Tymianek jest jedną z powszechnie stosowanych przypraw w kuchni. Charakteryzuje się intensywnym aromatem i gorzkim smakiem. Często stosowany jest do dań kuchni francuskiej, a także dań z drobiu, dziczyzny i ryb. Należy jednak zrezygnować z tego zioła jeśli planujemy doprawić potrawę majerankiem.

Tymianek to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Jest to roślina trwała, krzewina osiąga wysokość do 30 cm. Charakterystyczne, drobne kwiaty zachwycają swą gęstością.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Naturalnie występuje w obrębie basenu Morza Śródziemnego, jednak uprawiana jest niemal na terenie całego świata, również w Polsce. Okres kwitnienia tymianku przypada na przełom czerwca i lipca. Wówczas należy rozpocząć zbiory, aby osiągnąć najwyższe wartości zdrowotne tymianku.

Lecznicze właściwości tymianku

Spis treści

tymianek-3
Tymianek

Lecznicze właściwości tymianku doceniane były już w czasach starożytnych. Egipcjanie wykorzystywali go w produkcji różnego rodzaju kadzideł i do mumifikacji zwłok, z kolei samarytanie doceniali jego właściwości bakteriobójcze.

Swą obecną nazwę tymianek zawdzięcza grekom. Słowo tymianek pochodzi bowiem od greckiego thymon, co znaczy odważny. Grecy wierzyli, że tymianek jest idealnym lekiem zwalczającym nieśmiałość.

Tymol i karwakol

Swoje lecznicze właściwości tymianek zawdzięcza wysokiej zawartości olejków eterycznych, których głównym składnikiem jest tymol i karwakol (połączenie tych składników wpływa na smak tej powszechnie stosowanej w kuchni przyprawy).

Zioło to często stanowi główny składnik syropów i pastylek łagodzących kaszel.

Tymianek na infekcje

Za sprawą właściwości bakteriobójczych i antyseptycznych jest on idealną propozycją na dolegliwości dróg oddechowych. Łagodzi nawet silne infekcje jamy ustnej i gardła pomagając tym samym szybciej wrócić do pełni sił.

Dodatkowo jego właściwości wykrztuśne i rozkurczowe przynoszą ulgę w kaszlu suchym i mokrym.

Tymianek na dolegliwości układu pokarmowego

tymianek-2

Jeśli cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, również możesz sięgnąć po tymianek. Wystarczy, że wprowadzisz tę przyprawę do codziennej diety, a raz na zawsze pozbędziesz się takich schorzeń jak nieżyt żołądka czy podrażnienie jelit. Dodatkowo często środki łagodzące biegunkę zawierają wyciąg z tymianku.

Tymianek w paście do zębów?

Jednak nie tylko farmaceuci docenili właściwości lecznicze tymianku. Również w przemyśle kosmetycznym zioło to cieszy się dużym zainteresowaniem. Z pewnością zauważyłaś, że tymianek stanowi niejednokrotnie jeden z głównych składników past do zębów.

Wpływ na to ma nie tylko intensywny aromat tymianku, ale przede wszystkim jego lecznicze właściwości.

Tymianek wykazuje działanie regeneracyjne. Dlatego, jeśli podczas szczotkowania zębów zauważasz, że Twoje dziąsła krwawią, powinnaś koniecznie zmienić dotychczasową pastę do zębów na tą, która w swoim składzie zawierać będzie wyciąg z tymianku.

Wykazuje on bowiem działanie regeneracyjne i pomaga odbudować uszkodzenia dziąseł. Aby szybciej pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości, możesz również stosować napar z tymianku do płukania jamy ustnej. Koniecznie sprawdź jak naturalnie wybielić zęby!

Tymianek do pielęgnacji cery tłustej

Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym sprawdzi się idealnie do pielęgnacji cery tłustej, narażonej na wypryski. Wyciąg z tymianku jest częstym składnikiem różnego rodzaju peelingów, toników i maseczek oczyszczających.

Jeśli Twoja skóra również jest tłusta, a trądzik spędza Ci sen z powiek, powinnaś koniecznie spróbować oczyszczającego naparu do przemywania twarzy.

Tymiankowa płukanka do włosów

Jeśli połączysz napar z tymianku z innymi ziołami, takimi jak między innymi rozmaryn, uzyskasz idealną płukankę do włosów przetłuszczających się. Dodatkowo taka płukanka jest również skuteczna w walce z łupieżem. Nie tylko usuwa nieestetyczne płatki łupieżu, ale dodatkowo usuwa jego przyczynę, czyli zmiany grzybicze skóry głowy.

Jak przygotować napar z tymianku?

tymianek

Jest to niezwykle proste. Wystarczy, że łyżkę ziela zalejesz 1,5 szklanki wrzącej wody, a następnie odstawisz na około 15 minut pod przykryciem, aby ziele się zaparzyło. Następnie całość należy przecedzić, aby pozbyć się ziela.

Tak przygotowany napar z tymianku można stosować do picia albo płukania jamy ustnej. Jeśli zależy Ci na pobudzeniu apetytu, powinnaś wypić 1/3 szklanki naparu przed  posiłkiem. Jeśli po posiłkach dokuczają Ci wzdęcia bądź kłopoty trawienne, wówczas należy wypić 1/3 szklanki naparu właśnie po posiłku.

Tymianek w dużych dawkach jest niebezpieczny!

Musisz jednak wiedzieć, że przyjmowanie tymianku w zbyt dużych dawkach może być niezwykle szkodliwe. Jeden z głównych składników tymianku (wcześniej wspomniany tymol) w zbyt wysokich dawkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Spożywanie dużych dawek tego składnika jest trujące i może doprowadzić do silnego uszkodzenia wątroby, nerek, a nawet serca.

Powinnaś zachować szczególną ostrożność, stosując olejek tymiankowy. Zawiera on bowiem najwyższe stężenie tymolu, przez co przedawkowanie jest znacznie łatwiejsze.

Jeśli zauważysz u siebie (bądź u któregoś domownika, który stosował ziele lub leki zawierające wyciąg z tymianku) nudności, wymioty, zapalenie żołądka lub trudności z oddychaniem powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o zatruciu tymiankiem.

Również kobiety w ciąży powinny zrezygnować z tymianku, ponieważ wzmaga on skurcze macicy i może powodować poronienie.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień