Zespół wstrząsu toksycznego wywołują bakterie które rozwijają się w wilgotnym środowisku. Jeśli zespół wstrząsu toksycznego nie zostanie wykryty odpowiednio wcześnie to może dojść do poważnych powikłań chorobowych a nawet do śmierci! I teraz uwaga, jedną z przyczyn tej choroby może być niewłaściwe stosowanie tamponów!

Czym jest zespół wstrząsu toksycznego?

Zespół wstrząsu toksycznego to bardzo poważna choroba powstała na wskutek działania toksyn wydzielanych przez bakterię staphylococcus aureus. W Polsce to schorzenie nosi nazwę: gronkowiec złocisty.

Historia modelki Lauren Wasser

Lauren Wasser to 27-letnia amerykańska modelka która w związku z niewłaściwym stosowaniem tamponów straciła nogę i musiała pożegnać się z modelingiem. W ciele Lauren doszło do infekcji wywołanej przez tampony. Wielkie szczęście, że modelka straciła tylko nogę a nie życie od którego tak niewiele ją dzieliło.

tampon
Tampon

Doktorzy i badacze zapewniają, że niewłaściwe stosowanie tamponów jest odpowiedzialne za niecałą połowę znanych dotąd schorzeń zespołu wstrząsu toksycznego (gronkowiec złocisty).

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Detoksykacja organizmu metodą SCIO – kompleksowe oczyszczenie organizmu

Stosowanie tamponów podczas menstruacji niebezpieczne?

Zespół wstrząsu toksycznego (ang. TSS) wywołuje paciorkowiec lub gronkowiec złocisty. Philip Tierno mikrobiolog stwierdził, że przyczyną schorzeń mogą być tampony a dokładniej syntetyczny materiał z jakiego są produkowane. Z każdym rokiem ku szczęściu wszystkich kobiet stosujących tampony, materiały wykorzystywane do produkcji tamponów są brane pod lupę i dokładnie badane czy mogą wywoływać zespół wstrząsu toksycznego.

tampon-zespol-wstrzasu-toksycznego
Zespól wstrząsu toksycznego

Tampony ze względu na swoją chłonność i syntetyczny materiał z jakiego są wykonane dodając przy tym ciepło i wilgotność pochwy, bardzo łatwo jest o pojawienie się i rozwój bakterii i toksyn które mogą wywołać zespół wstrząsu toksycznego.

Stosuj tampon maksymalnie przez 8 godzin!

Zaleca się aby stosować tampony zgodnie z instrukcją obsługi, stosując się do zasad higieny i nie stosować tamponów dłużej niż 8 godzin! Bardzo ważne abyście zapamiętały te wskazówki. Najlepiej wymienić tampon co 4 godziny.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Co jeść w czasie grypy?

Podpaska zamiast tamponu?

tampon-czy-podpaska

Jeśli towarzyszy Ci obfite krwawienie to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podpaski.

Tampon na wyjątkowe okazje!

Nie stosuj tamponów jeśli nie musisz, stosuj je tylko w szczególnych wypadkach gdzie nie na miejscu będzie widoczna pod majtkami podpaska. Np. na plaży, basenie czy siłowni.

Tampony o niskiej chłonności!

Kupuj tampony o niskiej chłonności i unikaj tych o chłonności wysokiej bo to one najbardziej zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego.

Przechowywanie tamponów

Zgodnie z instrukcją przechowywanie tamponów powinno odbywać się w suchych i chłodnych miejscach z daleka od codziennego życia.

Zespół wstrząsu toksycznego jest realnym zagrożeniem dla każdej z nas ale nasz los w naszych rękach. Stosujcie się do wymienionych przez nas wskazówek aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego maksymalnie!

0 Udostępnień
(2głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Ja stosuję tampony tylko właśnie gdy muszę. Nie czuję się z nimi zbyt komfortowo dlatego wole podpaski bo są na pewno o wiele bezpieczniejsze. A jeszcze gdy okres jest obfity to już wogóle tampony mi się nie sprawdzają… o tym schorzeniu przyznam, że nawet nie słyszałam… biedne dziewczyny…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.