Włosy są jednym z najważniejszych atrybutów każdej kobiety. Piękne i zadbane stanowią ich wizytówkę, a także wywierają niebagatelny wpływ na samoocenę. Bardzo często kobiety zadają sobie pytanie:

Jak często myć włosy? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista, bowiem wpływa na nią wiele czynników. Najbardziej ogólnikową odpowiedzią byłoby co 2-3 dni, ale nie jest to uniwersalna odpowiedź dla każdego.

Mycie włosów- czynniki wpływające na częstotliwość mycia

jak-czesto-myc-wlosy

Jest wiele uwarunkowań, które wpływają na to, jak często powinnyśmy myć włosy. Do najważniejszych zaliczamy:

  • długość włosów,
  • skłonność do przetłuszczania,
  • skłonność do przesuszania,
  • zabiegi fryzjerskie,
  • występowanie łupieżu,
  • styl życia.

Każdy z tych czynników wpływa na prawidłowe mycie włosów. Wiele zależy również od odpowiedniej techniki, temperatury wody, używanych preparatów oraz pielęgnacji kosmyków na co dzień. Więcej informacji w tym temacie znajdziecie na blogu https://besthair.pl/Jak-czesto-myc-wlosy-blog-pol-1615160120.html.

Jak często myć włosy? Uwzględnij typ swoich kosmyków oraz ich długość

Ważną wskazówką, która może nam pomóc w ustaleniu jaka jest prawidłowa dla nas częstotliwość mycia włosów jest ich długość i typ.

Dla przykładu – włosy długie, grube, kręcone będą wyglądać świeżo i czysto przez kilka dni, zaś cienkie i krótkie wymagają częstszej pielęgnacji. Jeśli czujemy, że wymagają one codziennego mycia, wówczas należy używać lekkich szamponów nieobciążających za bardzo włosów.

Włosy przetłuszczające się kontra włosy wysuszone

Wbrew pozorom włosy z tendencją do przetłuszczania się nie wymagają codziennego mycia. Wiele osób wskazuje na to, że wręcz jest to szkodliwe dla tego typu włosów, bo podczas częstego mycia gruczoły łojowe pracują intensywniej. Wskazana jest pielęgnacja dwa, trzy razy w tygodniu, masowanie skóry głowy w delikatny sposób i spłukiwanie letnią wodą.

Jeżeli nie czujemy się komfortowo myjąc włosy przetłuszczające się z taką częstotliwością, warto zainwestować w suchy szampon, który przywróci włosom ładny wygląd bez aktywowania gruczołów łojowych głowy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku włosów przesuszonych. Wydawać by się mogło, że taki rodzaj włosów wystarczy umyć raz na tydzień.

Jednakże zbyt rzadka pielęgnacja również nie jest wskazana, bowiem na kosmykach osadza się kurz, osad i inne zanieczyszczenia. Ponadto podczas mycia włosów przesuszonych należy nałożyć preparaty, które nawilżą je i sprawia, że będą lśniące i zdrowe.

Mycie włosów skłonnych do łupieżu

W przypadku skóry głowy skłonnej do łupieżu zalecane jest częste mycie włosów, nawet codzienne. Częste mycie w tym wypadku umożliwi kontrolę nad łupieżem. Należy stosować preparaty przeznaczone do włosów z łupieżem, można również pokusić się o domowe, ziołowe płukanki.

Preparaty na łupież należy wmasować w skórę głowy i zostawić na kilka minut na niej, aby mogły zadziałać i pomóc pozbyć się problemu, a następnie spłukać porządnie wodą.

Styl życia

Wbrew pozorom styl życia w dużej mierze wpływa na to jak często powinniśmy myć włosy. Jeżeli ktoś na co dzień uprawia sport, często się poci lub pracuje w warunkach, w których ma do czynienia z pyłem, kurzem lub innymi zanieczyszczeniami to częste mycie włosów, nawet codzienne, będzie jak najbardziej wskazane.

Natomiast jeśli ktoś prowadzi siedzący, spokojny tryb życia, a do tego ma spokojną, biurową pracę wówczas włosy nie będą wymagać aż tak częstego mycia.

Codzienne mycie włosów

Gdybyśmy przeprowadzili ankietę i zadali pytanie: Jak często myjecie włosy? Zapewne uzyskalibyśmy odpowiedzi z dużą rozpiętością, od codziennie do raz na tydzień. Co ważne każda z tych odpowiedzi może być dobra, bo jest to bardzo indywidualna kwestia. Jest bardzo dużo kobiet, które nie wyjdą z domu, jeśli wcześniej nie umyją głowy. Wpływa to na ich lepsze samopoczucie i poczucie własnej atrakcyjności.

Niektórzy uważają, że codzienne mycie włosów wpływa na większe ich przetłuszczanie oraz niszczenie. Jednakże w przypadku stosowania odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji oraz nakładania ich w stosowanej ilości, nie musimy się obawiać takich skutków.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.