Terapia integracji sensorycznej prowadzona jest w specjalistycznych gabinetach dziecinnych, a jej celem jest przywrócenie prawidłowej pracy zmysłów naszego dziecka. Pomoże to w codziennym funkcjonowaniu i wykonywaniu niezbędnych czynności życiowych.

Do przeprowadzania takiej terapii wykorzystuje się sprzęt specjalistyczny taki jak huśtawki, hamaki, deskorolki, poduchy, materace, kołdry i inne przedmioty, które mają na celu pobudzenie stymulacji dotykowej, wzrokowej, słuchowej, węchowej i smakowej dziecka.

W jakich przypadkach zaleca się stosowanie terapii?

terapia-integracji-sensorycznej

Terapię warto wykonywać w przypadku zaburzeń związanych z trudnościami z nauką takimi jak dysleksja, dysortografia, dysgrafia, w zaburzeniach percepcji wzrokowej, słuchowej, orientacji przestrzennej.

W wyniku wystąpienia alkoholowego zespołu wstrząsowego w przypadku zaburzeń nieprawidłowego czucia w jamie ustnej u niemowląt, osłabionego lub zwiększonego napięcia mięśni, nadwrażliwości na światło i dźwięki, nadpobudliwości oraz problemach ze skupieniem się także poleca się wykorzystanie tej metody w leczeniu.

Również terapia integracji sensorycznej sprawdzi się gdy nasze dziecko ma zespół Aspergera lub Autyzm i posiada problemy z mową, dotykiem, równowagą, ruchem oraz gdy towarzyszy mu niskie napięcie mięśni.

Ten rodzaj leczenia wykorzystywany jest też w chorobach takich jak Zespół Downa. Dzieci z Downem mają problemy z napięciem mięśni, które zazwyczaj jest zbyt niskie, prawidłową mową, wzrokiem, reakcją na bodźce oraz opóźnionym rozwojem.

Gdy twoje dziecko ma ADHD i cechuje je problem ze skupieniem uwagi na jednej czynności, nadmierna aktywność i nadpobudliwość oraz brak kontroli emocji, taka terapia może skutecznie pomóc w zmniejszeniu objawów tej choroby.

W sytuacji Mózgowego Porażenia dziecięcego, gdy maluch ma ograniczone ruchy, nie potrafi swobodnie poruszać się, jego ciało nie rozwija się prawidłowo oraz charakteryzują go zaburzenia modelacji, również ta metoda terapeutyczna skutkuje poprawą czynników.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl