Maseczka z siemienia lnianego jest jedną z tych maseczek, które trzeba prędzej czy później sobie zaaplikować, czy to na włosy, czy twarz szyję i dekolt. Maseczka z siemienia dzięki swoim zbawiennym właściwościom jest w stanie dokonać cudów na Twojej cerze i włosach.

Siemię lniane jest bardzo zdrowym produktem, który wykorzystuje się przede wszystkim w kuchni, a samo siemię zaliczane jest do tzw. superfood (bardzo zdrowe produkty o niezwykłych właściwościach).

Siemię lniane szczególnie dobrze przyspiesza metabolizm, a także poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale to, co dzisiaj liczy się dla nas najbardziej, to wykorzystanie siemienia lnianego w kosmetykach.

Kosmetyczne właściwości siemienia lnianego

Domowa maseczka z siemienia lnianego dogłębnie nawilży i odżywi cerę oraz sprawi, że stanie się ona elastyczniejsza, stosując maseczkę z lnu, opóźnisz także proces starzenia się cery. Maseczka z siemienia lnianego zalecana jest osobom o każdym rodzaju cery, a więc:

  • cera normalna,
  • cera tłusta,
  • cera sucha,
  • cera mieszana,
  • cera wrażliwa,
  • cera naczynkowa,
  • cera trądzikowa.

Ponadto duża zawartość białka, witamin z grupy B i wit. E w siemieniu lnianym oznacza dostateczne nawilżenie cery, a lignany, które mają właściwości przeciwutleniające, zadziałają antynowotworowo, zwalczając wolne rodniki i wyhamowując przy okazji proces starzenia się Twojej skóry!

Nie mogę nie napisać też o kwasach omega-3, omega-6, omega-9 i cynku, który zawiera siemię lniane. Dzięki tym składnikom maseczka z siemienia pomoże wyleczyć Twoją skórę z łuszczycy, trądziku i egzemy.

Maseczka z siemienia lnianego – przepisy

Oto najpopularniejsze przepisy na maseczkę na twarz:

Tradycyjna maseczka z siemienia lnianego na twarz

maseczka-z-siemienia-lnianego
Maska z siemienia lnianego
  1. Maseczkę z siemienia możesz zrobić z całych bądź zmielonych nasion lnu.
  2. Do szklanki wsyp dwie łyżki nasion lnu.
  3. Następnie zagotuj wodę i zalej nią nasiona.
  4. Odstaw wszystko na 15 minut.
  5. Po upływie tego czasu powinnaś otrzymać kleistą substancję.
  6. Na twarz możesz nałożyć jedynie substancję lub substancję z nasionami lnu.

Maseczkę powinnaś trzymać na cerze przez 20-25 minut. Następnie dokładnie umyj twarz pod ciepłą bieżącą wodą.

Maseczkę z siemienia lnianego możesz wzbogacić o:

  • sok z cytryny, który rozjaśni Twoją cerę,
  • lub/i jogurt naturalny, który zadziała antybakteryjnie.

Pamiętaj jednak, aby składniki te dodawać dopiero po wystygnięciu maseczki z siemienia lnianego, inaczej sok z cytryny i jogurt stracą swoje właściwości przez wysoką temperaturę.

Maseczka z siemienia lnianego i miodu

maseczka-siemie-lniane-miod

Tę maseczkę może stosować każdy, bez względu na rodzaj cery. Maseczkę z siemienia lnianego i miodu stosuje się, gdy cera potrzebuje odżywienia i nawilżenia, czyli np. w zimę.

Oto instrukcja krok po kroku jak tę maseczkę przygotować:

Składniki:

  • łyżeczka miodu,
  • łyżka siemienia lnianego (ziarna lub zmielony),
  • pół szklanki wody (125 ml).

Zabierajmy się więc do przygotowania maseczki! Do małego garnuszka wlej pół szklanki wody, wsyp łyżkę siemienia i zagotuj. Zaczekaj, aż wszystko ostygnie i dopiero wtedy dodaj łyżeczkę miodu. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na twarz. Maseczkę trzymaj na twarzy przez 20-25 minut.

Nawilżająca maseczka z siemienia lnianego i żółtka

maseczka-z-lnu-i-zoltka

Składniki:

  • jedno żółtko jaja kurzego,
  • łyżka siemienia lnianego,
  • pół szklanki wody.

Zagotuj siemię lniane w 125 ml wody, poczekaj aż przestygnie i dodaj żółtko (jeśli dodasz żółtko zbyt wcześnie – zetnie się). Maseczkę z siemienia lnianego i żółtka nałóż na twarz i odczekaj 20 minut. Następnie za pomocą ciepłej wody zmyj całą maseczkę.

Maseczka z siemia lnianego i płatków owsianych

maseczka-z-siemia-lnianego-platki-owsiane

Składniki:

  • łyżka płatków owsianych,
  • łyżka siemienia lnianego,
  • pół szklanki wody.

Gdy już zaparzysz nasiona lnu, do gorącego wywaru dodaj płatki owsiane, wszystko dokładnie wymieszaj i zaczekaj aż ostygnie, by móc bezpiecznie nałożyć maseczkę na twarz.

Jak w przypadku poprzednich odmian maseczek z siemienia, nałóż maseczkę na twarz i odczekaj 20 min. Po upływie czasu zmyj maseczkę letnią bieżącą wodą.

UWAGA: przygotowując maseczkę z siemienia, możesz używać ziaren lnu, lub zmielić je w młynku do kawy.

Maseczka z siemienia lnianego na włosy – jak zrobić?

Maseczka-z-siemienia-lnianego-na-wlosy-jak-zrobic

Aby prawidłowo nałożyć maseczkę na włosy, należy uzyskać z siemienia lnianego gęstą ciecz (żel), którą nałożymy na suche włosy. Maseczkę na włosach należy utrzymać przez 50-60 minut. Maseczkę następnie zmywamy z włosów ciepłą bieżącą wodą, wierz mi, że ta maseczka naprawdę działa cuda.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

3 KOMENTARZE

  1. Fajnie, że tę maseczkę można stosować do każdej cery, pewnie dlatego jest taka popularna… Ja mam cerę mieszaną, używam różne kosmetyki do takiej właśnie cery, ale i tak to nie jest to, co bym chciała żeby było.

    Możecie polecić jakieś inne domowe maseczki do cery mieszanej? jeszcze chciałam zapytać gdzie i po ile kupujecie len? jakiej firmy jest najlepszy?

  2. Ta trzecia maseczka doskonale wygładza cerę. Skóra nabiera nowego blasku i warto chyba tę maseczkę stosować systematycznie. Oczywiście dbałość o cerę to także właściwa dieta, nie tylko kosmetyki i maseczki. Przyznać też trzeba, że sposób wykonania maseczki jest banalnie prosty w odróżnieniu do doboru kosmetyków i samej pielęgancji skóry. Pozdrawiam!

  3. U mnie najlepiej jednak wypadła maseczka z płatków owsianych i siemienia lnianego. Mam też zamiar spróbować w następny weekend jogurt z siemieniem lnianym, zobaczymy jak ta mikstura spisze się na mojej skórze. Ponoć w celach odżywczych nakłada się nawet sam jogurt na twarz, gdzieś na blogu o tym czytałam.

    Zastanawia mnie jeszcze ta maska na włosy z siemienia lnianego, nigdy o niej nie słyszałam, i też korci, by ją wypróbować.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.