Chcesz zrobić remont w swoim domu/mieszkaniu albo wymieniasz meble? Nie wiesz, na co się zdecydować? Podpowiadamy, jakie style są najczęściej wyróżniane w projektowaniu wnętrz i czym się charakteryzują oraz jak sprawić, by twój dom również miał cechy któregoś z nich. Najprostszą poradą, a jednocześnie najlepszą, jakiej możemy udzielić osobom przygotowującym się do remontu jest określenie swojego typu ubierania się.

Często właśnie to, jak się ubieramy, poniekąd ma swoje odzwierciedlenie w tym, jakie meble wybieramy i kupujemy. To rada szczególnie przydatna dla tych, którzy po raz pierwszy sami będą decydować o wystroju swoich pokoi. Jeśli nie wiesz co wybrać i w jakim pomieszczeniu będziesz czuć się komfortowo, dopasuj jego styl do tego jak się ubierasz.

To da ci poczucie pełnej harmonii ze swoim przytulnym domem. Sprawdź, jakie style w projektowaniu wnętrz wyróżnia się we współczesnej modzie!

Styl skandynawski

styl-skandynawski

Powody, dla których skandynawski styl od lat cieszy się swoją popularnością i uznaniem jest bardzo prosty – chodzi o proste, funkcjonalne meble z drewna, które nie kosztują milionów, a ściany pomalowane na biało wizualnie powiększają pomieszczenie. To świetny pomysł na urządzanie niewielkich mieszkań, którym przyda się chociażby optycznie dodanie kilku centymetrów.

W stylu skandynawskim zazwyczaj rezygnuje się z firanek, by dopuszczać do pomieszczenia jak najwięcej światła. Meble są zazwyczaj jasne, białe lub beżowe, a dodatki – brązowe lub czarne.

W skandynawskim stylu nie ma miejsca na kolorowe i pstrokate elementy, wszystko jest bardzo przemyślane. Ilość dodatków nie jest ograniczona, ważne tylko, by wpisywały się w wyżej wymienione gamy kolorystyczne, wtedy całość będzie bardzo harmonijna. Ciekawym rozwiązaniem jest kupowanie przedmiotów z typowo skandynawskimi wzorami: śnieżynki, renifery – sprawdzą się szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Minimalizm

To styl, który bardzo często jest mylony ze stylem skandynawskim. Tak, oba są oparte na prostocie i funkcjonalności, ale minimalizm wyróżnia się dominacją mebli z drogich materiałów oraz całkowitym brakiem elementów dekoracyjnych. Pokój urządzony w stylu minimalistycznym to praktycznie same meble, dlatego nieważna jest ich tekstura.

styl-minimalistyczny-w-mieszkaniu

Wszystko jest ze sobą połączone i współgra, niezależnie od tego, czy to nasze ubrania na łóżku, koce na kanapie czy niepościelona kołdra. Dominują tutaj skórzane materiały oraz kolory: biały, czarny, szary, złoty, srebrny.

Post-wojenny styl

Pamiętacie, jak pozbyliście się starego, materiałowego fotela, żeby na jego miejsce postawić puf z IKEA? Dzisiaj to właśnie takie fotele, które 10-20 lat temu były jeszcze w wielu polskich domach, są prawdziwym krzykiem mody. Post-wojenny styl, inaczej nazywany stylem midcentury (środek wieku), ponownie znalazł swoje miejsce we wnętrzarstwie i zajmuje tam honorowe miejsce.

Najważniejszymi cechami charakterystycznymi są pstrokate, jasne kolory oraz wykorzystanie skóry i drewna. Dodatki także powinny być kolorowe i wzorzyste.

Styl tradycyjny

Jeśli masz to szczęście, że twój dom przypomina nieco loft, ma wysokie sufity i francuskie okna, to idealnie sprawdzi się u ciebie styl tradycyjny. Choć dziś już raczej nikt nie postawi w sypialni łóżka z baldachimem, opierającego się na łapach lwa, to piękny żyrandol z antykwariatu i komoda z pięknymi zdobieniami, nadal znajdą w nim swoje miejsce. Tradycja to miejsce dla takich materiałów jak jedwab i satyna. Zarówno w dodatkach, jak i elementach podstawowych wystroju.

Wnętrze industrialne

Od czasu, kiedy technologia poszła bardzo do przodu, bardzo wiele budynków industrialnych, przemysłowych zostało opuszczonych, a na ich miejscach zaczęto budować pomieszczenia mieszkalne. To coś, co współcześnie nazywamy loftem. Od dawna w budynkach po starych fabrykach zamieszkują ludzie, a obecnie staje się to prawdziwym hitem.

wnetrze-industrialne

W loftach raczej nie maluje się ścian (jeśli już to bardzo neutralne: biały, kremowy, szary), a zostawia się surową cegłę lub beton. Gama kolorystyczna: czarno-szara. Wszystko opiera się na prostych przedmiotach i nieskomplikowanych w swojej formie meblach. Kontrastem dla nich są drogie materiały: futro, sierść i kaszmir.

Futurystyczna wizja

Dla urządzenia pokoju w futurystycznym stylu najlepiej sprawdzą się kosmiczne, nieregularne formy, nietypowe materiały, duża przestrzeń z praktycznym brakiem wyzywających kolorów. Za regułę przyjmuje się umieszczanie tylko jednego mebla w intensywnym odcieniu, poza tym – wszystko tkwi w szczegółach. Pozostałe kolory powinny kojarzyć się z technologią i wszechświatem, a także z nieznaną przyszłością. Idealne nie tylko dla fanów sciene fiction.

Eklektyczny styl

Wnętrze w tym stylu to połączenie nie tylko różnych kolorów, ale też wzorów i deseni. Eklektyzm – to miejsce i dla kanapy z IKEA, i dla położonego obok stoliku kawowego z antykwariatu, i dla zasłon w japońskich wzorach. Łączą się tu wszystkie style i to w dowolnej kombinacji. Prawdziwa mieszanka wybuchowa!

0 Udostępnień