Zespół wstrząsu toksycznego wywołują bakterie, które rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Jeśli zespół wstrząsu toksycznego nie zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, to może dojść do poważnych powikłań chorobowych, a nawet do śmierci! I teraz uwaga, jedną z przyczyn tej choroby może być niewłaściwe stosowanie tamponów!

Czym jest zespół wstrząsu toksycznego?

Zespół wstrząsu toksycznego to bardzo poważna choroba powstała na wskutek działania toksyn wydzielanych przez bakterię staphylococcus aureus. W Polsce to schorzenie nosi nazwę: gronkowiec złocisty.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki do ssania na ból gardła!

Historia modelki Lauren Wasser

Lauren Wasser to 27-letnia amerykańska modelka, która w związku z niewłaściwym stosowaniem tamponów straciła nogę i musiała pożegnać się z modelingiem.

W ciele Lauren doszło do infekcji wywołanej przez tampony. Wielkie szczęście, że modelka straciła tylko nogę, a nie życie, od którego tak niewiele ją dzieliło.

tampon
Tampon

Doktorzy i badacze zapewniają, że niewłaściwe stosowanie tamponów jest odpowiedzialne za niecałą połowę znanych dotąd schorzeń zespołu wstrząsu toksycznego (gronkowiec złocisty).

Stosowanie tamponów podczas menstruacji niebezpieczne?

Zespół wstrząsu toksycznego (ang. TSS) wywołuje paciorkowiec lub gronkowiec złocisty. Philip Tierno mikrobiolog stwierdził, że przyczyną schorzeń mogą być tampony a dokładniej syntetyczny materiał, z jakiego są produkowane.

Z każdym rokiem ku szczęściu wszystkich kobiet stosujących tampony, materiały wykorzystywane do produkcji tamponów są brane pod lupę i dokładnie badane czy mogą wywoływać zespół wstrząsu toksycznego.

tampon-zespol-wstrzasu-toksycznego
Zespól wstrząsu toksycznego

Tampony ze względu na swoją chłonność i syntetyczny materiał, z jakiego są wykonane, dodając przy tym ciepło i wilgotność pochwy, bardzo łatwo jest o pojawienie się i rozwój bakterii i toksyn, które mogą wywołać zespół wstrząsu toksycznego.

Stosuj tampon maksymalnie przez 8 godzin!

Zaleca się, aby stosować tampony zgodnie z instrukcją obsługi, stosując się do zasad higieny i nie stosować tamponów dłużej niż 8 godzin! Bardzo ważne, abyście zapamiętały te wskazówki. Najlepiej wymienić tampon co 4 godziny.

Podpaska zamiast tamponu?

tampon-czy-podpaska

Jeśli towarzyszy Ci obfite krwawienie to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podpaski.

Tampon na wyjątkowe okazje!

Nie stosuj tamponów jeśli nie musisz, stosuj je tylko w szczególnych wypadkach, gdzie nie na miejscu będzie widoczna pod majtkami podpaska. Np. na plaży, basenie czy siłowni.

Tampony o niskiej chłonności!

Kupuj tampony o niskiej chłonności i unikaj tych o chłonności wysokiej, bo to one najbardziej zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego.

Przechowywanie tamponów

Zgodnie z instrukcją przechowywanie tamponów powinno odbywać się w suchych i chłodnych miejscach z daleka od codziennego życia.

Zespół wstrząsu toksycznego jest realnym zagrożeniem dla każdej z nas, ale nasz los w naszych rękach. Stosujcie się do wymienionych przez nas wskazówek, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego maksymalnie!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Ja stosuję tampony tylko właśnie gdy muszę. Nie czuję się z nimi zbyt komfortowo dlatego wole podpaski bo są na pewno o wiele bezpieczniejsze. A jeszcze gdy okres jest obfity to już wogóle tampony mi się nie sprawdzają… o tym schorzeniu przyznam, że nawet nie słyszałam… biedne dziewczyny…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.