Wiosna już do nas dotarła, przynajmniej ta kalendarzowa, więc trudno o lepszą okazję do przeprowadzenia gruntownych porządków w naszym domu czy mieszkaniu.

Kiedy spojrzymy na to obiektywnie, sprzątanie nie jest najciekawszym zajęciem na świecie, jednak trudno o większą satysfakcję niż wtedy, kiedy nasze pomieszczenia zaczynają lśnić czystością.

Właśnie dlatego, dzisiaj skupimy się na ułatwianiu sprzątania, żeby jak najprościej osiągnąć zadowalające efekty i pokażemy parę trików, które mogą się w tym przydać. Zapraszamy do lektury!

jak-ulatwic-sobie-sprzatanie

Gruntowne porządki – od czego je zacząć?

Spis treści

Podstawą każdego dobrego sprzątania będzie organizacja i plan działań. Chociaż może się wydawać, że sprzątanie nie jest na tyle skomplikowanym procesem, że musimy je dokładnie planować, to właściwa organizacja zdecydowanie ułatwi nam pracę.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że na porządkach nie spędzimy całego dnia i nasze mieszkanie będzie lśniło czystością, nawet jeśli włożymy w to mniej wysiłku. 

Jak więc powinno się dobrze zorganizować, kiedy mamy w planach większe porządki? Dobrze będzie zacząć od bardziej angażujących zajęć, które zajmą nam więcej czasu. Trzepanie dywanów czy mycie okien to takie czynności, do których wykonania potrzebujemy zwykle kilku godzin – jeśli to od nich zaczniemy wiosenne porządki, będzie nam stanowczo łatwiej. 

Dobrym wyjściem jest także wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Oczywiście nie sugerujemy tutaj mycia okna jedną dłonią i przecierania kurzy drugą, ale niektóre obowiązki da się spokojnie wykonać w tym samym czasie.

Przykładem może być pranie, które wstawimy przed przystąpieniem do dalszego sprzątania – zanim skończymy, ubrania będą już wyprane i będziemy mieli jeden obowiązek mniej. 

Używaj właściwych środków czystości

Sprzątanie będzie zdecydowanie łatwiejsze, kiedy od samego początku postawimy na odpowiednie środki czystości. Właściwe detergenty mogą nam się przydać na wielu etapach pracy i zdecydowanie warto przemyśleć ich wybór. Czy w celu otrzymania dobrej jakości chemii konieczna będzie wycieczka do sklepu? 

Niekoniecznie. Istnieje wiele rodzajów środków myjących, które możemy wykonać samodzielnie. Tak wykonane detergenty będą bardzo ekologiczne, niedrogie i co najważniejsze, multifunkcyjne.

Uniwersalność domowej chemii jest niezwykle istotna w kontekście ułatwiania sobie sprzątania, gdyż nie musimy nosić ze sobą walizki pełnej płynów do każdego z pomieszczeń. 

Jak wykonać domowe detergenty? Najpopularniejsze z nich to woda z sokiem z cytryny i woda z octem. Za pomocą tych dwóch środków będziemy w stanie umyć właściwie każdą powierzchnię bez większych problemów.

Do polerowania zastawy stołowej przyda nam się natomiast wybielająca pasta do zębów, która zadziała niczym delikatny papier ścierny. Jeśli interesuje nas wypranie dywanów czy kanap – można to zrobić przy użyciu sody oczyszczonej. 

Technologia i pomoc w sprzątaniu

Planując gruntowne porządki, nie sposób byłoby nie wymienić tutaj znaczenia technologii i nowoczesnych sprzętów AGD jeśli chodzi o sprzątanie. Kluczowy jest tutaj oczywiście odkurzacz, bez którego ciężko byłoby optymalnie wyczyścić jakiekolwiek mieszkanie. Jaki odkurzacz domowy wybrać, kiedy naszym celem jest maksymalne ułatwienie sobie pracy? 

Świetnie w tym wypadku sprawdzi się odkurzacz pionowy, taki jak model ELECTROLUX Pure Q9 PQ92 Allergy UV. Wybór tego odkurzacza to świetna opcja dla każdego, kto chciałby nieco się odciążyć przy codziennych obowiązkach.

Z uwagi na to, że jest to odkurzacz pionowy, jego użycie będzie zdecydowanie prostsze, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych modeli na kabel – Pure Q9 jest lekki, poręczny i nie wymaga od nas przepinania przewodu wtedy, kiedy chcemy dostać się do innego pomieszczenia. 

Jeśli chodzi konkretnie o model PQ92, to warto zwrócić uwagę na jedną jego funkcję, która znacznie ułatwi nam sprzątanie. Mianowicie chodzi tutaj o technologię UV.

Podczas korzystania z klasycznego odkurzacza nie możemy liczyć na to, że pozbędzie się on z czyszczonej powierzchni wszystkich alergenów i bakterii. Odkurzacz z technologią UV jest w stanie to zrobić – Pure Q9 jest w stanie usunąć do 99,9% bakterii z każdej powierzchni. 

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.