Dziś podpowiadamy jak dbać o skórę i włosy po basenie? Pływanie w basenie to jeden z najpowszechniejszych sportów. Szczególnie zimą, kiedy nie ma sprzyjającej pogody do ćwiczenia na zewnątrz.
Chociaż pływanie ma wiele zalet, ma również kilka wad – niestety woda w basenie nie wpływa dobrze na urodę. Możemy jednak w dużym stopniu odwrócić ten proces, jeśli zastosujemy się do zasad.
Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: najlepsza farba do włosów blond!
Woda z basenu – jak wpływa na naszą skórę i włosy?
Spis treści
Im częściej i dłużej pływamy, tym jesteśmy bardziej narażeni na niezbyt odpowiednie dla skóry i włosów działanie wody chlorowanej.
Chlor ma za zadanie zabić drobnoustroje, grzyby i rośliny żyjące w wodzie oraz jej otoczeniu – to między innymi one są odpowiedzialne za zielony kolor. Niestety chlor ma działanie wysuszające, a nawet podrażniające
Wpływ chloru na skórę
Osoby z cerą wrażliwą będą mogły zobaczyć na swojej skórze nawet czerwoną wysypkę. Przed i po wyjściu z basenu bierzemy prysznic. W dużych miastach jest to najczęściej twarda woda, która mocno wysusza naskórek. W dodatku najczęściej kąpiemy się w gorącej wodzie, by dokładnie zmyć ze skóry pozostałości chlorowanej wody.
Wpływ chloru na włosy
Ponadto stwierdzono, że chlor jest toksyczny, a przez skórę przenika do organizmu, gdzie wyrządza wiele złego. Chlor działa również niezbyt dobrze na włosy, powoduje ich rozdwajanie się. W niektórych przypadkach może nawet zmieniać kolor włosów.
Blondynki zauważają, że po kąpieli w basenie ich włosy zmieniają barwę na zielonkawą! Sprzyja temu fakt, że nie zawsze myjemy włosy po wyjściu z basenu, aby zaoszczędzić czas, a jedynie je spłukujemy i suszymy. Ponadto nawet jeśli podczas kąpieli nosimy czepek i nie moczymy głowy, to i tak część włosów zostaje zamoczona.
Pierwsza czynność po basenie
Umycie się po wyjściu z basenu jest tak samo istotne, jak przed, chociaż z innych powodów. Należy dokładnie usunąć wszystkie osady z chloru. W tym celu nie musimy myć się ponownie, chociaż warto użyć szamponu do włosów. Wystarczy strumień letniej wody, którym opłukamy ciało.
Ważne by woda była letnia, ponieważ gorąca powoduje dodatkowe szkody w skórze. Włosy po basenie należy przepłukać wodą z butelki. Warto zrobić to również przed wejściem do wody. Dzięki temu chlor w mniejszym stopniu wniknie we włosy.
Nawilżanie skóry po basenie
Osoby, które często korzystają z basenu, nie tylko zimą, ale również latem (dodatkowo są narażone na działanie skupionego jak w soczewce przez krople wody promieniowania słonecznego) powinny szczególnie dbać o nawilżenie swojej skóry.
Nie należy z tym zwlekać na przykład do czasu gdy wrócimy do domu. Warto jeszcze w szatni dokładnie nasmarować się dobrze nawilżającym balsamem.
Kosmetyki hipoalergiczne
Dobrym pomysłem jest zakup delikatnych i pozbawionych alergenów kosmetyków hipoalergicznych. Inne kremy mogą dodatkowo uczulać i tak już podrażnioną skórę. Kosmetyk powinien być bogaty w witaminy A, E, F, C, a także w witaminy z grupy B.
Doskonałym kojącym składnikiem jest aloes i wiele innych roślin (nagietek, rumianek, lipa). Do mycia skóry dobrze jest stosować kosmetyki, które nie naruszają warstwy lipidowej skóry i posiadają neutralne PH.
Włosy po basenie
Włosy wymagają wyjątkowej ochrony po kąpieli w basenie. Najlepiej unikać ich moczenia, ale to czasem nie jest możliwe i odbiera przyjemność z pływania. Panie, które często pływają, powinny rozpocząć praktykowanie nakładania na włosy masek oraz kremów.
Maska na włosy powinna być bogata w naturalne składniki nawilżające, na przykład oleje. Tworzą one na włosach warstwę ochronną, która zapobiega niszczeniu ich przez wodę z basenu. Zwiększą one elastyczność włosów.
Bardzo istotne jest również właściwe dobranie szamponu. Powinien być nawilżający i odżywiający, pozbawiony silikonów, alkoholu i składników, które nadmiernie wysuszają skórę głowy.
Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry i tu przyda się zastosowanie witamin A, E, a także witamin z grupy B, szczególnie witaminy B5, która wyjątkowo wzmacnia włosy.
Pomaga również zażywanie suplementów poprawiających stan włosów i skóry. Jeśli włosy są farbowane, powinny zostać zastosowane środki ochraniające kolor. Chlor przyczynia się do wypłukiwania kreatyny z włosów kreatynowych.
Problem infekcji intymnych po basenie
Chlor działa również na delikatną okolicę intymną. Wysusza i zmienia jej Ph, co sprawia, że bakterie i grzyby mają łatwiejszy dostęp. Wystarczy usiąść nieopatrznie w niezbyt czystym miejscu i bywa to przyczyną choroby. Nawet jeśli tak się nie dzieje, to odczuwalne jest niezbyt przyjemne pieczenie, uczucie podrażnienia, suchości.
Aby uniknąć infekcji, warto uważać na to, gdzie siadamy, jeśli musimy to zrobić, to lepiej usiąść na własnym ręczniku. Kobiety w czasie miesiączki powinny rozważyć korzystanie z basenu, gdyż wówczas są dwukrotnie bardziej narażone na infekcje i problemy zdrowotne.
Również zastosowanie tamponu nie chroni przed nimi. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie probiotyków ginekologicznych. Wspomagają one odbudowę odpowiedniej flory bakteryjnej okolic intymnych, jednocześnie zwiększając odporność na zakażenia.
Dostaniemy je w każdej aptece bez recepty (przykładami takich środków są na przykład Femina, Provag).
Po basenie zawsze wchodzę pod prysznic, nakładam maskę na włosy, balsamuje ciało a do miejsc intymnych stosuje trivagin jeśli czuje, ze złapałam jakaś infekcje intymną…
Infekcje intymne zdarzają się bardzo często po basenie, jeśli takowa się pojawia to najpierw radziłabym wizytę u ginekologa zamiast stosować środki do infekcji intymnych… bo tak naprawdę nie wiadomo co spowodowało infekcję…
Są specjalne kosmetyki przecież dla pływaków, ja chodzę na basen 3 razy w tygodniu i zawsze po takich używam. Z TRISWIM najlepsze, szampon jest, żel do ciała, balsam, odzywka. Za cały taki zestaw zapłaciłam około 100 zł, a na kilka miesięcy mi wystarcza, przede wszystkim skutecznie te kosmetyki usuwają chlor z ciała i włosów. Najlepsze drogeryjne nie dadzą rady tak.