Kwasek cytrynowy to jeden z tych produktów, którego w każdym domu na zapas… Jestem przekonana, że znasz góra jedno lub dwa jego zastosowania, ale wiesz co? zastosowań jest o wiele więcej!

Oto aż 9 sposobów na wykorzystanie kwasku cytrynowego! Poznaj każde z nich!

Kwasek cytrynowy – zastosowanie

kwasek-cytrynowy-zastosowanie

Odkamienianie czajnika

Zastosowanie kwasku cytrynowego w odkamienianiu czajnika działa najlepiej ze wszystkich sposobów. Kwasek cytrynowy nie tylko odkamieni, ale i usunie z wnętrza czajnika często występujący brzydki zapach. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

 1. Opróżnij czajnik z wody
 2. Wsyp do niego 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i 3 łyżki wody
 3. Wymieszaj oba składniki potrząsając czajnikiem
 4. Następnie pozostaw na 15 min (można też zagotować miksturę).
 5. Dobrze wypłucz czajnik, aby gotowana woda nie nabierała cytrynowego posmaku.

Czyszczenie sztućców kwaskiem cytrynowym

Najczęściej zachodzą oczywiście łyżeczki, których używamy do mieszania kawy lub herbaty, osad z tych napojów bardzo szybko pokrywa nasze sztućce. Płyn do mycia naczyń nie zawsze sobie z takim osadem radzi. Kwasek cytrynowy w takim wypadku będzie właściwym rozwiązaniem! Jak wyczyścić sztućce kwaskiem cytrynowym?

 1. Mieszamy odrobinę wody oraz kwasku cytrynowego, aby powstała pasta.
 2. Następnie łapiemy za starą szczoteczkę do zębów lub ściereczkę z szorstkiego materiału i po nałożeniu nań pasty z kwasku cytrynowego, pocieramy sztućce aż do momentu pozbycia się osadu.

Czyszczenie mikrofalówki kwaskiem cytrynowym

Częste używanie mikrofalówki oznacza borykanie się ze zmaganiami z brudem, który po sobie zostawiają podgrzewane dania. Małe drobinki jedzenia, które zdążą zaschnąć, są niesamowicie trudne do usunięcia z zakamarków wnętrza naszego sprzętu. Aby wyczyścić wnętrze mikrofalówki, należy zastosować kwasek cytrynowy w ten sposób:

 1. Przygotuj miseczkę, którą można używać w mikrofalówce.
 2. Wsyp 3 łyżeczki kwasku cytrynowego do miseczki i zalej ją do połowy wodą.
 3. Dobrze zamieszaj, aby kwasek cytrynowy rozpuścił się całkowicie.
 4. Wstaw miseczkę z zawartością do mikrofalówki ustawiając program grzania na 2-3 minuty.
 5. Po zakończeniu programu wystarczy ściereczką przetrzeć wnętrze urządzenia, cały zaschnięty brud z pewnością odpuści!

Kwasek cytrynowy na błyszczące naczynia

Wszystkie szklane naczynia, takie jak: szklanki, kubki, kieliszki czy inne szklane wyroby można potraktować kwaskiem cytrynowym, aby wyłonić z nich kwint esencję blasku, którą kiedyś posiadały. Jak to zrobić?

Jeśli używasz zmywarki, to wystarczy, że dodasz do niej łyżeczkę kwasku cytrynowego w proszku. Wyciągnięte po zakończeniu programu naczynia – będą lśnić!

Jeśli myjesz naczynia ręcznie, to wypełnij zlew wodą i wsyp do niej 2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Umyte wcześniej naczynia wypłucz w tym roztworze i pozwól im samoczynnie wyschnąć. Teraz powinny błyszczeć i być znowu piękne tak jak kiedyś!

Kwasek cytrynowy do pralki?

Proszek do prania można wzmocnić i uwydatnić, dodając do niego kwasek cytrynowy. Dzięki takiemu krokowi można uzyskać nową jakość pranych ubrań.

Najlepiej, jeśli wsypujesz do pralki proszek do prania osobno do specjalnej szufladki. Wystarczy wtedy dodać do niego dodatkowo 2 łyżeczki kwasku cytrynowego w proszku. Taka mieszanka jeszcze skuteczniej usunie z ubrań plamy, nie usuwając przy tym koloru. Ubrania również nabierają fajnego, świeżego aromatu po takim praniu. Proszek do prania z kwaskiem cytrynowym najlepiej działa na białe ubrania.

Koniecznie sprawdź: jak dobrze wyczyścić pralkę!

Kwasek cytrynowy na osad w kubku po kawie

Wszyscy dobrze wiemy, jak ciężko czasem usunąć osad po kawie czy herbacie z ulubionego, bardzo często używanego kubka czy szklanki. Brązowy osad nie wygląda zbyt apetycznie, szczególnie gdy gościmy kogoś w naszym domu. Jak w takim razie wyczyścić kubek, który zaszedł osadem z kawy czy herbaty?

 1. Nasyp odrobinę kwasku cytrynowego na ściereczkę lub gąbkę.
 2. Zmocz wnętrze kubka wodą.
 3. Zacznij szorować ścianki do momentu, aż osad zacznie znikać.
 4. Warto co chwilę wypłukać kubek wodą i kontynuować czyszczenie używając kwasku cytrynowego.
 5. Już po chwili ujrzysz dawny (pewnie już zapomniany) oryginalny kolor wnętrza Twojego ulubionego kubka :)

Kwasek cytrynowy w łazience?!

kwasek-cytrynowy-zastosowanie-w-kuchni

Sprzątanie łazienki z pomocą kwasku cytrynowego stanie się o wiele łatwiejsze. Ja kwasek cytrynowy używam w łazience na dwa sposoby:

 1. Posypuję mocne zabrudzenia kwaskiem cytrynowym bezpośrednio. Są to najczęściej miejsca przy odpływach i tam, gdzie najczęściej pojawia się wilgoć i grzyb. Wystarczy jedynie odczekać kilka minut i można dokończyć czyszczenie. Usunięcie takiego brudu będzie o wiele łatwiejsze!
 2. Drugi sposób na to, jak wykorzystać kwasek cytrynowy w łazience to przygotowanie roztworu. Zanurzamy w nim gąbkę, którą myjemy wannę, umywalkę czy prysznic.

Kwasek cytrynowy na brudne dłonie

Dłonie zabrudzone smarem bądź brudne od obierania buraków, potrafią skutecznie zniechęcić do każdej z tych czynności. Na szczęście istnieje kwasek cytrynowy, z pewnością poradzi on sobie z tego typu zabrudzeniami. Jak wyczyścić dłonie z plam po obieraniu buraków?

Wysyp na dłonie łyżeczkę kwasu cytrynowego w proszku. Zrób sobie tzw. peeling, czyli zacznij pocierać dłoń o dłoń, aby kwasek cytrynowy przemieszczał się między nimi. Właściwości kwasku cytrynowego sprawią, że plamy na dłoniach znikną w ciągu minuty. Kwasek na szczęście nie podrażnia naskórka, więc swobodnie możesz go stosować. Chyba że masz poważne problemy skórne?

Kwasek cytrynowy na czerniejące owoce

Każdy owoc obrany ze skórki po jakimś czasie czernieje. Np. jabłka czy banany. Sałatka owocowa, którą jakiś czas temu zrobiłaś, może dość szybko przestać wyglądać apetycznie… Aby zapobiec czerniejącym owocom, zrób roztwór z łyżeczki kwasku cytrynowego i 100 ml wody. Następnie spryskaj każdy owoc cytrynową wodą, aby zapobiec czernieniu, to na pewno pomoże! owoce dłużej będą wyglądały na świeże i warte skosztowania!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.