Polacy uwielbiają dobrze zjeść. Dlatego w ich gastronomicznym menu często króluje lasagne. Skąd pochodzi to danie i co stanowi jego bazę? Zagłębiając się w jego specyfikę, uda się odkryć jego fenomen.
Spis treści
Dania z makaronami w roli głównej uwielbia większość z nas (zobacz ile kalorii ma makaron!). Chociaż wiele osób wybiera przede wszystkim spaghetti bolognese, nie mniej popularna jest lasagne. By poznać jej historię, należy odbyć podróż do słonecznych Włoch.
Lasagne, czyli nie tylko specyficzny makaron
Lasagne jest rodzajem specyficznego makaronu. Ma postać dużych, prostokątnych płatów, które można wykorzystać na wiele sposobów. Stanowi jednak podstawę do przyrządzenia dania o tej samej nazwie.
Historia lasagne zaczyna się w Starożytności
Przypuszcza się, że klasyczny makaron lasagne znany był już antycznym Grekom. Kluski określane mianem “laganon” miały postać szerokich płatów. Wypiekano go w piecach lub przypiekano na gorących kamieniach – w tym przypadku przypominał raczej sposób przyrządzania pizzy.
Warto jednak podkreślić, że sama nazwa lasagne wywodzi się z języka greckiego i oznacza naczynie, którym danie było przez pewien czas przygotowywane.
Koniec XVII wieku – czas przełomowy
Punktem zwrotnym w przyrządzaniu lasagne okazał się koniec XVII wieku. W tym okresie spopularyzowano sos pomidorowy, co okazało się być prawdziwą rewolucją dla całej kuchni Półwyspu Apenińskiego.
Lasagne na dwa sposoby
W klasycznej wersji, lasagne przyrządzana jest z ugotowanych lub suchych płatów makaronowych. Ułożone w prostokątnym naczyniu, należy przełożyć warstwami farszu: sosu pomidorowego i mięsa, beszamelu, sera – aż do wyczerpania składników.
Istnieje wiele wariacji na temat lasagne – niektórzy przyrządzają ją w wersji wegetariańskiej, a nawet na słodko. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się przede wszystkim dwie tradycyjne odmiany oferowane m.in. w Gusto Dominium oraz innych włoskich restauracjach.
- Lasagne bolonese – jest to danie na bazie sosu bolońskiego przyrządzonego w oparciu o tradycyjną recepturę z dodatkiem mielonego mięsa: wieprzowo-wołowego lub wieprzowego.
- Lasagne napoli – jest potrawą bezmięsną, którego bazą jest sos neapolitański. Składa się z pomidorów, czosnku i kompozycji ziół (oregano, bazylii, tymianku).
Warto mieć świadomość, że w ostatnim czasie popularnością cieszy się lasagne wegeteriańska ze szpinakiem w roli głównej.
Pyszną lasagne zamówisz także w Polsce
Wcale nie musisz wyruszać w podróż do Włoch, by skosztować tradycyjnego dania. Lasagne stanowi częstą pozycję w menu przygotowanym przez włoskie restauracje i pizzerie (np. Gusto Dominium) działające w Polsce.
Co więcej, danie to możesz zamówić bez wychodzenia z domu, korzystając z serwisu gastronomicznego. Tylko kilka kliknięć dzieli cię do złożenia zamówienia – jaką wersję lasagne wybierzesz?