Dziś przekonam Cię, abyś zaczęła ćwiczyć mięśnie Kegla za pomocą kulek gejszy! Ale od początku… Medycyna Dalekiego Wschodu od wieków dostarczała praktycznych wskazówek jak skutecznie dbać o zdrowie.

W naszej kulturze traktowaliśmy te rewelacje z przymrużeniem oka, nie rezygnując jednocześnie z niektórych porad.

Psst! sprawdź: ranking wibratorów dla kobiet :-)

Z czasem, szereg zabiegów o obcobrzmiących nazwach, takich jak akupunktura, akupresura czy chińskie bańki, upowszechniły się i zaczęły być coraz częściej i chętniej stosowane.

Teraz przyszła kolej na kolejne „odkrycie”, które swój początek miało właśnie na Dalekim Wschodzie i które w pełni – za sprawą doktora Kegla – doceniła medycyna współczesna.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

 1. Przed rozpoczęciem ćwiczeń opróżnij pęcherz!
 2. Usiądź na krześle lub połóż się na podłodze.
 3. Napnij mięśnie Kegla na 5 sekund.
 4. Następnie rozluźnij mięśnie na 10 sek.
 5. Powtórz ćwiczenie mięśni dna macicy 10-krotnie.

Mięśnie Kegla – co to jest i gdzie są?!

gdzie-znajduja-sie-miesnie-kegla
Gdzie znajdują się mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla to nic innego jak mięśnie dna miednicy czy mięsień łonowo-guziczny (określenia te są stosowane zamiennie), których rolą, najogólniej mówiąc, jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej.

Mięśnie Kegla otaczają odbytnicę, pochwę i ujście cewki moczowej. Mięśnie te przyjęły swoją nazwę od amerykańskiego ginekologa – Arnolda Kegla, który jeszcze w pierwszej połowie XX wieku dostrzegł pozytywne skutki ćwiczenia tej partii mięśni.

Ćwiczenia mięśni Kegla i kulki gejszy [EROTYCZNY] poradnik - 10 faktów! 1

Nie był jednak pierwszym, który odkrył ten fenomen. Wiedza o ćwiczeniu mięśni dna miednicy (późniejszych mięśni Kegla) przyszła do nas z Dalekiego Wschodu – już wcześniej matki uczyły i zachęcały swoje córki do ćwiczenia tych mięśni.

Jak znaleźć mięśnie Kegla?

jak-znalezc-miesnie-kegla

Pomocne w zlokalizowaniu tej partii mięśni może być włożenie palca do pochwy. Należy zacisnąć mięśnie w taki sposób, żeby unieść dno macicy i odczuć nacisk na palcu – wtedy mięśnie pozostaną napięte.

Innym sposobem jest zatrzymanie strumienia moczu podczas jego  oddawania – wtedy zostają użyte mięśnie Kegla.

Uwaga: podczas oddawania moczu nie należy przeprowadzać ćwiczeń (możesz to zrobić jednorazowo w celu ustalenia lokalizacji tych mięśni).

Częste napinanie mięśni pochwy podczas oddawania moczu grozi infekcjami i powoduje osłabienie mięśni, a w rezultacie problem nietrzymania moczu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń Kegla, należy opróżnić pęcherz!

gdzie-sa-miesnie-kegla

A teraz najważniejsze…

Po co ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla mają w zasadzie same zalety. To prosta metoda, stosowana zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych, która nie ma negatywnych skutków ubocznych, a przynosi wiele korzyści.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy są wykonywane w celu wzmocnienia tychże mięśni, a mocne mięśnie pochwy, to źródło satysfakcji seksualnej (ułatwiają osiąganie orgazmu), profilaktyka i leczenie nietrzymania moczu oraz łatwiejszy poród.

Ćwiczenia na mięśnie kegla warto wykonywać w każdym wieku, bez względu na przebyte choroby (nie obciążają serca).

Są więc wskazane u kobiet w wieku prokreacyjnym, które prowadzą aktywne życie seksualne i planują dziecko, a także u osób starszych, których mięśnie Kegla są osłabione, co w konsekwencji powoduje nietrzymanie moczu.

Jako że jest to metoda nieinwazyjna, bezpieczna i bezpłatna, zasługuje na wypróbowanie przez każdą z nas!

Jak ćwiczyć mięśnie kegla i kiedy efekty?

Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy jest bardzo proste. Jedyną trudnością jest konieczność wytrwałości i systematyki, bo na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.

Biorąc jednak pod uwagę korzyści, zdecydowanie warto spróbować…

Ważne też, aby ćwiczenia były wykonywane prawidłowo. Poniżej znajdują się dokładne wskazówki, jak ćwiczyć mięśnie Kegla krok po kroku.

Na leżąco…

cwiczenie-miesni-dna-macicy-na-lezaco

Wygodna rozluźniona pozycja to podstawa. Połóż się lub usiądź wygodnie i zlokalizuj swoje mięśnie Kegla.

W późniejszym czasie, kiedy już nabierzesz wprawy, będziesz mogła wykonywać ćwiczenia podczas codziennych czynności, początkowo jednak potrzebne jest skupienie

Czas na technikę…

Ćwiczenie mięśni Kegla polega na właściwym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Napinanie i rozluźnianie należy wykonywać naprzemiennie.

Ćwiczenia mięśni Kegla i kulki gejszy [EROTYCZNY] poradnik - 10 faktów! 1Początkowo dobrze jest wykonywać jedno ćwiczenie jako 10 powtórzeń (jedno powtórzenie to naprzemienne napinanie lub rozluźnianie mięśni, trwające 10 sekund) w czterech seriach.

miesnie-kegla-ile-serii

W późniejszym okresie, długość czasu napinania i rozluźniania mięśni Kegla oraz ilość powtórzeń, należy stopniowo zwiększać.

 • Ćwiczenia należy wykonywać systematycznie, według zaleceń Kegla trzykrotnie w ciągu dnia. Minimalny czas wykonywania treningu to 15 minut dziennie (po 5 minut na każde ćwiczenie).
 • Żeby ćwiczenia były efektywne, ważne, żeby w tym czasie nie napinać innych mięśni. Często pojawia się odruch jednoczesnego napinania mięśni ud, pośladków i brzucha. Nie wolno tego robić.
 • Nie zapomnij o oddechu. Czasami zdarza się, że silnie koncentrując się na poprawnym wykonaniu ćwiczenia, zapominamy o prawidłowym oddychaniu. Ważne, żeby oddychać w sposób normalny, równo i miarowo.

Trudności w napinaniu mięśni pochwy

Jeśli odczuwasz trudności w koncentracji na mięśniach Kegla, wyobraź sobie, że we wnętrzu pochwy znajduje się winda, którą próbujesz podnieść do góry.

Ten sposób działa na wyobraźnię i u niektórych kobiet się sprawdza. Jeszcze lepszym sposobem jest zastosowanie kulek dopochwowych (tzw. Kulki gejszy).

Jest to rzeczywisty przedmiot, na którym zaciskasz ścianki pochwy i tym samym trenujesz mięśnie, a przy okazji możesz doświadczyć przyjemnych doznań.

Kulki gejszy (kulki waginalne), jak ich używać i jak działają?

kulki-waginalne-kulki-gejszy

Ćwiczenia mięśni Kegla z zastosowaniem kulek gejszy. Jako że sama metoda ćwiczenia mięśni dna miednicy miała swój początek na Dalekim Wschodzie, warto podczas ćwiczeń zastosować pochodzące z Japonii kulki waginalne, które ułatwią sztukę treningu i wzmocnią mięśnie.

Kulki Kegla są silnie kojarzone jako gadżet erotyczny, jednak ich pierwotną funkcją było trenowanie mięśnia łonowo-guzicznego.

Przy stosowaniu kulek można pominąć etap koncentracji na zaciskaniu mięśni, który szczególnie na początku wymaga skupienia.

Obecność kulek w sposób automatyczny wymusza pracę mięśni gładkich, które pod wpływem drgań zaciskają się na przedmiocie.

Dzięki zastosowaniu kulek można wykonywać ćwiczenia przez cały czas podczas różnych czynności – jazdy na rowerze, biegania, aerobiku, obowiązków domowych, oglądania telewizji, pracy w ogrodzie czy innych zadań.

Kliknij poniższe zdjęcie – a przekieruję Cię do sklepu z kulkami :-)

kulki-gejszy

Wykorzystanie kulek gejszy podczas treningu może w sposób znaczny przyczynić się do systematycznego wykonywania ćwiczeń, bo oprócz treningu mięśni powodują też uczucie przyjemności.

Jest to więc szczególnie polecana pomoc dla tych kobiet, które miewają problem z systematycznością.

Wytrwałość w ćwiczeniach mięśni dna miednicy!

Podczas ćwiczenia mięśni Kegla, ważna jest już wspomniana wytrwałość. Efekty nie przyjdą od razu, ale przyjdą na pewno.

Osoby, które wypróbowały ten rodzaj ćwiczeń, są zgodne, że rezultaty treningu są istotnie odczuwalne (w przypadku seksu przez oboje partnerów).

Pamiętaj, że ćwiczenia można w dowolny sposób modyfikować – wydłużać ilość minut, zmieniać liczbę serii, stosować przedmioty wspomagające, wykonywać trening w dowolnej pozycji (na leżąco, na siedząco, podczas innych czynności).

Ważne, żeby w sposób maksymalny dostosować trening pod siebie, ale tak, żeby był skuteczny i przynosił oczekiwane efekty.

Ćwiczenie mięśni Kegla w ciąży

Ćwiczenie mięśni Kegla w okresie ciąży jest nie tylko zalecane, ale i konieczne. Nauka takich ćwiczeń jest obowiązkowym punktem we wszystkich szkołach rodzenia.

Wyćwiczone mięśnie pochwy, pozwalają na dźwiganie dziecka w okresie prenatalnym i łatwiejszy przebieg późniejszego porodu, a jednocześnie zapobiegają wypadnięciu macicy czy pęcherza.

Są również doskonałą profilaktyką późniejszego nietrzymania moczu. Elastyczność mięśni ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny, zmniejsza ból podczas porodu, może także zapobiec nacinaniu czy pęknięciu krocza.

Wyćwiczone mięśnie Kegla, zwiększają również bezpieczeństwo maluszka w trakcie przyjścia na świat.

Pamiętaj, że długotrwały poród jest obciążający także dla dziecka. Trenując w trakcie ciąży sprawisz, że wszystko pójdzie dużo sprawniej.

W okresie ciąży możliwe jest także stosowanie kulek gejszy, nie zaszkodzą dziecku, a ułatwią ćwiczenia. Ważne, żeby nie rezygnować z ćwiczeń już po porodzie – dalsze ich wykonywanie przyspieszy powrót rozluźnionych mięśni do elastyczności sprzed porodu i przywróci prawidłową anatomię wejścia do pochwy.

Co ważne, powyższe wskazówki dotyczą kobiet, u których ciąża rozwija się prawidłowo!

W przypadku zagrożenia ciąży, należy koniecznie skonsultować wykonywanie ćwiczeń z lekarzem prowadzącym.

Mięśnie Kegla a stosunek…

Trening mięśni Kegla poprawia satysfakcję z życia seksualnego. Na czym dokładnie polega ta poprawa? Przede wszystkim wykonywanie ćwiczeń podnosi jakość seksu obojga partnerów.

Podczas zaciskania mięśni zmniejsza się średnica kanału pochwy, co dostarcza przyjemności ze stosunku zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie.

Ćwiczenia zwiększają siłę skurczów pochwy, a także ułatwiają osiągnięcie orgazmu pochwowego.

Warto więc wypróbować ten rodzaj ćwiczeń w przypadku trudności z osiąganiem orgazmów. Trening mięśni, oprócz poprawy anatomii pochwy i zwiększenia elastyczności, może być też dobrym sposobem na urozmaicenie życia erotycznego.

Mowa tu o pewnej technice seksualnej, w której partnerka wykorzystuje mięśnie Kegla podczas stosunku.

Technika kryje się pod wdzięczną nazwę Singapurski pocałunek” lub „kabazza i tak jak sama metoda ćwiczeń, również swój początek miała na Dalekim Wschodzie.

Kabazza polega na aktywnym manipulowaniu przez kobietę skurczami mięśni pochwy w celu doprowadzenia partnera do orgazmu.

Naprawdę warto!

Trening mięśni Kegla zajmuje tylko kilka minut dziennie. Przy zastosowaniu pomocnych gadżetów, takich jak kulki gejszy może stanowić nie tylko konieczny obowiązek, ale i dużą przyjemność.

Zalety ćwiczeń są niepodważalne: jest to metoda naturalna, bezpłatna, może być stosowana w każdym miejscu i przez wszystkie kobiety bez względu na wiek i stan zdrowia.

Dodatkowo nie wymaga dużego wysiłku i angażowania dużej ilości czasu, a przynosi szereg pozytywnych skutków: podnosi satysfakcję z życia seksualnego, ułatwia poród i zapobiega problemom nietrzymania moczu.

Samo codzienne stosowanie tych ćwiczeń uczy wytrwałości, co podnosi zadowolenie z siebie i wzmacnia samoocenę.

Biorąc pod uwagę pozytywny wpływ ćwiczeń mięśni Kegla na zdrowie, a także bezpieczeństwo i prostotę stosowania metody, to sposób, który zdecydowanie warto wypróbować!

Mięśnie kegla u mężczyzn? serio?

miesnie-kegla-u-mezczyzn
Mięśnie Kegla u mężczyzn?!

Zastanawiasz się, czy mężczyźni także mają mięśnie Kegla? odpowiedź brzmi: TAK! To właśnie te mięśnie u mężczyzn odpowiedzialne są za przebieg wytrysku i znane są także jako mięśnie PC. Dobrze wyćwiczone mięśnie PC, dają mężczyźnie dobrą kontrolę nad:

 • przepływem moczu
 • przepływem nasienia
 • i twardością penisa

Wiesz już jak ćwiczyć mięśnie Kegla! to co, zdecydujesz się?

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

34 KOMENTARZE

 1. Czy ćwicząc mięśnie kegla przed porodem ułatwię sobie poród? jestem w 6 miesiącu ciąży i zastanawiam się czy warto brać się za ich ćwiczenie czy już za późno? Wiem, że w szkole rodzenia każą ćwiczyć mięśnie Kegla..

  • Tak jak pisaliśmy w artykule, te mięśnie pochwowe ułatwiają poród, każda szkoła rodzenia namawia do ćwiczenia ich przed porodem.

 2. ćwiczenia fizyczne na mięśnie kegla w ciąży mają sens jeśli zaczniesz ćwiczyć je przynajmniej na 2-3 miesiące przed porodem więc skoro jesteś w 6-tym miesiącu ciąży, to warto jeszcze zacząć je ćwiczyć! Kiedyś o takich mięśniach pochwy się nawet nie słyszało, teraz lekarze zaglądają tak głęboko w kobiecość, że szok! :P

  • Na szczęście nie trzeba znać anatomii mięśni Kegla aby dobrze je wyćwiczyć i cieszyć się efektami ;)

  • Ja ćwiczę Kegle już kilka miesięcy z mniejszymi przerwami. Co mogę powiedzieć to to, że lepiej i dłużej przeżywa się kobiecy orgazm. Kiedyś miałam tak że orgazm trwał nie wiem 5-7 sek. Teraz gdy Kegle zyskały siły, uniesienie trwa od 10 sek. w górę. Zależy jak bardzo postara się moj mąż :P :)

 3. Nikt nie napisał w artykule jak ćwiczyć mięśnie kegla u mężczyzn, czy robić tak samo jak dziewczyny ćwiczą?

 4. Ćwiczenia mięśni kegla u mężczyzn w celu poprawienia jakości orgazmu to bardzo dobry pomysł, muszę mojemu mężowi podsunąć pod nos artykuł, może się zainteresuje :D hihi chociaż wiem, że będzie ciężko bo On w takie cuda nie wierzy…

 5. Najczęściej z tego co wiem, zaleca się ćwiczenie mięśni kegla u mężczyzn po operacji prostaty. Forma rekonwalescencji pacjentów.

 6. Ćwiczenia na mięśnie kegla u faceta wyglądają zupełnie tak samo jak ćwiczą kobiety. Nie ma nic innego na te mięśnie.

 7. Mam pytanie, jak znaleźć mięśnie kegla innymi sposobami? Niewiele czuję gdy po włożeniu palca do środka napnę mięśnie. Czy coś jest nie tak z nimi?

 8. Ha! właśnie ostatnio pytałam gdzieś na forum jak wzmocnić mięśnie Kegla (nikt nic mądrego nie napisał), dzięki za artykuł, trafiłam tu przez FB. pozdrowienia!

 9. Czy zaciśnięte mięśnie kegla podwyższają ciśnienie krwi? można wykonywać ćwiczenia mając problemy z nadciśnieniem?

 10. Zawsze byłam ciekawa jak ćwiczyć mięśnie kegla za pomocą kulek, po przeczytaniu artykułu nadal sobie nie wyobrażam “wciągnąć” kulki dopochwowe… pytam się ale jak?! :D

 11. Ćwiczenia mięśni kegla i trening w domowych warunkach przyniosą takie same efekty gdy jak używa się kulek gejszy? bo wolałabym ich jednak nie używać hehe

 12. Napiszę z doświadczenia, że mięśnie kegla = opóźnienie wytrysku u faceta! mój narzeczony kiedyś się zaparł na te ćwiczenia i kilka miesięcy ćwiczył, efekty ćwiczeń były co najmniej zadowalające hihi

 13. Mi po porodzie zalecono ćwiczenia mięśni kegla na nietrzymanie moczu, problem miałam poważny, nie wyobrażam sobie chodzenia w papmersie:/ na szczęście pomogło!

 14. Po jakim czasie czuć efekty ćwiczenia mięśni Kegla? ktoś kto już to robił może napisać? w artykule piszą, że po 3 miesiącach ale aż mi się wierzyć nie chce!

  • Zależy z jaką intensywnością będziesz ćwiczyć. Najczęściej, ludzie wypowiadają się na forach, że efekty czuć po co najmniej 2-3 miesiącach.

 15. mięśnie kegla ile ćwiczyć dziennie? w jakich proporcjach zwiększać liczbę serii i powtórzeń?

  • Mięśnie Kegla można ćwiczyć codziennie, wystarczy na początek 10 serii po 10 sek. napinania ich. Z czasem uodparniają się na stałą liczbę powtórzeń, dlatego należy zwiększyć częstotliwość!

 16. Czy mógłby ktoś wyjaśnić czym są progresywne kulki gejszy? zamierzam trochę poćwiczyć i czytając wątki na forach, natknęłam się właśnie na takie określenie…

 17. Jakie kulki gejszy są najlepsze dla osoby początkującej w wieku 22 lat? czy takie kulki będą droższe? proszę o szybką odpowiedź!

 18. Czy kulki gejszy silikonowe są lesze od zwykłych? powinniście napisać jakie wybierać na pierwszy raz i jakie dla osób z “doświadczeniem” :)))))

 19. Czy kulki gejszy dla poczatkujacych czymś się różnią od standardowych?? czy chodzi tylko o ich wielkość? nie wiem za bardzo jak dobrać kulki gejszy bo one wszystkie wyglądają tak samo…

 20. Ja mam trochę dziwny problem, mianowicie kulki gejszy wypadają mi na zewnątrz i nie mogę sobie z tym poradzić, to zaczyna być trochę irytujące bo długo zbierałam się do ćwiczeń kegla a tu teraz KLAPAAA… może poleci któraś z Was najlepsze kulki gejszy które nie wypadają :]]]] ?

 21. Ktoś kto ma obeznanie w tych sprawach – to prawda, że istnieją metalowe kulki gejszy?? jeśli tak, to czy wyobrażacie sobie ten chłód i zimno odczuwalne podczas aplikowania ich do pochwy? hehehe

 22. Ja od siebie mogę polecić wibrujące kulki gejszy… są mega mega mega! na pierwszy raz nie polecam ale jak już miałyście styczność z ćwiczeniami kega za pomocą kulek gejszy to kupcie sobie… mmm wrażenia nie do opisania i to bez krzty wysiłku :-))))))

 23. Jak myślicie, czy kulki gejszy na prezent dla koleżanki to trafiony pomysł? nie wiem czy używa czegoś takiego ale chyba mogłaby zacząć :D obawiam się jednak jej reakcji – porywcza dziewczyna jest hihi

 24. Jakie kulki gejszy dla 40-latki? jestem w ciąży i w szkole rodzenia poradzono mi aby takie kulki dopochwowe sobie kupić… nawet nie wiem ile kosztują :][ chyba nie są drogie ze względu na prostotę konstrukcji :D

 25. No ok, teraz już wiem do czego służą kulki gejszy… zawsze nurtowało mnie to pytanie, myślałam że bardziej chodzi o robienie sobie dobrze a tu bardziej ich zastosowanie zmierza w kierunku ćwiczeń kegla… no dzięki dzięki!

 26. Czy trzeba stosować kulki gejszy po porodzie jeśli nie ma żadnych komplikacji? wiem, że nie trzymanie moczu zdarza się dość często i wtedy te kulki się kobietom przypisuje ale co jesli wszystko jest ok ? dopochwowe kulki stosowałam przed ciążą i myślę że było warto! pierwsza ciąża i poszło “gładko” :P :P :P apapap

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.