Nie wiesz jak wyczyścić piekarnik? to nic, zaraz się dowiesz! Czyszczenie piekarnika spędza sen z powiek wielu z nas. Zazwyczaj odkładamy tę czynność na kolejny dzień, co w efekcie kończy się niemożnością skorzystania z niego. Doprowadzenie urządzeń kuchennych do lśniącej perfekcji wcale do łatwych nie należy, mimo, że na rynku pojawia się coraz więcej środków czyszczących. Te jednak nie przynoszą oczekiwanych efektów, nie pozostaje nam zatem nic innego, jak sięgnięcie do babcinych sposobów na takie problemy.

Ekologicznie czyszczenie piekarnika, czyli woda z octem

jak-wyczyscic-piekarnik
Jak wyczyścić piekarnik?

Gdy nasz piekarnik nie wymaga szorowania, a jedynie szybkiego przemycia, dobrze jest użyć do tego celu wody z octem. Ta mikstura, to wynalazek naszych babć, z czasów gdy nie było dostępu do specjalistycznej chemii domowej.

Zmieszanie w proporcjach 1:1, wody z octem, to idealny środek, który odświeży nasz piekarnik, a do tego jest w 100% naturalny.

Płynem powinniśmy spryskać całą powierzchnię i pozostawić w ten sposób na kilka minut, następnie przetrzeć ścierką z mikrofibry. Polecany dla wszystkich amatorów ekologii, odpowiedni jest do wszelkich powierzchni, które mają kontakt  z żywnością.

Na większe zabrudzenia piekarnika

Jeśli zdarzy nam się, że z różnych powodów nasz piekarnik wymaga dokładnego czyszczenia, nie pomogą nam żadne płyny, a nawet ocet. W tym wypadku powinniśmy zastosować większy kaliber broni przeciwko brudowi.

Piekarnik niestety, jak i pozostałe kuchenne urządzenia, nie nadaje się do szorowania druciakiem, czy też innymi wynalazkami, które najzwyczajniej porysują i zniszczą jego powierzchnię.

[irp]

Co jednak zrobić, gdy osiadły tłuszcz nie chce odpuścić za żadne skarby? Tu też weźmy przykład z pomysłowości czasów PRLu, w których na półkach w sklepie nie było dużego wyboru, a gospodynie domowe musiały radzić sobie z takim problemem same.

W ten sposób powstał środek, w którego skład wchodzi woda z sodą oczyszczoną, w proporcjach 2:1. Wodę można również zastąpić octem, jednak wówczas należy użyć proporcji 1:1, co dodatkowo podniesie wydajność tak powstałej pasty.

Powinniśmy ją rozprowadzić po całej powierzchni i pozostawić w ten sposób na około pół godziny. Po tym czasie czyścić szorstką gąbką, a na koniec przepłukać wodą. Gotowe! Nasz piekarnik, znów błyszczy, jak nowy!

Sposób na przypalony piekarnik

Niejednokrotnie zdarzyło nam się, że coś się przypaliło. Wówczas pierwsze co przychodzi nam do głowy to zakup drogiego płynu do jego wyczyszczenia.

To jednak błąd, bowiem wszelaka chemia jest dla nas toksyczna, a zatem powinniśmy jej unikać zwłaszcza w kuchni. W celu usunięcia spalenizny z piekarnika, konieczny jest specjalny sposób.

[irp]

Najlepiej, a zarazem najłatwiej jest więc przygotować duże naczynie żaroodporne, wypełnione w całości wodą oraz włączenie piekarnika, na około 65 stopni, przez 30 minut. Parująca woda, zmiękczy brud, a my po wystygnięciu będziemy mogli go w prosty sposób usunąć. 

Jak widać nie musimy wcale inwestować w specjalną chemię, czy drogie środki czyszczące, wystarczy bowiem odpowiednia wiedza i chęci. Zabrudzony, czy przypalony piekarnik, nie będzie już dla nas stanowił większego problemu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.