Maliny uważane są za jedne ze smaczniejszych owoców sezonowych. W Polsce możemy je spotkać w ogródkach prywatnych, jednak często też trafić można na dziko rosnące maliny.

Jeśli na swojej działce nie masz jeszcze malin i chciałabyś to zmienić, możesz zasadzić je w dowolnej porze roku. W tym celu powinnaś wybrać krzaczek w doniczce wypełnionej ziemią. Jeśli jednak twój wybór padł na krzaczek z odsłoniętym systemem korzeniowym w woreczku z trofeum, wówczas maliny należy sadzić na wiosnę, bądź wczesną jesienią.

Maliny – właściwości

Maliny kwitną od mają do sierpnia, jednak owoce pojawiają się dopiero w okolicach lipca – sierpnia. W zależności od warunków, jakie panują na Twojej działce, owoców będzie więcej lub mniej. Oczywiście część możesz zjeść wspólnie z rodziną, jednak warto część przeznaczyć na syropy, soki i nalewki.

Maliny są bogatym źródłem witaminy C, A, B1 i B2 oraz witaminy P i PP. Dodatkowo znaleźć w nich można liczne związki wapnia i potasu, żelazo, fosfor oraz kwasy owoce.

Lecznicze właściwości malin

Maliny mają niezwykłe właściwości lecznicze. Dodany do gorącej herbaty sok z malin polecany jest szczególnie podczas chłodnych – jesienno zimowych wieczorów, ponieważ ma działanie rozgrzewające.

Dodatkowo liście malin znane są ze swych zawieranych właściwości uśmierzających ból podczas porodu. Zawarte w nich substancje aktywne wzmacniają mięśnie macicy, co sprawia, że bóle porodowe nie są tak uciążliwe.

Również jeśli cierpisz na bolesne miesiączkinapar z liści malin pozwoli Ci znieść te dni bez bólu!

Syrop z malin – jak zrobić?

syrop-z-malin
Syrop z malin

Przetwory z malin podawały nam kiedyś nasze babcie. Nie wiedzieć czemu, my decydujemy się na podawanie naszym dzieciom wyroby farmaceutyczne, które są skuteczne, jednak nie tak zdrowe jak samodzielnie przygotowane przetwory.

Pewnie tłumaczysz się teraz brakiem czasu i mnóstwem ważniejszych obowiązków. Jednak aby przygotować naturalny syrop z malin, będziesz potrzebowała więcej niż godzinę czasu.

Do jego przygotowania będziesz potrzebować:

  • 1 kg malin
  • 600 g cukru
  • 500 ml wody
  • 1 cytrynę

Przygotowanie syropu z malin jest bardzo łatwe. Na początku należy dokładnie umyć maliny, tak aby pozbyć się drobnych liści i zanieczyszczeń. Dopiero wypłukane maliny możesz przełożyć do garnka, do którego należy dodać wodę.

Gotować maliny na małym gazie, a po zagotowaniu jeszcze przez 5 minut trzymać na gazie mieszając je od czasu do czasu. Po zagotowaniu należy przecedzić maliny, używając gęstego sita. Resztki malin możesz wykorzystać do zrobienia dżemu bądź wyrzucić.

Do soku z malin możesz teraz dodać cukier i wyciśnięty sok z cytryny (tylko uważaj, aby w soku nie było pestek!), a następnie całość ponownie postawić na gazie. Cały czas mieszając, gotuj roztwór, aż do całkowitego rozpuszczenia cukru.

Jeszcze gorący syrop z malin należy przelać do dokładnie umytych słoiczków, które dokładnie zakręcone należy odstawić wieczkiem do dołu, aż do całkowitego wystygnięcia.

Aby Twój syrop nadawał się do spożycia również zimą, koniecznie musisz pamiętać o pasteryzacji. Aby odpowiednio „zakonserwować”, syrop należy umieścić słoiczki w garnku, na którego dnie znajduje się ściereczka. Całość do około 3/4 wysokości słoiczków należy zalać wodą. Gdy woda zacznie wrzeć, należy zmniejszyć gaz i dalej gotować przez około 15 minut.

Na co pomaga syrop z malin?

Syrop z malin ma niezwykłe właściwości lecznicze. Jeśli Ty lub Twoje maleństwo borykacie się z gorączką, syrop z malin pozwoli Wam uporać się z temperaturą, a to wszystko dzięki ich właściwościom rozgrzewającym.

Maliny pobudzają czynność gruczołów potowych – tym samym pomagają obniżyć temperaturę. Nadaje się do zwalczania infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. W przeciwieństwie do syropów dostępnych w aptece syrop, który samodzielnie przygotujesz z malin, ma bardzo słodki smak, który z pewnością polubi każde dziecko.

Liście malin też wykorzystaj!

Liście malin również charakteryzują się niezwykłą skutecznością w leczeniu różnorodnych schorzeń. Dzięki wysokiej zawartości garbników hamują rozwój bakterii jelitowych, to zaś pozwala znacznie szybciej uwolnić się od biegunki. Jeśli borykasz się z wzdęciami, również napar z liści malin może przynieść Ci szybką ulgę.

napar-z-lisci-malin
Napar z liści malin

Liście malin możesz zbierać w dowolnym okresie. Jednak musisz pamiętać o tym, że liście mogą być zbierane wyłącznie ze zdrowych krzaczków, bez żadnych plam, najlepiej, aby były one  młode i soczyście zielone. Następnie należy ususzyć liście, które będą Ci przynosić ulgę przez całą zimę.

Napar z suszonych liści malin

Jeśli chcesz przygotować napar z suszonych liści malin, należy wsypać do kubka łyżkę suszonych liści, a następnie zalać wrzącą wodą do około połowy kubka. Aby napar był w pełni skuteczny, należy zaparzać roztwór przez około 15 minut.

Matka natura > farmaceutyki

Tak więc jeśli do tej pory w dalszym ciągu leczysz się przy użyciu wyrobów medycznych kupowanych w aptece, koniecznie zastanów się, czy zamierzasz w dalszym ciągu faszerować się chemią, którą zawierają wyroby koncernów farmaceutycznych.

Matka natura oferuje nam ogrom cennych składników, które oprócz wyjątkowego smaku charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi. Przy odrobinie zainteresowania oraz chwili czasu przeznaczonej na przygotowanie syropów i naparów zyskasz nie tylko zdrowie, ale i lepsze samopoczucie.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień