Mycie rąk, które ma unicestwić wszelkie zagrażające zdrowiu bakterie, musi trwać około 30-40 sekund. A dlaczego mycie rąk jest tak ważne w Twoim życiu? Z bardzo prostej przyczyny, na okrągło czegoś lub kogoś dotykamy, bakterie znajdują się dosłownie na każdej rzeczy. Sprawdź, jakie są ulubione miejsca bakterii

Koniecznie sprawdź: Najlepsze kremy do rąk RANKING

Przez ręce przenosimy groźne choroby wirusowe i pasożytnicze!

Jedne z groźniejszych chorób przenoszonych przez dłonie:

  • rotawirusy
  • grypa jesienno-zimowa
  • wirus EBOLA

Rodzaje bakterii występujących na dłoniach:

  • bakterie flory przejściowej – zanieczyszczenia które mogą być źródłem infekcji
  • bakterie flory stałej – czyli takie, które skóra dłoni potrzebuje do funkcjonowania
  • bakterie flory infekcyjnej, czyli chorobotwórczej

Instrukcja mycia rąk

Instrukcja mycia rąk opracowana przez Światową Organizację Zdrowia zawiera 6 etapów. Na każdy z etapów poświęć około 5 sekund.

      1. zwilż dłonie pod bieżącą wodą
      2. dozowanie mydła
      3. pocieranie dłoni jedna o drugą
      4. najpierw umyj opuszki (tam jest najwięcej bakterii) następnie skup się na wew. części dłoni i przestrzeni między palcami
      5. spłukanie mydła pod bieżącą wodą
      6. dokładne osuszenie rąk

Poniżej znajduje się graficzna instrukcja mycia rąk.

instrukcja-mycia-rak

CIEKAWOSTKA

Chirurgiczne mycie rąk

Chirurgiczne mycie rąk trwa aż 3-5 minut i ma na celu usunięcie tymczasowej flory bakteryjnej oraz wyeliminowanie do minimum flory stałej. Chirurgiczne mycie rąk stosuje się przed zabiegami inwazyjnymi i operacjami.

A jak wygląda takie chirurgiczne mycie rąk? Proces trwa nie 30-40 sekund a jak w przypadku normalnego mycia rąk a trwa aż 3 do 5 minut. Myte są przeguby oraz przedramiona.

Czyszczone są paznokcie jednorazową szczoteczką, a następnie dłonie osusza się wyjałowionym ręcznikiem. Po chirurgicznym myciu dłoni i przedramion dochodzi do dwukrotnej dezynfekcji. Dopiero wtedy chirurg może przystąpić do zabiegu lub operacji.

CIEKAWOSTKA

  • Na naszych dłoniach znajduje się około 150 różnych bakterii!
  • PH skóry kobiecej bardziej sprzyja powstawaniu bakterii niż PH skóry mężczyzn. PH skóry mężczyzn oznacza, że skóra jest kwaśniejsza, a bakterie nie lubią kwasowości.
  • Skóra na dłoniach kobiet jest cieńsza i sprzyja powstaniu mikrobów

Mydło w kostce czy mydło w płynie?

Lepiej używać mydła w płynie, ponieważ pozostawione mydło w kostce jest narażone na osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń, mydło w kostce jest wciąż wilgotne, sprzyja to powstawaniu i rozmnażaniu bakterii.

Mydło w płynie jest szczelnie zamknięte w butelce lub pojemniku i dlatego jest bezpieczniejsze. Stosuj zatem tylko mydło w płynie.

Bakterie na klawiaturze

Większość z nas ma zdanie, że pracownik biurowy pracuje w bardziej higienicznym środowisku niż inny pracownik np. fizyczny. Tak wcale nie jest, na długopisach, myszkach komputerowych czy klawiaturze znajduje się najwięcej bakterii.

Mikrobiolodzy podkreślają, że na klawiaturze używanej przez kilka różnych osób jest ponad 400 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej w publicznym WC. Strzeżcie się pracownicy biurowi!

Światowy Dzień Mycia Rąk

Święto mycia rąk odbywa się co roku 15 października. Pierwszy raz Światowy Dzień Mycia Rąk odbył się w 2008 roku. Patronatem tego dnia było UNESCO. W tym dniu udział wzięło 200 milionów dzieci na całym świecie i symbolicznie umyło ręce.

CIEKAWOSTKA

Przed kryzysem w Grecji, rząd grecki tak bardzo promował higienę i mycie rąk, że za spełnienie tego warunku, pracownicy otrzymywali comiesięcznie EUR400. Pozostaje tylko kwestia weryfikacji czy pracownik rzeczywiście w wymaganej sytuacji mył ręce..?!

Najczęstsze błędy podczas mycia rąk

1. Zbyt krótko myjemy ręce!

Duża większość społeczeństwa myje ręce około 5 sekund, gdzie proces mycia rąk powinien trwać 30-40 sekund.

2. Mycie rąk samą wodą

Zimna woda zupełnie nie nadaje się do zmywania z rąk tłustej powierzchni i brudu na dłoniach.

3. Niedokładne suszenie i wycieranie rąk

Niedosuszone dłonie są idealnym siedliskiem dla bakterii i drobnoustrojów, których właśnie chcieliśmy się pozbyć! Na wilgotnych dłoniach przenosimy około tysiąc razy więcej drobnoustrojów niż na dłoniach suchych. SPRAWDŹ: co powiedzą o Tobie linie papilarne dłoni!

4. Wielorazowe ręczniki i suszarki do rąk

Za krótko trzymamy ręce pod suszarką, aby w pełni wysuszyć dłonie, należy trzymać je około 40 sekund. Poza tym gorący podmuch i zbyt bliska odległość dłoni od suszarki przegrzewa skórę słoni. Najlepszym rozwiązaniem są jednorazowe papierowe ręczniki.

5. Pomijanie istotnych obszarów dłoni przy ich myciu

Pomijamy takie miejsca jak: kciuki, opuszki palców, miejsca między palcami oraz zakamarki pod paznokciami.

6. Biżuteria podczas mycia rąk

Miejsca pod obrączkami i pierścionkami to jedno z lepszych miejsc ukrywania się bakterii, pod pierścionkami i obrączkami jest wilgotno i ciemno, bakterie chętnie grupują się w takich miejscach. Zatem zawsze ściągaj biżuterię podczas mycia rąk.

Obowiązkowe mycie rąk w sytuacjach:

  • po powrocie ze szpitala lub przychodni
  • gdy wyniesiesz śmieci
  • zawsze gdy masz kontakt z krwią, kałem lub moczem
  • po zmianie pieluchy
  • gdy zasłaniasz nos w trakcie kichania
  • po kontakcie ze zwierzakami
  • gdy skorzystasz z toalety
  • zawsze gdy wrócisz do domu
  • przed kontaktem z żywnością
  • po kontakcie z surowym mięsem
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.