Kamień osadzający się w czajniku jest powodem występowania w naszych kranach twardej wody. Taki osad negatywnie wpływa na estetykę, działanie urządzenia i również na nasze zdrowie. Jest jednak kilka prostych sposobów, dzięki którym skutecznie można zapobiec jego powstawaniu. Dowiedz się również jak zwalczyć powstały już kamień w czajniku.

Zapobieganie powstawaniu kamienia

jak-usunac-osad-z-czajnika

Osad kamienny osadzający się w czajniku jest spowodowany twardością wody, która płynie w większości kranów w całej Polsce. Jedynym rozwiązaniem na zwalczenie ryzyka powstawania kamienia jest zmiękczenie jej. Istnieją dwa skuteczne sposoby. Pierwszy to kupno specjalnego filtra do wody, który można zamontować w czajniku. Drugie i znacznie tańsze rozwiązanie to kupno czajnika filtrującego.

Jeśli kamień już powstał

Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych do odkamieniania, jednak nie zawsze są one skuteczne i charakteryzują się dosyć wysoką ceną. Warto poznać kilka prostych i tanich sposobów, które bez problemu usuną osad z twojego czajnika.

Coca cola na kamień w czajniku

Nie raz słyszałaś na pewno opinię, że picie coca coli jest niezdrowe dla organizmu ze względu na zawartość wielu składników chemicznych. Słyszy się też często, że używa się jej do czyszczenia rur. W przypadku oczyszczenia czajnika na pewno się sprawdzi. Musisz wlać szklankę napoju do czajnika i dodać odrobinę wody. Taki roztwór trzeba zagotować, najlepiej kilkukrotnie i pozostawić na około pół godziny.

Ocet jako odkamieniacz

Uważany za najskuteczniejszy produkt odkamieniający, który poradzi sobie nawet z grubym i twardym osadem. Wlej do czajnika szklankę octu, dodaj wodę i zagotuj. Zagotowaną ciecz pozostaw w czajniku na godzinę. Poleca się kilkukrotne powtórzenie czynności. Przed użyciem czajnika koniecznie trzeba go porządnie wymyć i przepłukać wodą.

Sok z cytryny, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy

To trzy produkty, które również świetnie radzą sobie z usuwaniem kamienia. Należy wlać pół szklanki soku z cytryny, kilka łyżek sody lub kilka łyżek kwasku cytrynowego, wymieszać z wodą i zagotować. Taki roztwór należy pozostawić na okres 1-3 godzin. Przed użyciem trzeba dokładnie umyć i wypłukać czajnik.

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl

1 KOMENTARZ

  1. Odkąd pamiętam walczyłam z osadem w czajniku. Wiecznie powtarzający się, uporczywy problem. W końcu zainwestowałam w czajnik z metalowym filtrem anty osadowym z morphy richards i problem mam z głowy! Warto w ten sposób ułatwić sobie kłopot z twardą wodą :)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.