Najskuteczniejsza w ochronie przed COVID-19, najwygodniejsza w użytkowaniu, w dobrej cenie – idealna maseczka ochronna powinna nie tylko spełniać swoją funkcję, ale też umożliwiać swobodne oddychanie i nie uwierać. Jak znaleźć odpowiedni model? Podpowiadamy.

Maska ochronna na twarz – jedno – czy wielorazowa?

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej to kolejne zalecenie wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w obliczu pandemii koronawirusa.

maseczka-na-twarz-gdzie-kupic

Chociaż nakaz ten nie mówi dosłownie o noszeniu maseczki, jej zakładanie będzie dla większości z nas bardziej komfortowe od owijania twarzy szalikiem, szczególnie w zbliżających się, ciepłych, wiosennych dniach. Jaką maseczkę wybrać, by efektywnie chronić siebie i innych?

Normy spełniają zarówno jedno-, jak i wielorazowe modele. Pamiętajmy jednak, że jednorazowe maseczki ochronne są skuteczne w ochronie przed drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową zaledwie przez godzinę.

Po tym czasie delikatna włóknina polipropylenowa zaczyna wchłaniać coraz więcej wilgoci wydychanej przez nas z powietrzem, dlatego po godzinnym noszeniu maseczkę jednorazową najlepiej zdjąć i wyrzucić do kosza.

Taki model sprawdzi się podczas krótkiego wyjścia, np. z psem po osiedlu. Ale zdecydowanie nie zda egzaminu w miejscu pracy czy podczas zakupów w supermarkecie.

Do użytkowania przez kilka godzin poleca się wielorazowe maseczki ochronne, których największy wybór znajdziemy na domodi.pl. Z modeli wielokrotnego użytku, jak sama nazwa wskazuje, możemy korzystać przez cały okres trwania pandemii.

Wystarczy, że maseczkę będziemy regularnie prać i prasować, przy okazji ją dezynfekując. Czym kierować się przy wyborze wielorazowej maski na twarz?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wielorazowej maseczki ochronnej?

Przeciwpyłowe, antysmogowe, bawełniane, w jednolitym kolorze, a nawet w najmodniejsze wzory sezonu – mimo że pandemia do Polski dotarła zaledwie kilka tygodni temu, polskie marki niewątpliwie stanęły na wysokości zadania.

Ilość propozycji przyprawia o zawrót głowy, dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maseczki wielorazowej!

Efektywna ochrona

Dobra maseczka ochronna wielokrotnego użytku powinna przede wszystkim spełniać swoją funkcję, dlatego najlepiej postawić na model uszyty z kilku warstw tkaniny. Tak zresztą radzi Ministerstwo Zdrowia.

Bariera osłonowa chroniąca przed przenikaniem cząsteczek aerozolu wydzielanego przez osobę chorą w trakcie kichania, kasłania czy zwykłej rozmowy w bliskiej odległości powinna być gęsto utkana i dość gruba.

Odpowiedni kształt

Kolejny postulat MZ na temat maseczek ochronnych to właściwe przyleganie maski do twarzy. Gotowe maseczki do kupienia bez wątpienia spełnią ten warunek, ale warto pomyśleć o nim, jeśli maseczki szyjemy samodzielnie. Odpowiedni kształt to podstawa.

Właściwy materiał

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wprowadzony przez Rząd z dniem 16. Kwietnia nie dotyczy dzieci do 4 lat ze względu na ich nie do końca rozwinięty układ oddechowy, który nie poradziłby sobie z łapaniem powietrza przez chustę czy maseczkę.

I chociaż płuca większości z nas działają bez zarzutu, przy wyborze maseczki ochronnej, warto skupić się na tkaninie, która powinna pozwalać nam swobodnie oddychać, a przy tym dobrze współgrać z naszą skórą.

W szyciu maseczek ochronnych dobrze sprawdza się bawełna, którą polskie marki bardzo często wykorzystują do produkcji t-shirtów czy innych części garderoby. Bawełna słynie ze swej przewiewności, a ta dobrej jakości będzie przyjazna dla skóry i zapewni nam komfort nawet podczas wielogodzinnego noszenia maseczki. – radzi Karolina Górka z redakcji portalu allani.pl.

Polskie marki świetnie poradziły sobie też ze wzornictwem i doborem kolorów. W ich ofercie znajdziemy nie tylko maski w kolorach charakterystycznych dla służby medycznej, ale też w modnych pastelach, w kwiaty czy graficzne nadruki.

Do wyboru mamy również dwa warianty maseczek wielorazowych z zalecanymi przez MZ nausznikami. Maska z gumkami zakładanymi za uszy czy zawiązywana na troczki?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji! Bo dobra maseczka ochronna powinna skutecznie chronić przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, ale też zapewniać nam samym wygodę użytkowania.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.