Krępujące dolegliwości mają to do siebie, że pojawiają się zawsze nie w porę. Ponadto długo zwlekamy z wizytą u lekarza właśnie ze względu na wstyd.

Tymczasem najczęściej ich usunięcie jest bardzo łatwe. Oto najczęściej pojawiające się dolegliwości zmazujące uśmiech z twarzy.

Wszawica

wszawica

Wszy, czyli małe żyjątka żywiące się krwią, żyjące we włosach kojarzą się powszechnie z brudem i ubóstwem. Tymczasem zdarzają się często i to czy ktoś je złapie, nie ma nic wspólnego z jego poziomem higieny osobistej.

Wszawica jest powszechna w zbiorowiskach ludzkich, najczęściej pojawia się w szkołach. Jeśli jedno dziecko przyniesie do szkoły wszy, to większość będzie je miała w krótkim czasie.

Dlatego tak bardzo istotne jest, by szybko działać w porozumieniu z władzami szkoły. Na szczęście wszy mogą być zabite szybko, należy to jednak zrobić u wszystkich dzieci jednocześnie.

Metodą leczenia są specjalne preparaty dostępne w aptece bez recepty. Jednak na tym leczenie się nie kończy. Z włosów należy usunąć również pozostałości po wszach, czyli złożone przez nie jaja.

Najlepszym do tego narzędziem jest grzebyk o bardzo wąsko rozstawionych zębach. Wymaga to niestety dość ciężkiej pracy. By pozbyć się wszy, niekiedy dziewczynki muszą mieć ścięte włosy.

Inną odmianą wszy jest wsza łonowa, która żyje we włosach okolic intymnych kobiet i mężczyzn. Dolegliwość ta jest jeszcze bardziej wstydliwa niż wszy we włosach na głowie.

Szczególnie iż do zarażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktów seksualnych z osobą będącą nosicielem. Jednak często owady te potrafią znaleźć się na przykład na prześcieradłach, ubraniach, na siedzeniach komunikacji miejskiej.

Szczególnie łatwo o zarażenie latem, gdy na przykład kobiety noszą sukienki i spódniczki. Podobnie jak w przypadku wszawicy we włosach i tu zarażenie nie ma związku z brakiem higieny.

Leczenie wszy łonowych polega na odwiedzeniu lekarza dermatologa, który przepisze odpowiedni lek, stosowany zgodnie z zaleceniami, czyli cyklicznie. Bardzo istotna jest wymiana pościeli, dokładne wypranie ubrań. Istotna, choć nie konieczna jest depilacja okolic intymnych.

Żylaki odbytu – hemoroidy

hemoroid

Szacuje się, że cierpi na nie pięćdziesiąt procent Polaków, choć nie przyznają się do tego. Żylaki odbytu występują w kilku stadiach.

Pierwsze to wyczuwalny, ruchomy i często bezbolesny guzek. Drugi, to bolesne, niedające się odprowadzić guzki. Kolejne stadia powodują dotkliwy ból i pękanie żylaków, przez co dochodzi do krępujących krwawień. Ze względu na ból i dyskomfort najczęściej podejmujemy leczenie.

Metody leczenia hemoroidów

Warto zauważyć, że istnieje cała mnogość metod leczenia, co oznacza, iż problem jest powszechnie znany lekarzom. Nie ma się zatem czego wstydzić, a zrobić wszystko by sobie pomóc.

Leczenie żylaków odbytu polega na działaniu zewnętrznym, czyli na smarowaniu maściami i używaniu czopków łagodzących objawy. Pacjenci mogą poddać się również leczeniu operacyjnemu, czyli wycięciu guzków za pomocą skalpela lub usunięciu ich laserowo. Istnieje także metoda polegająca na zastrzyku zmniejszającym guzek.

Jednak warto pamiętać, że przerośnięte guzki, choć są uporczywe, to normalnej wielkości służą jako blokada ujścia odbytu. Usunięte powodują nietrzymanie stolca.

Aby leczenie było skuteczne, pacjenci muszą przestrzegać również diety, która powinna być bogata w witaminy i błonnik. Bardzo ważnym elementem jest również zwiększenie fizycznej aktywności, szczególnie przy siedzącym trybie pracy.

Łupież mnie krępuje!

lupiez

Chociaż łupież w żaden sposób nie zagraża zdrowiu człowieka, to jest bardzo uciążliwy i nieestetyczny. Pozostawia ślady na ciemnych ubraniach i widać go z daleka.

Łupież jest spowodowany nierównowagą wśród drobnoustrojów bytujących na skórze głowy. Nadmiernie rozwijają się grzyby, które powodują zbyt intensywne łuszczenie się naskórka.

Na szczęście leczenie łupieżu nie jest zbyt uciążliwe. W pierwszej kolejności, przed zastosowaniem specjalistycznych kosmetyków, warto zwrócić uwagę na proste, domowe rozwiązania.

Szczególnie że są nieinwazyjne i kiedy łupież nie jest jeszcze zbyt mocny. W przypadku łupieżu najlepiej w ogóle odstawić sztuczne szampony oraz odżywki do włosów, gdyż jedynie zaostrzają one problem. Skutecznym naturalnym sposobem na łupież jest zastosowanie zielonej glinki z cytryną.

Sama cytryna również jest skuteczna, chociaż należy uważać z nią w przypadku ciemnych włosów, gdyż będzie powodowała ich jaśnienie. Przydatnymi produktami spożywczymi są także oliwa z oliwek i ocet.

Grzybica stóp

grzybica-stop

Grzybica paznokci nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również powoduje, iż osoby muszą zrezygnować z wizyt na basenie, kąpią się wyłącznie w klapkach, by nie zarażać innych.

Krępujący problem z rozrastającymi się grzybami ma często głębsze dno. Na przykład grzybice bywają spowodowane dietą, w której przeważa cukier lub chorobą cukrzycą. Dlatego warto się zbadać czy nie występuje taki problem.

W przypadku grzybicy stóp warto odrzucić w ogóle cukier rafinowany. Walka z chorobą odbywa się również zewnętrznie przy wykorzystaniu silnych środków przeciwgrzybicznych. Jednak skuteczny w walce z grzybicą jest na przykład również olej kokosowy.

Koniecznie przeczytaj: Preparaty na grzybicę paznokci RANKING

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

5 KOMENTARZE

  1. Przy wszach wcale nie trzeba ścinać włosów, teraz są preparaty ktore skutecznie i szybko dzialają, np hedrin raz

  2. Ja strasznie się boje, że ktoreś zmoich dzieci przywlecze wszy z przedszkola czy szkoły, a ten hedrin raz mogą stosować dzieci?

  3. Herdrin raz można stosować już po 6 mc życia, więc spokojnie Kamilo możesz używać u dzieci. Jego skład nie uczula i nie ma chemii. :) Jest bez zapachu, więc nie będzie dieciątka drażniło.

  4. Krępujące, ale do wyleczenia. A im szybciej, tym lepiej :) W zeszłym roku borykałam się z grzybicą paznokci u stóp. Konsultowałam się z ekspertem z leczpaznokcie, potem z dermatologiem. W końcu, po kilku tygodniach i przepisanych lekach, mogłam odetchnąć z ulgą i nie chować stóp w skarpetkach, mimo lata.

  5. To dobrze, że z tego zestawu tylko problem z łupieżem mam. Ale wystarczą 2-3 tygodnie z szamponem pirolam i problem znika. Skóra głowy jest nawilżona, nie swędzi, a nawet włosy lepiej wyglądają.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.