Wybierając kurtki wierzchnie, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także właściwości materiału, z którego są wykonane. Stosowanie nieprzemakalnych materiałów może wpływać negatywnie na oddychalność kurtki, jest to cecha szczególnie przydatna przy wszystkich aktywnościach fizycznych.

Z tego powodu powstały kurtki softshell wykończone od wewnątrz polarem, zewnętrzna warstwa to wysokiej jakości poliester nieprzepuszczający wiatru, a pomiędzy tymi warstwami znajduje się membrana chroniąca przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Historia kurtek softshell – jak to się zaczęło?

historia-produktow-z-softshellem

Nowy sposób projektowania odzieży outdoorowej zastosował w latach 80. ubiegłego wieku szkocki alpinista Hamish Hamilton. Jego inspiracją były ubiory rdzennych mieszkańców Arktyki, którzy doskonale funkcjonowali w ekstremalnych warunkach bez polarów i bielizny termicznej.

Nosili oni tzw. anorak, czyli futrzaną kurtkę z kapturem zakładaną przez głowę. Futro wewnątrz kurtki izolowało ciepło, a skórzany wierzch tworzył korzystny mikroklimat i chronił przed wiatrem.

Wykonany ze skóry i futra anorak był wystarczającą warstwą ochronną osłaniającą nawet przed wilgocią, często noszony był na gołe ciało, aby nie krępować ruchów myśliwym. Hamilton zwrócił uwagę, że dotychczasowe tkaniny wodoodporne były niepraktyczne, ponieważ nie przepuszczały pary wodnej.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w produkcji materiałów do produkcji kurtek softshell sprawia, że są najchętniej noszoną częścią odzieży outdoorowej. Duży wybór nowoczesnych produktów znajdziesz na stronie: softshell – sklep.jack-wolfskin.pl.

Konstrukcja kurtek softshell

Hamilton skupił się na wynalezieniu syntetycznej tkaniny, która mogłaby zastąpić skórę i futro, a jednocześnie przepuszczałaby parę wodną. Do wykonania wewnętrznej warstwy wykorzystano wysokiej jakości polar, który zachowywał się jak wełna, mokre runo szybko wysychało od temperatury ciała.

Polar ma dużą objętość i tylko niewielka jego część ma kontakt ze skórą, dlatego szybko jest osuszany. Taka kurtka dużo lepiej oddycha niż jakakolwiek kurtka z membraną wodoszczelną. Pewną wodoodporność zapewnia fabryczna impregnacja, można ją również odtwarzać różnymi środkami w domowych warunkach.

Pierwsze kurki typu softshell były połączeniem dwóch warstw, zewnętrznej oddychającej i wiatroszczelnej z wewnętrzną ocieplającą polarową. Później zaczęły powstawać kurtki z dodatkową membraną, ma ona właściwości chroniące przed deszczem i jest odpowiednia na chłodniejsze dni.

Produkty softshell – kiedy się przydają?

Kurtki softshell mogą być noszone na wiele sposobów i łączone z różnymi elementami odzieży. W okresie przejściowym na wiosnę i jesień są chętnie wykorzystywane przez biegaczy czy miłośników jazdy na rowerze.

Na dłuższe rajdy rowerowe warto zaopatrzyć się również w przydatne akcesoria dostępne na stronie: sakwy rowerower – e-horyzont.pl. Kurtki z softshellem są chętnie stosowane przez osoby uprawiające nordic-walking. Są niezastąpionym elementem odzieży w czasie wypraw w góry.

Na cieplejsze pory roku dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w bardziej dopasowane modele, z kolei w czasie chłodniejszych pór roku pod obszerniejszą kurtkę można założyć dodatkową warstwę ubioru.

Może to być bawełniana bluza, miękki sweter albo polar. Bardzo ważnym elementem jest także kaptur, który jest zazwyczaj odpinany.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.