Starasz się systematycznie trenować, ale coraz częściej zdarza ci się tracić motywację i zaniedbywać ćwiczenia? Nie widzisz sensu dalszego treningu, bo osiągnąłeś już wymarzoną wagę? Prawdopodobnie powinieneś na nowo odnaleźć własną wewnętrzną siłę do treningów.
Spis treści
Wewnętrzna motywacja
Jeżeli trenujesz od pewnego czasu, przypomnij sobie z jakim celem zaczynałeś ćwiczenia. Czy była to chęć utraty nadprogramowych kilogramów, poprawa dotychczasowego stylu życia, zwiększenie masy mięśniowej, czy może miałeś jeszcze inny powód?
Być może nagły spadek motywacji wynika z tego, że zrealizowałeś już swój cel i nie widzisz dalszego sensu ćwiczeń, a przynajmniej uważasz, że nie musisz tego robić tak systematycznie jak do tej pory.
W takiej sytuacji motywowanie się w kategoriach straty („stracisz to co dotychczas osiągnąłeś”) może nie przynieść zamierzonego efektu – negatywne komunikaty nie są najlepszym sposobem. Warto pomyśleć o zmianie, bo każda zmiana przynosi ze sobą szereg korzyści.
Brak motywacji, dobra pora na zmiany!
Zmiana wymaga zupełnie nowego podejścia i zaangażowania, i może nam pomóc odzyskać utraconą motywację do treningu. Jeżeli dotychczas wykonywałeś ćwiczenia kardio, może nadszedł czas na ćwiczenia siłowe.
Jeżeli twój trening zazwyczaj był dość monotonny, możesz wprowadzić do niego zupełnie nowe elementy (np. element tańca) lub zmienić sposób trenowania (rower zamiast joggingu, zumba zamiast aerobiku itp.).
Jeśli twoim celem była utrata wagi i ten cel został zrealizowany, możesz przedefiniować swoje cele i wyznaczyć sobie nowe osiągnięcie do zrealizowania, na przykład trasę do przebiegnięcia w pewnym odcinku czasowym, wyrobienie mięśni czy poprawę kondycji – wszystko zależy od ciebie.
Motywacja osiągnięć jest podczas treningu bardzo przydatna i pomaga wytrwać do samego końca, a przy tym jest pomocna w znalezieniu zupełnie nowych celów, które wciąż możemy realizować bez popadania w monotonię. Rzecz w tym, żeby znaleźć cel, który zechcemy osiągnąć.