Jak ćwiczyć mięśnie Kegla aby zauważyć pozytywne zmiany?! Należy przyznać, że temat ćwiczeń mięśni Kegla za pomocą magicznych kulek gejszy powraca bardzo często.

Owiany jest on nieco tajemnicą, ze względu, że dotyczy raczej intymnych sfer kobiecego świata. Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia mięśni pochwy i kiedy nasz wysiłek się przyda?

Czym są mięśnie Kegla i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla swoją nazwę zawdzięczają swojemu odkrywcy – amerykańskiemu lekarzowi Arnoldowi Keglowi, który zainteresował się tematem w latach 40. XX wieku.

Mięśnie Kegla są także określane mianem mięśni dna macicy lub mięśniami łonowymi. Ich rolą u kobiety jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej w odpowiednim miejscu od dołu.

jak-cwiczyc-miesnie-kegla

Mięśnie te umiejscowione są pomiędzy kością łonową, a guziczną oraz otaczają ujście pęcherza, pochwy oraz odbytnicy.

Szczególną rolę przypisuje im się podczas porodu – jednak mięśnie Kegla odgrywają również bardzo ważną rolę podczas życia seksualnego kobiety, oraz zapobiegają pojawieniu się wielu problemów, na przykład związanych z nietrzymaniem moczu.

Mocne i elastyczne mięśnie Kegla, które można zyskać między innymi dzięki prostym ćwiczeniom, zmniejszą także ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego.

Wszystko to sprawia, że warto zadbać o te intymne mięśnie jak najwcześniej – pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności oraz problemów intymnych.

Jest to bardzo ważne także ze względu na fakt, że mięśnie te (jak zresztą każde inne) osłabiają się wraz z wiekiem kobiety.

Zalety ćwiczeń mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla posiadają bardzo dużo zalet. Wzmacnianie mięśni dna miednicy zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego, a także znacznie go ułatwia.

Według badań wynika, że kobiety regularnie ćwiczące mięśnie Kegla przed porodem, znacznie szybciej rodzą oraz odczuwają ból jako mniej dotkliwy – mogą za to odpowiadać właśnie bardziej wyćwiczone i elastyczniejsze mięśnie dna miednicy.

Wśród kobiet ćwiczących mięśnie Kegla, rzadziej pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest bardzo częstym zjawiskiem po porodzie. Dodatkowo, istnieje również mniejsze prawdopodobieństwo obniżania się narządów w jamie brzusznej na skutek wieku oraz innych czynników.

Co więcej – zdaniem lekarzy oraz seksuologów, kobiety które poświęcają czas na ćwiczenie mięśni Kegla, są bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego. Zwiększa się satysfakcja obojga partnerów.

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc w powrocie do pełnego zadowolenia ze współżycia po porodzie.

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że ćwiczenia mięśni Kegla są również wskazane dla mężczyzn – nie dają one tak spektakularnych efektów, ale mogą być przydatne w zaburzeniach wytrysku (szczególnie przedwczesnego), a także podobnie jak u kobiet, w problemach nietrzymania moczu.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla to nic innego jak rytmiczne napinanie i rozluźnianie mięśni dna macicy. Są to chyba najprostsze sposoby na ćwiczenia, jakie istnieją – nie wymagają zbyt długiego poświęcenia im czasu, nie są też męczące. Dlatego też warto wdrożyć te ćwiczenia do swojej codzienności.

Przed rozpoczęciem pierwszych ćwiczeń, warto rozeznać się, gdzie te mięśnie w ogóle się znajdują oraz jak wygląda ich praca.

W tym celu można w prosty sposób spróbować zatrzymać strumień moczu podczas pobytu w toalecie – po zatrzymaniu strumieniu to właśnie mięśnie Kegla zostają napięte.

Innym sposobem sprawdzenia napięcia mięśni Kegla jest włożenie palca do pochwy oraz zaciśnięcia mięśni – siła ścisku palca mówi o tym, jak bardzo napięte są mięśnie.

W ten sposób można także kontrolować oraz sprawdzać efekty ćwiczeń w późniejszych etapach. Mimo tego, że kiedyś polecane było ćwiczenie mięśnie Kegla właśnie podczas oddawania moczu, nie warto obecnie stosować tej techniki.

Jest ona świetna do sprawdzenia wydajności tychże mięśni raz na jakiś czas, jednak regularne ćwiczenie w ten sposób, może być przyczyną infekcji dróg moczowych, ze względu na trudność opróżnienia pęcherza podczas ćwiczeń.

Ćwiczenie mięśni Kegla po opróżnieniu pęcherza!

Najlepiej mięśnie Kegla, jest ćwiczyć po opróżnienia pęcherza. Można je wykonywać w różnych pozycjach – wiele kobiet jest zdania, że najwygodniej jest w pozycji leżącej bądź siedzącej.

Ćwiczenia Kegla wykonujemy w seriach, stopniowo zwiększając ilość powtórzeń. Mięśnie napinamy na średnio pięć sekund, po czym na tyle samo czasu je rozluźniamy.

Nie ma sensu przedłużać czasu napięcia mięśni – o wiele bardziej korzystne i efektowniejsze jest zwiększanie ilości wykonanych serii i powtórek.

Na samym początek warto zacząć jednorazowo od pięciu powtórzeń, by następnie zwiększyć ich ilość do dwudziestu pięciu, bądź trzydziestu powtórek podczas jednej serii ćwiczeń.

Warto pamiętać, żeby podczas ćwiczeń oddychać w sposób naturalny – niektóre kobiety maja tendencje do wstrzymywania oddechu bądź wykonywania ćwiczeń jedynie podczas wydechu. Jest to błąd, który znacznie wpływa na wydajność ćwiczeń.

Ćwiczenie mięśni Kegla gdziekolwiek? tak!

Zaletą ćwiczeń Kegla jest to, że można je wykonywać praktycznie wszędzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób spędzić nudne oczekiwanie w kolejce do lekarza bądź podczas oglądania w telewizji.

Ćwiczenia Kegla są na szczęście zupełnie niewidoczne dla postronnego obserwatora – dlatego też nikt nie zwróci na to uwagi.

W jakim wieku należy wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?

miesnie-kegla

Warto wspomnieć, że ćwiczenia mięśni Kegla mogą wykonywać wszyscy – zarówno młode kobiety (warto zacząć jak najważniejsze), jak również te starsze.

Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do podjęcia tych ćwiczeń – mogą je wykonywać także osoby chorujące na przykład na nadciśnienie bądź choroby serca.

Jedyną sytuacją w której warto na jakiś czas zrezygnować z ćwiczenia mięśni Kegla, są wszelkie infekcje pochwy jak. np. grzybica oraz zapalenie pęcherza. Podczas takich dni i krótko po wyleczeniu warto nie podejmować ćwiczeń – później można do nich swobodnie powrócić.

Ćwiczenia mięśni dna macicy warto wykonywać praktycznie codziennie, nawet po kilka serii każdego dnia. Na ich efekty niestety jak w przypadku każdych ćwiczeń, należy poczekać – szacuje się, że efektywność tych ćwiczeń pojawia się po około miesiącu.

Na samym początku, ćwiczenie mięśni dna macicy może wydawać się dość nudzące czy ciężkie, jednak po jakimś czasie ich wykonywanie staje się bardzo machinalne – z każdym dniem jest łatwiej.

Warto więc ćwiczyć regularnie oraz jak tylko jest ku temu okazja..

Świetnym sposobem na ćwiczenie mięśni Kegla, jest także używanie kulek waginalnych, określanych inaczej kulkami gejszy

Kulki gejszy – dlaczego warto ich używać?

kulki-gejszy
Kulki do ćwiczeń mięśni Kegla!

Kulki waginalne, powszechnie znane jako kulki gejszy, mają bardzo wiele zalet – ich używanie ma szereg zbawiennych korzyści dla intymnego zdrowia kobiety.

To właśnie dzięki nim, możliwe jest bardzo efektywne ćwiczenie mięśni dna macicy. Kulki gejszy odgrywają także bardzo ważną rolę w profilaktyce wielu schorzeń, które są wynikiem nieodpowiednio wyrobionych mięśni Kegla.

Dla wielu kobiet, ćwiczenia z kulkami są o wiele bardziej przyjemniejsze niż samodzielne wykonywanie ćwiczeń polegających na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni.

Kulki gejszy można zakupić w wielu sklepach internetowych związanych z życiem seksualnym oraz w punktach stacjonarnych. Najlepiej by były one wykonane z silikonu medycznego, który jest bezpieczny dla ciała i nie powoduje skutków ubocznych.

Kulki gejszy można zakupić już od kilkunastu złotych – warto jednak upewnić się, że są wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadają niezbędne atesty.

Jak działają waginalne kulki?

Waginalne kulki są prostym w budowie urządzeniem – wewnątrz większej kulki ulokowana jest mniejsza, która swobodnie się w niej porusza. W ten sposób, po aplikacji kulki do pochwy i wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie czy gotowanie, zmusza waginę do pracy oraz odpowiednio stymuluje mięśnie Kegla.

Dochodzi wtedy do mikro skurczów waginy, które są wyzwalane poprzez drganie kulek. W ten sposób też mięśnie się naprężają i rytmiczne rozluźniają.

kulki-gejszy

Warto zaznaczyć, że ćwiczenia mięśni Kegla z użyciem kulek gejszy są zazwyczaj bardziej efektywne niż zwykłe ćwiczenia, bez używania kulek waginalnych.

Dzieje się tak za sprawą tego, że mięśnie macicy pracują o wiele intensywniej, kiedy mogą zaciskać się na obecnych w pochwie kulkach.

Nie oznacza to, że nie warto ćwiczyć mięśni Kegla bez użycia kulek gejszy – wszystkie ćwiczenia dna macicy prowadzą do dobrych efektów, choć ich urozmaicanie ma zazwyczaj bardzo korzystny dla organizmu skutek.

Ćwiczenie mięśni Kegla podczas ciąży

Mięśnie Kegla można swobodnie ćwiczyć w ciąży, o ile ciąża nie jest zagrożona. Nie są one niekomfortowe czy niebezpieczne dla płodu. W przypadku ciąży, należy skonsultować możliwość ćwiczeń z lekarzem prowadzącym – to od jego decyzji zależy czy możesz się na nie zdecydować!

W ciąży która przebiega prawidłowo, ćwiczenia można wykonywać praktycznie w każdym momencie. W przypadku wystąpienia przedwczesnych skurczy należy z nich natychmiast zrezygnować.

Tak jak już wspomniałam, elastyczne mięśnie Kegla odgrywają bardzo ważną rolę podczas ciąży i połogu.

Pomagają szybciej wrócić do formy oraz zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia wielu problemów związanych z układem moczowo-płciowym.

Dodatkowo ułatwiają sam przebieg porodu naturalnego – dzięki współpracy mięśni Kegla, dziecko łatwiej przemieszcza się poprzez kanał rodny.

Mięśnie Kegla, a życie seksualne

Regularne ćwiczenie mięśni Kegla pozwala na zwiększenie odczuwanej satysfakcji podczas stosunków płciowych. Warto zaznaczyć, że na ćwiczeniach mięśni pochwy korzystają oboje z partnerów – kobieta o wiele mocniej szczytuje, natomiast wrażenia mężczyzny również ulegają znacznemu spotęgowaniu.

Wszystko to za sprawą tego, że właśnie mięśnie otaczające pochwę, są odpowiedzialne za kobiece doznania erotyczne. Ponadto skurcze mięśni dna macicy zwiększają ukrwienie łechtaczki.

Przyczynia się to do zwiększenia odczuwanej przez kobiety rozkoszy oraz jest nierzadko gwarancją o wiele intensywniejszego oraz dłuższego orgazmu.

W krajach Europy Zachodniej, ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo popularne. Można tam zaobserwować znacznie większą świadomość kobiet oraz lekarzy ginekologów na temat zalet takich ćwiczeń.

Ma to wiele globalnych korzystnych skutków – przede wszystkim, w tych właśnie krajach, zmniejszony jest odsetek kobiet, które podczas porodu borykają się z pęknięciem krocza.

Kobiety z tychże krajów, odczuwają także zdecydowanie większą satysfakcję seksualną z życia intymnego oraz łatwiej dochodzą do siebie po porodzie i połogu!

warto-cwiczyc-miesnie-kegla

To co, dasz się namówić na ćwiczenia na mięśnie Kegla?

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.