Chociaż to kobiety słyną z wahań hormonalnych, nie omija to także mężczyzn. Niski testosteron jest przyczyną wielu zaburzeń.

Jaką rolę pełni testosteron?

jak-podniesc-testosteron

Testosteron odpowiada u mężczyzny za pierwszorzędne cechy płciowe, jak rozwinięte mięśnie, narządy płciowe, owłosienie, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Wpływa również na psychikę, dzięki niemu mężczyzn cechuje większa nieustraszoność, chętniej podejmują ryzyko i walkę. Testosteron odpowiada również za popęd płciowy, oraz jest wyznacznikiem dobrego nastroju i sprawnego umysłu.

Współcześni mężczyźni jednak mają spore problemy z testosteronem.

Winą za to można po części obarczyć sposób żywienia, stan wody pitnej oraz wszechobecny plastyk. Zawiera on bisfenol o działaniu estrogennym, a wodzie zaś mamy do czynienia z podwyższonym poziomem estrogenów pochodzącym z rolnictwa oraz od kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne.

Mężczyźni o niskim poziomie testosteronu cierpią na obniżony nastrój, depresję, otyłość, ginekomastię, niepłodność.

Naturalne sposoby na podwyższenie testosteronu

Mężczyźni powinni dbać o poziom testosteronu, przede wszystkim odżywiając się rozsądnie. Ważne, by spożywać filtrowaną, świeżą wodę, unikać pakowania jedzenia do plastikowych torebek, picia z plastykowych butelek.

Dobrze jest używać naturalnych kosmetyków, unikać jedzenia przetworzonego mięsa na rzecz naturalnego. Jesienią i zimą poziom testosteronu obniża się, stąd obniżenie nastroju.

Rozwiązaniem jest witamina D3, regulująca poziom tego hormonu. Ważne są takie suplementy jak cynk, witamina C.

Istotne są witaminy z grupy B. Bardzo istotne jest regularne uprawianie sportu, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja magazynowaniu estrogenu. Mężczyźni mają naturalnie mniej tkanki tłuszczowej niż kobiety i powinni dbać o jej prawidłowy poziom.

Istotnym czynnikiem w walce o wyższy testosteron jest unikanie stresu, generującego zanikanie testosteronu na rzecz produkcji kortyzolu. Bywa, że zaburzenia produkcji testosteronu są na tyle poważne, że konieczne jest leczenie medyczne.

0 Udostępnień
Będąc w pełni świadomą, że wszystko co posiadamy (czy materialnie czy jako umiejętności, zdobyta wiedza) ma największą wartość w momencie jak się tym dzielimy z innymi, chciałabym się z Wami dzielić swoim doświadczeniem życiowym i wiedzą jaką posiadam. Będę pisać o tym co jest moją pasją : o ZDROWYM ŻYWIENIU, ZDROWYM LIFESTYLE’U i co za tym idzie zdrowej Duszy i Psychice. Tel. komórkowy: 603-334-556, e-mail: nw34@gmail.com