Zastanawiasz się jak dbać o skórzaną torebkę? Prędzej czy później będziesz mieć chociaż jedną taką w swojej garderobie, dlatego warto wiedzieć zawczasu jak ją pielęgnować :) Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co zrobić, aby skórzana torebka jak najdłużej ci służyła. Dobra konserwacja skórzanej galanterii pomoże ci dłużej zachować jej świetny wygląd i sprawi, że dana rzecz posłuży ci na długie lata – niezależnie od tego jakiego typu skórzany wyrób to jest (torebki, kurtki, buty, paski…), bo wszystkie wymagają bardzo podobnej pielęgnacji, wystarczy tylko pogrupować je względem rodzaju skóry.
Spis treści
Skórzane torebki są zwykle drogie, a to łączy się z dobrą jakością i starannym wykonaniem, a także z niezwykłą trwałością. By utrzymać ten stan, warto je pielęgnować i systematycznie konserwować. Jak to zrobić?
Zamsz i nubuk – skórzane wyjątki?
To dwa rodzaje skóry, z którymi należy obchodzić się w sposób szczególny, łatwo bowiem popełnić błąd. To, o czym należy przede wszystkim pamiętać, to fakt, że do skóry zamszowej i nubukowej nie można stosować tradycyjnych kremów i past przeznaczonych do skór licowych. Jeśli naszym celem nie jest zrobienie sobie plam i zacieków, co się zapewne zgadza, lepiej zawczasu temu zapobiec i chronić zamsz lub nubuk przed zabrudzeniami.
Do ich impregnacji i podstawowej pielęgnacji zaleca się stosowanie wodoodpornych produktów. Warto wiedzieć, że ich użycie może przyczynić się do przyciemnienia koloru torebki, jest to jednak normalne i nieuniknione, w żadnym przypadku nie oszpeca jednak jej wyglądu i nie jest nieestetyczne. To kwestia wyłącznie innego odcienia.
Jak usunąć tłuszcz i olej ze skórzanej torebki?
Z tych dwóch rodzajów skóry tłuszcz lub olej usuwamy w sposób następujący: miejsce, w którym pojawiła się plama, przykrywamy suchą szmatką z wchłaniającego się materiału, a następnie posypujemy ją talkiem lub zwykłą, białą kredą w proszku. Odstawiamy na co najmniej dobę i delikatnie usuwamy innym kawałkiem materiału.
Konserwacja i pielęgnacja skórzanych torebek
Do czyszczenia skórzanych torebek z zabrudzeń najlepiej stosować zwykłą wodą z dodatkiem kilku kropel octu. Takie połączenie z pewnością pomoże usunąć większość plam z brudu. Wszystko lepiej stosować w niewielkich ilościach, by nie przemoczyć materiału, bo choć jest on solidny – nie zawsze będzie w stanie wszystkiego wytrzymać.
Piana z ubitego białka do czyszczenia skóry
Bardzo popularnym sposobem na czyszczenie skóry jest także wykorzystanie piany z ubitego białka. Takie czyszczenie skóry jest szczególnie zalecane w przypadku delikatnych skór, wykorzystywanych przy produkcji torebek z krokodyla lub węża.
Sok z cebuli i gumka do ołówków do czyszczenia torebki
Kolejną metodą jest wykorzystanie soku z cebuli – to jednak może na jakiś czas pozostawić nieprzyjemny zapach, jest jednak także bardzo skuteczne. W sytuacji, kiedy zabrudzenie na torebce jest niewielkie, można sięgnąć po zwykłą gumkę do ołówków i spróbować zetrzeć plamę – to pierwszy krok, jaki należy wykonać w przypadku torebek o bardzo jasnych kolorach.
Konserwacja torebki ze skóry – natłuszczanie
Kiedy torebka zostanie wyczyszczona, bez wątpienia dobrym rozwiązaniem będzie natłuszczenie jej na całej powierzchni. To pomoże w jej konserwacji i nada pięknego blasku, sprawi, że będzie wyglądać jak nowa, a takiego efektu właśnie oczekujemy.
Natłuszczanie torebki olejkiem rycynowym
Do tego celu możemy użyć olejku rycynowego, który bez problemu można kupić w każdej aptece i to naprawdę niedrogo.
Zaczynamy od delikatnego wycierania torebki i wcierania olejku, następnie polerujemy z jego pomocą aż do połysku. Część skórzanych torebek można bez większych obaw konserwować pastami do butów – nie sprawdzi się to jedynie w przypadku wcześniej wspomnianego zamszu i nubuku, a także w pielęgnacji torebek ze skór lakierowanych, kolorowych lub wyjątkowo delikatnych i cienkich.
Do torebek delikatnych zalicza się te wykonane ze skóry węża, krokodyla lub jaszczurki. W ich przypadku unikajmy eksperymentów, dopytajmy w sklepie jakimi produktami najlepiej je konserwować i unikajmy wystawiania ich na deszcz, śnieg czy ostre słońce. Długie przebywanie z takimi torebkami w pobliżu źródeł ciepła także jest niewskazane.
Skórzane torebki lakierowane
Skórzane torebki lakierowane to prawdziwe wyzwanie dla jej posiadaczki. Grozi im kompletne zniszczenie, jeśli będziemy nosić je w ekstremalnych temperaturach – na dużym mrozie lub słońcu. Wszelkie zabrudzenia można usunąć za pomocą wody, jednak nawet najmniejsza jej ilość jest w stanie spowodować nieodwracalne uszkodzenia, dlatego jak najszybciej należy ją po takim czyszczeniu osuszyć.
Dla natłuszczania torebki w celu dodania jej blasku i świeżości, często zaleca się wykorzystywanie… oliwy z oliwek! Czyż to nie proste rozwiązanie? Co ciekawe, równie dobrze nada się świeże słodkie mleko, które często mamy w lodówce. Warto dbać o nasze torebki, szczególnie, że to takie nieskomplikowane i nie wymaga żadnych drogich, wymyślnych produktów.