Jeżyny są często spotykane, ale ostatnimi latami coraz rzadziej zauważane. Być może dlatego, że do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniego środowiska, o co coraz trudniej.
Spis treści
Właściwości jeżyn
Jeżyny to zjadane i hodowane od niepamiętnych czasów pyszne owoce dojrzewające w słońcu. Kojarzą się z latem. Jeżyny czasem są mylone z malinami, chociaż różnią się kolorem. Czarny kolor jeżyn wskazuje na to, że znajduje się w nich wiele antyoksydantów, więcej niż malinach. Zawierają duże ilości potasu i żelaza.
Zwiększają odporność ponieważ zawierają duże ilości kwasu elagowego, dość rzadko występującego w roślinach. Jeżyny są źródłem witamin, szczególnie witaminy C, jak również witamin z grupy B, oraz witaminy A, E i K. W jeżynach znajduje się duża ilość błonnika, a przy tym niewiele kalorii, dlatego skutecznie wspomagają odchudzanie.
Są wykorzystywane w przypadku problemów żołądkowych, zaparć, skutecznie je usuwając i zapobiegając im. Z jeżyn można przyrządzić koktajle, kisiele, dodawać je do galaretek i ciast, a także zjadać na surowo gdyż są wyjątkowo smaczne. W ziołolecznictwie stosuje się również liście jeżyn jako środek na problemy żołądkowe oraz przy chorobach skóry.
Zbieranie jeżyn
Jeżyny najczęściej rosną dziko, ze względu na to, że potrafią się mocno rozrastać nie są zbyt chętnie hodowane w przydomowych ogródkach. Ponadto gleba w tych ogródkach pozostawia wiele do życzenia. Jeżyny potrzebują podłoża dość żyznego, wilgotnego o lekko kwaśnym odczynie. W większości gleba jest dla nich zbyt kwaśna i uboga.
Jeżyny są wrażliwe na toksyny. Rosną najczęściej na skraju lasu oraz na polanach, w dobrym nasłonecznieniu. To tam obumarłe liście i drzewa sprawiają, że gleba jest dobrze odżywiona. Osoby, które chcą uzbierać jeżyny tam właśnie powinny ich szukać.
Owoce powinny być miękkie i słodkie, małe i kwaśne są niedojrzałe lub rosły w cieniu lub na kiepskiej glebie. Owoców jeżyn nie wolno zbierać gdy rosną przy drogach, ponieważ są zanieczyszczone, zawierają metale ciężkie pochodzące ze spalin samochodowych.