Jeśli nie wiesz jeszcze, jak wybielić firanki domowym sposobem to jesteś we właściwym miejscu! Tak samo, jak ważna jest wiedza na temat wybielania firanek, tak samo musisz wiedzieć, jak prać firanki. Obie te czynności właściwie przeprowadzone, utrzymają Twoje ukochane firanki we właściwym stanie wizualnym.

Sprawdź wczorajsze zestawienie: Dobre proszki do prania – ranking!

Śnieżnobiałe firanki rzucają się jako pierwsze w oczy, gdy ktoś wchodzi do pokoju, dlatego tak bardzo ważne jest utrzymanie ich we właściwym stanie. Już za chwilę opiszę: czym wybielić firanki, aby Twój czas nie poszedł na marne w walce o śnieżnobiałe kolory.

Przechowywanie firanek, czy dobrze to robię?

Firanki należy przechowywać w specjalnym niebieskim papierze. Firanki należy trzymać w suchym i bez wilgoci miejscu, np. szafa.

Stosując niebieski papier do firanek, ochronisz je przed przyciemnianiem. Strasznie ciężko później wybiela się firanki, są na to świetne sposoby, oto one:

Jak wybielić firanki?

jak-wybielic-firanki
Jak wybielić firanki?

Są dwie drogi, którym możesz pójść, możesz kupić specjalne preparaty do wybielania firanek lub możesz spróbować darmowych domowych sposobów na ich wybielenie, zaoszczędzisz wtedy parę zł.

Domowe sposoby na wybielanie firanek są równie efektywne co wspomniane sklepowe preparaty. No to do dzieła:

# Wybielanie firanek sodą

Sól kuchenna ma niesamowicie wiele zastosowań, dziś pomoże nam ona w wybielaniu firanek. Aby wybielić firanki, zamocz je w osolonej wodzie, niezmiernie ważne są proporcje:

 • 3 litry wody
 • 4 łyżki stołowe soli kuchennej

Zanim zamoczysz firanki w osolonej wodzie, wypierz je, wypłucz i rozwieś, aby wyschły, dopiero gdy wyschną, firanki będą gotowe na wybielanie solą.

# Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Śnieżno biały kolor firanek zapewnisz sobie, stosując jako wybielacz proszek do pieczenia.

Sposób 1

Namocz firanki w wodzie z proszkiem do pieczenia. Proporcje: na 5 litrów wody wsyp 1 opakowanie proszku do pieczenia. Następnie wypierz firanki, stosując proszek do tkanin białych.

Sposób 2

Jeśli nagli Cię czas to możesz pójść na skróty, jednak wybielanie firanek nie będzie już tak efektywne. Przejdź od razu do prania firanek w pralce – dosypując do proszku do prania wspomniany wcześniej proszek do pieczenia, pomiń namaczanie firanek.

# Wybielanie firanek w sodzie

Jak wybielić firanki, aby miały krystalicznie biały kolor? Wystarczy tylko jedna łyżeczka sody dosypana do proszku do prania, aby zagwarantować sobie taki efekt, biel gwarantowana! SPRAWDŹ jak przeprowadzić pranie kurtki puchowej!

# Amoniak

Nie myl nigdy amoniaku z sodą! Namocz firanki w roztworze wody i amoniaku. Proporcje:

 • 2 litry wody
 • 1 łyżeczka amoniaku

Następnie wypierz firanki w proszku do białych tkanin.

# Skorupki jajek

Jest to stary jak świat sposób na wybielanie firanek. Skorupki jajek są wstanie, wydobyć nawet najgłębiej skrywaną biel. Skorupki wrzuć do bębna pralki, a przedtem umieść je w lnianym woreczku. Teraz wypierz firanki w proszku do prania.

# Płyn do naczyń również wybieli firanki!

Płynu do naczyń najczęściej używa się do wybielania firanek kuchennych. Kuchenne firanki często pokrywają się tłuszczem, a tłuste plamy stawiają zawsze trochę oporu podczas usuwania… do proszku do prania dolej 1-2 łyżki płynu do naczyń i uruchom pranie.

Taka mieszanka spokojnie oczyści firanki z tłustych plam!

# Detergenty wybielające firanki

Coś jakby ostatnia deska ratunku. Detergenty do wybielania firan możesz znaleźć w niemal każdej drogerii.

Dla mnie takie detergenty to ostateczność i w niemal 100% wyżej wspomniane domowy sposoby na wybielanie firanek sprawdzają się i nie potrzeba stosować żadnej chemii.

# Wybielanie firanek domestosem

Chyba najbardziej znany ze wszystkich wybielacz do firanek. Firanki przed praniem należy zamoczyć w domestosie rozrobionym w wodzie (proporcje na opakowaniu domestosa).

Następnie wypierz firanki w pralce bez dodawania proszku do prania. Domestos się pieni i to powinno wystarczyć… ciesz się białym firankami!

Wybielanie firanek to dość proste zadania, pod warunkiem, że znasz odpowiednie metody ich wybielania. Pamiętaj, że stan i wygląd firanek świadczą o gospodyni domu.

Zadbaj o nie w szczególności, ponieważ jako pierwsze rzucają się w oczy, wchodząc do pomieszczenia! Bądź Panią domu NR 1 :)

Jak prać firanki? złote zasady!

jak-prac-firanki
Jak prać firanki?

Właściwa temperatura prania!

Firanki mają pewne ograniczenia co do temperatury, w jakiej mogą być prane. Firanki należy prać w temperaturze 30-40 stopni C.

Możesz również wrzucić firanki do prania razem z pościelą, jednak pamiętaj o maksymalnej temperaturze prania firanek!

Usztywnianie firanek

Wiesz już jak prać firanki i w jakiej temperaturze. Teraz nieco o usztywnianiu firanek. Firanka musi się dobrze układać, wisząc na oknie już po praniu, mają z tym problemy firanki stylonowe, nylonowe, bądź firanki z tergalu.

Dlatego do ostatniego płukania firanek dodaj trochę octu (pół szklanki na 5 l. wody) lub soli. Taka czynność pozwali Ci na swobodne układanie firanek na oknie.

Mam nadzieję, że dzięki artykułowi, wiesz już czym wybielić firany, jak je prać i jak przechowywać. Wybielanie firanek najczęściej przychodzi nam do głowy, dopiero gdy zbliżają się jakieś duże święta.

czym-wybielic-firany
Czym wybielić firany?

Wtedy też brak czasu i zajmowanie się 100-tą innych spraw, sprawia, że pojawia się tres.

Dlatego tak bardzo ważne jest, wiedzieć i być przygotowaną na przedświąteczne obowiązki Pani domu :-)

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl

11 KOMENTARZE

 1. Ja sobie chwalę kapsułki do prania Ludwika do białego. Po ostatnim praniu firanki są odświeżone i bardzo ładnie pachną. Kiedyś zwykły proszek na przykład tak dobrze się nie spisywał więc jak ktoś ma problem to może spróbować. Nie wiem jak inne, ale na opakowaniu jest napisane, że kapsułki są 3 razy bardziej skoncentrowane i może to też sprawia, że tak dobrze sobie radzą

 2. Właśnie szukam sposobu jak wybielić firanki w kuchni i zaciekawił mnie sposób ze skorupkami od jajka, wielkie dzięki, lecę próbować!

 3. Wybielanie firanek z pozoru nie jest trudne, schody zaczynają się gdy firanki które chcemy wybielić są z bardzo delikatnego materiału… niewiele potrzeba aby taki materiał doprowadzić do zniszczenia zbyt silnymi środkami wybielającymi…

 4. Ja wybielam firanki wsypując do pralki proszek do pieczenia, jeszcze nie zdarzyło mi się aby wybielana firanka opierała się cudownemu działaniu proszku do pieczenia :)

 5. Przeważnie do wybielania firanek używam domowych sposobów wybielających jednak gdy naprawdę mi się nie chce to idę na skróty i kupuję specjalne kapsułki wybielające :/ nie są tanie ale czasem czas gra kluczową rolę…

 6. A czym wybielić firanki które bardzo bardzo dawno nie były prane? w gospodarczym mam właśnie takie firanki na dwóch oknach i nie wiem za bardzo jak do nich podejść… Dodam, że nigdy nie wybielałam firanek żadną z podanych przez Kobieco.pl metod.

 7. A jaki jest najlepszy wybielacz do firanek? który kupić? przyznam, że nie mam czasu na eksperymentowanie z domowymi sposobami na wybielanie firanek, jak ktoś wcześniej napisał, pójdę raczej na skróty :P :P :P

 8. Nie każdą firankę da się wybielić gotowymi wybielaczami. Są firanki bardzo odporne na wybielanie. Przeważnie są to firanki które bardzo długo nie były prane. Bród i kurz niemal stanowią jedność z firanką i tu zaczyna się problem. Trzeba wiedzieć jak wybielić firankę nie niszcząc jej. W takich sytuacjach najczęściej sprawdzają się stare dobre sposoby na wybielanie firan. Gotowe produkty wybielające nie dają sobie rady… najlepiej prać firanki systematycznie aby nie dopuścić do głebokiego ich zabrudzenia. Pozdrawiam

 9. Ja np zostawiam wybielanie firanek mojej babci. Nie wiem jak ona to robi ale zawsze udaje jej się doprowadzić stare zabrudzone firanki do śnieżno białego koloru!

 10. Bardzo długo szukałam sposobów jak wybielić firanki. Sprawdziłam kilka z nich i już wiem, że na moje firany najlepiej działa połączenie proszku do pieczenia i sody. Już po pierwszym praniu firanki nabierają jaśniejszego o 2-3 tony koloru. Wybielanie firanek nie jest trudne. Trzeba poczytać, popróbować i przetestować najlepszy sposób na wybielanie. Najlepiej testować wybielanie firanek na materiale na którym szczególnie Ci nie zależy…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.