęły się w nim dobroczynne bakterie probiotyczne oraz drożdże wpływające na stan jelit człowieka. Bez tych bakterii i drożdży ludzkie jelita mają znacznie osłabione funkcje.
Przede wszystkim jelita są nadrzędnym organem pomagającym usunąć zbędne czy wręcz toksyczne produkty przemiany materii. Jednocześnie to tu odbywa się wchłanianie wartościowych substancji.
Gdy flora jelit jest zaburzona i jeden i drugi proces jest znacznie mniej efektywny. Dlatego właśnie organizm będzie próbował pozbyć się toksyn z organizmu w inny sposób, co będzie skutkowało na przykład uporczywym trądzikiem. Spożywanie probiotyków znacząco poprawia wchłanianie i wydalanie, dzięki czemu problemy skórne mają szansę zaniknąć.
Produkty fermentowane dla wegetarian i wegan
Fermentowane jedzenie jest konieczne dla wszystkich, a szczególnie dla wegetarian i wegan, którzy często zapominają o tym ważnym aspekcie. Cierpią wobec tego czasami na bóle brzucha, biegunki albo zaparcia. Zwykle nie mają problemów z odpowiednią ilością błonnika, ale to właśnie odpowiednia flora jelitowa odpowiada za wytwarzanie się witaminy B12. U osób nie spożywających mięsa i produktów zwierzęcych witaminy tej jest mniej a w dodatku zaburzona flora może powodować jej gorsze wytwarzanie.
Dlatego wegetarianie i weganie powinni pamiętać o uzupełnianiu flory. Mogą jeść na przykład chociażby serek tofu, czyli fermentowaną soję, zupę miso z tofu. Istnieją również takie samodzielnie wykonywane przez wegetarian i wegan produkty jak owsiany jogurt. Oczywiście do spożycia nadają się również tradycyjne ogórki, kiszonki na bazie warzyw, jak kapusta i wiele innych. Ważnym elementem diety dla osób na diecie wegańskiej są glony morskie i drożdże.