Karczochy należą do kanonu w kuchniach z całego świata, choć akurat w polskiej kuchni nie są tak dobrze znane. Chociaż z pewnością powinny bo nie tylko są smaczne, ale także odchudzają i stanowią dobre lekarstwo.

Karczochy na odchudzanie

Fani zdrowego trybu życia i ci, którzy chcą zachować szczupłą sylwetkę na pewno pokochają karchochy za ich właściwości odchudzające. A są one uzasadnione ponieważ w karczochach znajduje się między innymi kwas chlorogenowy, ten sam, który znajdziemy również na przykład w zielonej kawie, słynącej z właściwości odchudzających.

karczochy

Oprócz tego w karczochach znajdują się również cynaryna polecana osobom cierpiącym z powodu spowolnionego metabolizmu, odpowiedzialna za kontrolę poziomu cukru we krwi.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Dzikie grzyby

Karczochy są też źródłem insuliny, hormonu bezpośrednio go kontrolującego. Ponadto insulina jest probiotykiem dobrze wpływającym na jelita i ich pracę jak również proces trawienia i wydalania.

Przy tym wszystkim oczywiście same karczochy są bardzo mało kaloryczne, mają zaledwie około 50 kalorii.

Inne właściwości lecznicze karczochów

Dla zdrowych ludzi pomoc w odchudzaniu jest już nieocenioną wartością, ale dla tych, którzy cierpią na dodatkowe schorzenia układu pokarmowego karczochy również się przydają.

A to przez zawartość wspomnianej już cynaryny, która pobudza produkcję żółci przez wątrobę, co z kolei ma wpływ na wypłukiwanie z woreczka żółciowego złogów, a także zapobieganiu ich powstawania. Kamienie woreczka żółciowego to bardzo dokuczliwa i bolesna choroba.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Mniszek lekarski - super food!

Korzenie karczocha wpływają pozytywnie na wątrobę oraz jej regenerację. Insulina zawarta w tych warzywach jest w stanie pomóc cukrzykom, ponieważ wpływa na zachowanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Oprócz tego karczochy są źródłem wielu pożytecznych kwasów i antyoksydantów, które zapobiegają powstawaniu chorób, w tym nowotworów, jak również pozwalają na dłużej cieszyć się zdrowiem i urodą.

Warzywa te to również bogactwo witamin z grupy B, pożytecznie wpływających na skórę, układ krwionośny i nerwowy.

0 Udostępnień
(2głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.