Aromaterapia jest metodą leczniczą znaną od setek lat. Jest to metoda nieinwazyjna i bardzo przyjemna, stosowana jako pomoc w wielu dolegliwościach.
Spis treści
Leczenie aromaterapią
Aromaterapia to dla wielu ludzi wyłącznie oddziaływanie na zmysł węchu. Lecz prawda wygląda tak, że chociaż zmysł ten odgrywa we wszystkim kluczową rolę, to aplikuje olejki również przez skórę. Do leczenia stosuje się wyłącznie naturalne zapachy pochodzące z ziół i roślin.
Nie dopuszczalne jest zastosowanie syntetycznych zapachów. W celu inhalacji można po prostu skropić poduszkę kilkoma kroplami zapachu, lecz są one również wykorzystywane jako środek pomocniczy w innych terapiach, na przykład w masażu.
Zwiększona jest wtedy skuteczność terapii poprzez lecznicze oddziaływanie na skórę. Podobną funkcję pełnią olejki w wannie z wodą. Niektóre olejki są wykorzystywane do inhalacji na przykład przy problemach z drogami oddechowymi w celu zwiększenia ich drożności i nawilżenia przy katarze, zapaleniu gardła.
Zastosowanie aromaterapii w praktyce
Stosowanie aromaterapii wydaje się banalnie proste, jednak wcale takie nie jest. Nie wystarczy jedynie wdychać odpowiednich olejków eterycznych. Aby terapia była skuteczna należy stworzyć również odpowiedni klimat. Przed inhalacją należy się zrelaksować, dobrze jest znaleźć miejsce oświetlone kojącym światłem. Uspokojony system nerwowy znacznie sprawniej pokonuje problem.
Dopiero w takich warunkach terapia przyniesie największy skutek. Przykładami olejków, jakie można wykorzystać w codziennym życiu jest na przykład olejek lawendowy. Pomaga się zrelaksować, usunąć ból głowy, przywraca spokój. Innym ciekawym środkiem jest olejek cedrowy. Drzewa te są znane ze swojej niebywałej siły przetrwania oraz długowieczności.
Olejek doskonale wzmacnia i regeneruje siły. Na problemy z górnymi drogami oddechowymi w przypadku przeziębienia niezastąpione są inhalacje z eukaliptusa. Pomagają wziąć głęboki oddech, a dodatkowo eukaliptus ma bardzo silne właściwości antyseptyczne, dlatego zabija bytujące w gardle drobnoustroje.