Problem z nauką pojawia się już od najmłodszych lat. W podstawówce, odrabiając lekcje, dzieci są rozpraszane przez chęć zabawy z rówieśnikami. Im jesteśmy starsi, tym gorzej nam się skupić.
Spis treści
Odkładanie na ostatnią chwilę – tak czy nie?
Wśród studentów i uczniów to normalne, że motywacja do nauki wzrasta…. dzień przed egzaminem. Specjaliści w tym temacie zwracają jednak uwagę, że lepsze efekty przyniesie nauka systematyczna przez 2 tygodnie.
Choć, gdy popatrzymy czasem na wyniki egzaminów, okazuje się, że tendencja bywa zupełnie odwrotna. Wielokrotnie bowiem osoba, która uczy się noc przed egzaminem, otrzymuje lepsze wyniki od tej, która uczyła się od kilku tygodni.
Jak więc zmotywować się, gdy trzeba się uczyć a tak naprawdę robimy wszystko inne, byleby tylko odłożyć naukę na później?
Znajdź najprzyjemniejszy sposób nauki
Przede wszystkim, jeśli Może, ucząc się, musisz być w ciągłym ruchu? Chodzić po pokoju? Może potrzebujesz zupełnej ciszy albo wręcz przeciwnie – najlepiej skupiasz się, gdy jest hałas? Może lubisz kolorować notatki?
Jeśli tak, wykorzystaj wybrane przez siebie metody. Poproś psychologa o test, który wykaże, czy jesteś kinestetykiem, wzrokowcem czy słuchowcem. Wtedy dobierzesz najskuteczniejszą dla siebie metodę nauki.
Nie zdziw się jednak, jeśli okaże się, że jesteś wszystkim…. po trochu. Bywają osoby, które nie mają zdefiniowanego stylu uczenia się. Uczą się jednocześnie na sposób wzrokowy, dotykowy i słuchowy.
Zapamiętują rzeczy zawarte na prezentacjach multimedialnych. Uczą się na filmach i platformach e-learningowych. Gdy czytają, przesuwają palcami. Muszą po kilkakroć c przepisać jakąś informację, by ją dobrze zapamiętać. Lubią czytać na głos, chodząc po pokoju.
Nie zniechęcaj się do zdobywania wiedzy!
Pamiętaj też, że to, co skutecznie odbiera Ci motywację do nauki, to złe nastawienie. Jeśli będziesz powtarzał sobie:
– po co ja się uczę, i tak tego nie zdam,
– nie będę się uczyć, przecież nie zapamiętam,
– nie będę się uczyć, do niczego mi ta wiedza się nie przyda
to się nie zdziw – z takim nastawieniem, nie zdasz. Zadziała tu bowiem zasada samospełniającej się przepowiedni.