Zgaga objawia się nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku i dotyka coraz większą grupę osób. Zazwyczaj jest spowodowana zbyt szybkim jedzeniem oraz spożywaniem zbyt dużej ilości tłustych i niezdrowych potraw. Dowiedz się jak zwalczyć ją domowymi sposobami.

Jak samodzielnie radzić sobie ze zgagą?

Słaba herbata z dodatkiem 1,5 % mleka (mleko nie może być tłustsze!), lub sława herbata z kilkoma kroplami cytryny lub imbiru.

Wywar z imbiru zneutralizuje kwasy żołądkowe: zaparz jedną łyżeczkę świeżego, startego imbiru w 200 ml wrzątku. Pozostaw na 10 minut, następnie spożyj.

domowe-sposoby-na-zgage

Kmin rzymski posiada działanie lecznice w niestrawności, wspomaga proces trawienia i sprawdzi się również w przypadku wystąpienia zgagi. Zaparz 2 łyżeczki kminku rzymskiego w 200 ml wrzącej wody, odstaw na 10 minut, następnie przecedź i wypij wywar.

Sok z surowego ziemniaka skutecznie pomoże w problemach zgagi, niestety nie należy do smacznych napojów, dlatego warto zmieszać go z sokiem z marchwi, buraka lub miodem. Wypijać 30 minut przed posiłkiem.

Wypicie zaparzonego kwiatu lipy, naparu z mięty lub z kopru włoskiego stosowane jest od dawnych lat w problemach z pieczeniem przełyku. Wystarczy jedna łyżka na 200 ml wrzącej wody.

Pozostawić do zaparzenia na 10-15 minut, najlepiej pod przykryciem, później odcedzić.

Często poleca się też wypicie wywaru z siemienia lnianego, dodając do niego łyżkę miodu dla smaku oraz łyżkę octu jabłkowego.

Wielu osobom na zgagę pomaga wypicie soku z aloesu. Można zakupić go w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić przez Internet.

Cena takiego napoju to 30 zł za 1 litr. Należy wypijać około 100 ml soku z aloesu, 20 minut przez posiłkiem.

Preparaty na zgagę w aptece!

W sklepach zielarskich lub aptekach możemy zakupić preparaty przeciw zgadze, produkowane na bazie lukrecji. Występują one w formie gumy do żucia, leków z lukrecją gładką lub pastylek do ssania.

Zgaga bardzo często pojawia się u kobiet w ciąży z powodu zmian hormonalnych oraz dziecka, rosnącego w brzuchu i uciskającego żołądek przyszłej mamy.

W przypadku ciąży leczenie zgagi jest bardziej skomplikowane i ograniczone.

Przyszłe matki nie mogą decydować się na leczenie farmakologiczne. Zaleca się stosowanie tylko domowych sposobów tzn. picie ziołowych herbat, wywarów, unikanie ostrych przypraw i tłustych posiłków.

W przypadku gdy domowe sposoby leczenia zgagi nie dają żadnych efektów, a problem dokucza Ci regularnie, koniecznie zwróć się o pomoc do lekarza. Zgaga może być przyczyną powstania innej, poważnej choroby układu pokarmowego.

0 Udostępnień
Witajcie moje drogie! Mam na imię Maria, jestem redaktorem serwisu Kobieco.pl. Będę poruszać tematy bezpośrednio związane z kobietami, mężczyźni póki co Nas nie interesują :) jest to miejsce wyłącznie dla kobiet gdzie poczujesz się kobieco i nauczysz się być prawdziwą kobietą. Mam nadzieję, że moje artykuły spodobają się Wam, będę pisała jedynie na tematy na których się znam, żadnego lania wody i pisania pod publikę, z chęcią poruszę także tematy tabu. Zapraszam do lektury, do zobaczenia w komentarzach pod moimi artykułami! Tel. 0048789433444, email: Maria.Se@gmail.com