Karczochy należą do kanonu w kuchniach z całego świata, choć akurat w polskiej kuchni nie są tak dobrze znane. Chociaż z pewnością powinny, bo nie tylko są smaczne, ale także odchudzają i stanowią dobre lekarstwo.

Karczochy na odchudzanie

Fani zdrowego trybu życia i ci, którzy chcą zachować szczupłą sylwetkę na pewno pokochają karchochy za ich właściwości odchudzające.

A są one uzasadnione, ponieważ w karczochach znajduje się między innymi kwas chlorogenowy, ten sam, który znajdziemy również na przykład w zielonej kawie, słynącej z właściwości odchudzających.

karczochy

Oprócz tego w karczochach znajdują się również cynaryna polecana osobom cierpiącym z powodu spowolnionego metabolizmu, odpowiedzialna za kontrolę poziomu cukru we krwi.

Karczochy są też źródłem insuliny, hormonu bezpośrednio go kontrolującego. Ponadto insulina jest probiotykiem dobrze wpływającym na jelita i ich pracę jak również proces trawienia i wydalania.

Przy tym wszystkim oczywiście same karczochy są bardzo mało kaloryczne, mają zaledwie około 50 kalorii.

Inne właściwości lecznicze karczochów

Dla zdrowych ludzi pomoc w odchudzaniu jest już nieocenioną wartością, ale dla tych, którzy cierpią na dodatkowe schorzenia układu pokarmowego karczochy również się przydają.

A to przez zawartość wspomnianej już cynaryny, która pobudza produkcję żółci przez wątrobę, co z kolei ma wpływ na wypłukiwanie z woreczka żółciowego złogów, a także zapobieganiu ich powstawania. Kamienie woreczka żółciowego to bardzo dokuczliwa i bolesna choroba.

Korzenie karczocha wpływają pozytywnie na wątrobę oraz jej regenerację. Insulina zawarta w tych warzywach jest w stanie pomóc cukrzykom, ponieważ wpływa na zachowanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Oprócz tego karczochy są źródłem wielu pożytecznych kwasów i antyoksydantów, które zapobiegają powstawaniu chorób, w tym nowotworów, jak również pozwalają na dłużej cieszyć się zdrowiem i urodą.

Warzywa te to również bogactwo witamin z grupy B, pożytecznie wpływających na skórę, układ krwionośny i nerwowy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.