Ile kalorii mają maliny? Maliny to owoce sezonowe, za którymi przepadamy. Nic dziwnego, ponieważ są nie tylko soczyste i smakowite, ale również wyjątkowo zdrowe. Są również owocami, które towarzyszą najdłużej  naszej cywilizacji, a uprawiane są od IX wieku.

Wartości odżywcze malin

Warto zjadać maliny, ponieważ są bardzo bogate w witaminy, antyoksydanty, błonnik pokarmowy. Oprócz tego stwierdzono w nich najwyższy wskaźnik przeciwutleniaczy w postaci prozdrowotnych kwasów (kwas elagowy, galusowy), zawierają również antocyjany, kwercetyny, katechiny, kempferol.

Dzięki temu są doskonałą ochroną przed rozwojem nowotworów, a także spowalniają starzenie się. Znajduje się tu dużo miedzi i żelaza, a nawet pierwiastków śladowych jak mangan.

Maliny to witaminy z grupy B, a także witamina C, zwiększająca odporność. W malinach znajduje się potas i sód, elektrolity poprawiające samopoczucie.

Olej malinowy jest stosowany powszechnie jako ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jednocześnie nieblokującym wytwarzania witaminy D. Maliny są bardzo dobrym kosmetykiem, ponieważ zawierają kwas salicylowy, napinający i odżywiający naskórek.

Ile kalorii mają maliny?

Garść malin to zaledwie 20 kalorii, 250 ml malin to 35 kalorii. Porcja w sam raz na dietetyczny, słodki i soczysty deser. Również niewielka kulka sorbetu z malin to dobry pomysł na deser, ponieważ zawiera tylko 60 kalorii.

Pozytywną wiadomością jest również fakt, że maliny nie tylko nie tuczą, ale również usprawniają proces odchudzania. Wszystko dzięki zawartości błonnika oraz stabilizacji poziomu cukru we krwi.

Nie bez znaczenia jest również zawartość manganu, który powoduje, iż metabolizm zostaje podkręcony, a tkanka tłuszczowa spalana jest znacznie szybciej. Dlatego maliny zalecane są osobom, które chcą schudnąć, ale nie chcą rezygnować z pysznych owoców i raczą się nimi od czasu do czasu.

Chociaż maliny to owoce sezonowe, warto je mrozić, aby cieszyć się ich smakiem i właściwościami również jesienią i zimną. Wyśmienite są również przetwory z malin z niewielkim dodatkiem cukru.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.