Ketonal, czyli lek o działaniu przeciwbólowym zawierający ketoprofen można kupić w aptece bez recepty. Środek ten bardzo dobrze radzi sobie z łagodnym i umiarkowanym bólem, zwłaszcza głowy, mięśni i zębów. Należy jednak wiedzieć, jak dawkować Ketonal i ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Charakterystyka leku Ketonal

Ketonal jest lekiem produkowanym przez firmę SANDOZ. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a jego substancją czynną jest ketoprofen. Środek ten jest dostępny w postaci tabletek, twardych kapsułek i granulek, a także żelu, który należy stosować miejscowo. Przez wiele lat Ketonal był dostępny wyłącznie na receptę.

Jednak od 2017 roku można kupić go bez zlecenia lekarza w dawce 50 mg (na wyższe dawki nadal obowiązuje recepta) i pod zmienioną nazwą – Ketonal Active. W opakowaniu znajduje się 10 lub 20 kapsułek.

ketonal-bez-recepty-dawkowanie

Ketoprofen, który jest obecny w leku Ketonal, to organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu propionowego. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Dobrze sprawdza się w przypadku łagodnego i umiarkowanego bólu głowy, zębów, mięśni oraz stawów.

Ketoprofen bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek zaczyna działać już po ok. 30 minutach od spożycia, a po 2 godzinach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Substancja może przeniknąć do różnych tkanek w organizmie (m.in. do płynu maziowego w stawach), jednak jej rozkład ma miejsce w wątrobie. Ketoprofen jest wydalany w większości z moczem i kałem.

W przypadku leku Ketonal stosowanego miejscowo wchłanianie następuje wolniej. Dopiero po 5 godzinach wynosi ono 10% tej samej dawki, która została przyjęta doustnie. Jednak dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Działanie leku Ketonal

Przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie leku Ketonal polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn – hormonów obecnych we wszystkich tkankach, uwalnianych po zadziałaniu czynników drażniących oraz powodujących zaburzenia w komórkach. Jest to możliwe na skutek hamowania enzymu cyklooksygenazy (COX) biorącej udział w ich powstawaniu.

Ketoprofen obecny w leku Ketonal bez recepty wpływa na dwie formy COX, ale przede wszystkim na COX-2, która odpowiada za stan zapalny w tkankach. Dzięki temu środek ten ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Jak dawkować Ketonal?

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią ulotki, która zawsze jest dołączona do opakowania. Można ją znaleźć również w Internecie. Jest to ważne, ponieważ na ulotce określone jest nie tylko właściwe dawkowanie Ketonalu, ale także przeciwwskazania i skutki uboczne.

Znajomość dokumentu zmniejsza ryzyko błędnego zastosowania leku, a tym samym ogranicza możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Główną zasadą stosowania wszystkich środków farmaceutycznych jest przyjmowanie jak najmniejszej możliwej ilości substancji czynnej, czyli takiej, przy której dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu.

W przypadku leku Ketonal dawka ta to 50 mg (jedna kapsułka) 3 razy na dobę, ale nie rzadziej, niż co 8 godzin. Oznacza to, że dziennie można przyjąć maksymalnie 150 mg ketoprofenu.

Istotną informacją jest to, że lek Ketonal bez recepty można stosować nie dłużej niż 5 dni. Jeżeli po tym czasie dolegliwości nadal występują lub uległy nasileniu, trzeba skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy można kontynuować przyjmowanie Ketonalu lub zaleci inne postępowanie terapeutyczne.

Ketonal należy przyjmować podczas posiłku i popić przynajmniej połową szklanki wody lub mleka. Nie zaleca się popijania leków sokiem owocowym, zwłaszcza grejpfrutowym, ponieważ może on wpłynąć na ich stężenie.

Nie jest zabronione jednoczesne przyjęcie środków, które zobojętniają kwas żołądkowy – dzięki temu zmniejszone zostaje szkodliwe działanie ketoprofenu na układ pokarmowy.

Czy Ketonal bez recepty jest skuteczny?

Wiele osób zastanawia się, czy Ketonal bez recepty to środek równie skuteczny, jak ten, który jest dostępny wyłącznie na zlecenie lekarza. Trzeba pamiętać, że mechanizm działania obu leków jest identyczny. Różnią się one wyłącznie dawką.

W przypadku łagodnego lub umiarkowanego bólu (m.in. zębów, stawów, mięśni, pleców lub głowy) dawka 50 mg jest w zupełności wystarczająca. Większa ilość ketoprofenu może być konieczna przy silnym bólu. Wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.