Jak nawilżyć suche włosy? nic trudnego! Dziś przedstawię Ci sprawdzone i działające domowe sposoby na suche włosy. W zależności od przepisu potrzebne Ci będą takie produkty jak np.: piwo, banan, jajko, olejek rycynowy, liście gruszki, siemię lniane, czy sok z cytryny.

Na ogół nasze włosy z różnych powodów odmawiają współpracy i posłuszeństwa i mimo naszych usilnych starań albo przetłuszczają się, albo przesuszają.

Zanim jednak udasz się po pomoc do specjalisty, wypróbuj znane i sprawdzone sposoby na przesuszone włosy, być może problem nie jest tak poważny, jak Ci się wydaje i uda Ci się doprowadzić włosy do porządku własnymi siłami (przy naszej małej pomocy;).

Domowe sposoby, o których napiszę w dalszej części poradnika, są całkowicie naturalne i nie wymagają żadnych chemicznych substancji, które mogłyby zaszkodzić Twoim kosmykom. Ponadto produkty potrzebne do nawilżenia włosów z łatwością znajdziesz w swojej kuchni.

Zanim jednak przejdziemy do domowych sposobów na nawilżanie włosów, omówmy sobie czym jest przesuszenie włosów, jak do tego dochodzi i jakie są przyczyny, przez które włosy przesuszają się.

Dlaczego mam suche włosy?

suche-wlosy

Włos, który traci wodę, a co za tym idzie wilgotność, skazany jest prędzej czy później na nadejście prawdziwych kłopotów. Zauważyłaś, że problemy z włosami w większości przypadków związane są bezpośrednio z ich suchością?

To dlatego na forach dyskusyjnych i blogach widać poirytowanie niektórych kobiet wylewających swoje żale słowami:

Mam suche i łamliwe włosy, co robić?

Włosy są suche i zniszczone

Mam suche wypadające włosy

Włosy są przesuszone, matowe, wypadają i łamią się…

Problemy z włosami mogą przybierać naprawdę różne formy, ale to, co najczęściej je łączy, to suchość włosa. To nie jest zbieg okoliczności. Niedostateczna ilość wody we włosie jest zaczątkiem innych problemów i powikłań związanych z ich stanem i wyglądem.

UWAGA: Dla zachowania właściwego bilansu wody we włosach potrzebujemy dwóch substancji:

Emolienty – są to substancje, które odpowiadają za wytworzenie warstwy okluzyjnej, która hamuje odparowywanie wody z włosa.

Humektanty – są to substancje, które rozpuszczają się w wodzie wiążąc jej cząsteczki, dzięki czemu proces odparowywania wilgoci ze struktury włosa spowalnia.

Jak więc łatwo się domyślić, pielęgnacja włosów suchych w głównej mierze polega na dostarczeniu włosom obu substancji, emolientów i humektantów.

Warto wiedzieć:

Zdrowe, dobrze nawilżone włosy zawierają 10% wody w swoim składzie. Jest to minimalny poziom nawilżenia włosów, aby utrzymać ich stan wewnętrzny i zewnętrzny na zdrowym i prawidłowo funkcjonującym poziomie.

Jak włos traci wilgotność?

Włosy tracą swoje nawilżenie przez nadmierne odparowywanie wody, to z kolei wynika z niewystarczającej produkcji ochronnego sebum, które w odpowiedniej ilości powinny wydzielać gruczoły łojowe na skórze głowy.

Sebum (delikatna i tłusta bariera ochronna), które powinno okalać każdą łodygę włosa, gra niezmiernie ważną rolę bowiem nie tylko chroni kosmyki przed czynnikami zewnętrznymi, ale też hamuje właśnie wyparowywanie wody z ich wnętrza.

To dlatego zaburzenia warstwy lipidowej bądź zbyt częste usuwanie jej z powierzchni włosów i skóry głowy wiąże się od razu z szybszym odparowywaniem wody z włosów, czego konsekwencją są przesuszone włosy.

Co jeszcze wpływa na suchość włosów?

Oczywiście wpływ ma także niedobór ceramidów w warstwie rogowej naskórka. Ceramidy tworzą szczelną warstwę, która zapobiega wyparowywaniu wody ze skóry głowy. Jeśli ilość i stan ceramidów nie jest w normie, włosy także przesuszą się – to pewne. Natomiast za osłabione ceramidy odpowiada NNKT czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, a raczej ich niedobór.

Włosy również przesuszają się na nasze własne życzenie, gdy:

  • używamy zbyt silnych kosmetyków, które zawierają agresywne detergenty i alkohol,
  • kiedy pielęgnacja włosów w naszym wykonaniu polega jedynie na ich myciu,
  • gdy źle odżywiamy się, a więc uboga w witaminy i minerały dieta,
  • często farbujemy włosy, rozjaśniamy je lub zbyt często stylizujemy,
  • kiedy suszenie włosów odbywa się za pomocą suszarki i gorącego strumienia,
  • wystawiamy włosy na wyjątkowo nieprzyjazne warunki atmosferyczne (mróz lub silne promienie słoneczne).

Warto abyś wiedziała, że nawilżenie włosów zmienia się w ciągu roku wraz ze zmianami pór roku. Latem włosy tracą wilgoć ze względu na upały i przeszywające je promienie słoneczne, a zimą gdy w domach i mieszkaniach powietrze staje się suche, wtedy z włosów wyparowują ostatnie krople pełniącej funkcję nawilżenia – wody.

Domowe maseczki na suche włosy

domowe-maseczki-na-suche-wlosy

Przesuszone włosy bardzo lubią maseczki z naturalnych produktów, które świetnie nawilżają kosmyki już od ich nasady po same końce. Maseczki do suchych włosów są bardzo proste w przygotowaniu i wymagają naprawdę minimalnej ilości produktów i nakładu pracy.

No to zaczynamy:

Maseczka z miodu

Do przygotowania nawilżającej maseczki do włosów, będziesz potrzebować następujące produkty:

  • płynny miód,
  • oliwa z oliwek,
  • i olejek rycynowy.

Przygotuj 3 łyżki płynnego miodu i 3 łyżki oliwy z oliwek, oba produkty dobrze ze sobą wymieszaj i dodaj 10 kropli olejku rycynowego. Ciekawym uzupełnieniem tej maseczki będzie dodanie do niej witaminy A+E, którą z łatwością można kupić w aptece.

Aby suche włosy szybko stały się przeszłością, maseczkę miodową należy nakładać na włosy systematycznie w stałych odstępach czasu, np. raz lub dwa razy w tygodniu.

Maseczka z majonezu

Przygotuj 3 łyżki majonezu i połącz go z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowana maseczka powinna być nałożona na włosy na 20-30 minut. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz maseczkę ciepłą bieżącą wodą.

Maseczka z żółtka

Ta nawilżająca maseczka do włosów wymaga obecności jedynie 3 produktów. Żółtka, soku z cytryny i olejku rycynowego. Aby przygotować maseczkę, przygotuj 3 żółtka, 1 łyżkę soku z cytryny i 5 kropli olejku rycynowego.

Po dokładnym połączeniu wszystkich 3 produktów nałóż maseczkę na włosy na 30 minut. Aby wzmocnić nawilżające działanie maseczki, włosy możesz owinąć folią lub nałożyć na nie czepek. Po upływie czasu zmyj maseczkę z włosów ciepłą bieżącą wodą.

Maseczka z awokado

Aby zażegnać problem suchych włosów, zdecyduj się na maseczkę z awokado i octu winnego. Przygotowanie maseczki rozpocznij od obrania jednego całego awokado, następnie utrzyj je na tarce i połącz z 1 łyżeczką octu winnego. Do powstałej pasty dodaj 3 łyżki dość tłustej śmietany, minimum 18%.

Maseczkę z awokado dokładnie wcieraj we włosy, aby każdy kosmyk dostał dawkę nawilżenia, jakie gwarantują mu składniki maseczki. Maseczkę zmyj dopiero po upływie 20-30 minut.

Maseczka z banana

Do nawilżenia suchych włosów świetnie też spisze się maseczka bananowa. Aby ją przygotować obierz dojrzałego banana ze skórki i rozgnieć go widelcem. Do powstałej papki dodaj 3 łyżki olejku rycynowego, łyżeczkę naturalnego miodu, łyżeczkę soku z cytryny i 2 łyżki jogurtu naturalnego.

Maseczkę nałóż na włosy na 20-30 minut. Po upływie tego czasu spłucz maseczkę ciepłą wodą. Maseczka z banana dobrze odżywi włosy, sprawi, że będą one gładkie i bardzo delikatne w dotyku.

Maseczka z olejku rycynowego i jajka

Maseczka z olejku i jajka to kolejny sposób na nawilżenie włosów, maseczkę tą nakłada się na same końcówki włosów. Przygotowanie maseczki jest bardzo proste i ogranicza się jedynie do rozbicia całego jajka, dodaniu do niego olejku rycynowego i olejku z pestek winogron, albo oleju lnianego.

Przygotowaną maseczkę do włosów nałóż na końcówki kosmyków i pozostaw na 20-30 minut. Po upływie tego czasu spłucz maseczkę ciepłą wodą. Po takim zabiegu suche włosy dostaną naprawdę solidnego nawilżenia.

Maseczka z siemienia lnianego

Ostatnia już nawilżająca maseczka do włosów, to maseczka z siemienia lnianego. Aby ją przygotować, zaparz w gorącej wodzie 1/4 szklanki siemienia i zaczekaj, aż wszystko ostygnie.

Maź, która powstanie nałóż na włosy na minimum 30 minut do 1 godziny. Jeśli natomiast chcesz mieć mniej pracy ze spłukiwaniem lnianej maseczki z włosów, to odcedź płynną część od nasion lnu i nałóż na włosy jedynie żel.

Gęstą maź (ziarna+żel) możesz stosować raz w tygodniu, a sam rozcieńczony w wodze żel oddzielony od ziaren możesz stosować nawet codziennie jako odżywkę bez spłukiwania.

Domowe odżywki na suche włosy

Domowe-odzywki-na-suche-wlosy

Pielęgnacja włosów to nie tylko gotowe kosmetyki w postaci odżywek do włosów, to także domowe przepisy i naturalne produkty, dzięki którym otrzymasz ten sam efekt co przy użyciu gotowej odżywki do włosów, z tą jednak różnicą, że domowa odżywka do włosów nie zawiera ani grama szkodliwej substancji chemicznej.

Jeśli chcesz poprawić wygląd suchych włosów, to zapraszam Cię do zapoznania się ze sprawdzonymi i od lat stosowanymi domowymi odżywkami na suche włosy. Jest to świetna alternatywa dla gotowych kosmetyków zawierających szkodliwe dla włosów chemikalia.

Odżywka do włosów z drożdży

Przygotuj 2 łyżki świeżych drożdży i rozpuść je w połowie szklanki ciepłej i przegotowanej wody, do rozpuszczonych drożdży dodaj 2 łyżki soku z cytryny i całość dokładnie wymieszaj.

Domowa odżywka do włosów z drożdży świetnie odżywia je, odżywkę powinnaś trzymać na włosach około 30 minut, to w zupełności wystarczy, aby kosmyki dostały solidnej dawki składników odżywczych.

Odżywka z pokrzywy, tymianku i łopianu

Jest to popularna odżywka do włosów, dzięki której dostarczysz kosmykom sporo składników odżywczych i nawilżenia. Aby przygotować tę nawilżającą odżywkę, przygotuj i połącz napar z pokrzywy, tymianku i łopianu i przepłucz nim włosy.

Odżywka z nafty kosmetycznej

Do przygotowania odżywki przygotuj naftę kosmetyczną, olejek rycynowy, dowolny olejek eteryczny i łyżkę oliwy. Do małej miseczki wlej łyżkę nafty, łyżeczkę olejku rycynowego i dowolny olejek eteryczny oraz 1 łyżkę oliwy z oliwek.

Powstałą odżywkę nałóż na włosy i odczekaj nawet kilka godzin, włosom nic nie będzie, mogą tylko zyskać masę składników odżywczych i solidną dawkę nawilżenia.

Odżywka z miodu i oliwy

Dzięki tej domowej roboty odżywce nadasz włosom nie tylko nawilżenia, ale i blasku i jedwabistości. Aby przygotować odżywkę z miodu i oliwy połącz ze sobą 100 ml miodu i 3 łyżki oliwy z oliwek.

Odżywkę należy wcierać we włosy oraz skórę głowy, po czym nakładamy na głowę czepek lub owijamy włosy folią. Odczekaj 30 minut, po czym umyj głowę delikatnym szamponem, najlepiej, jeśli byłby to szampon bez SLS, silikonów i parabenów.

Odżywka z oleju kokosowego

Jeśli zależy Ci na poprawie kondycji suchych włosów, to ta domowa odżywka jest w sam raz dla Ciebie. Podgrzej 3 łyżki olejku kokosowego i rozprowadź go po włosach, po czym na włosy nałóż czepek lub owiń włosy folią i owiń ręcznikiem, aby wewnątrz utrzymywało się ciepło.

Po upływie 30 minut włosy dokładnie spłucz ciepłą wodą, tę domową odżywkę na suche włosy możesz stosować nawet 2 razy na tydzień. Aby podgrzać olej kokosowy, przygotuj wodną łaźnię, czyli puste naczynie w naczyniu z gorącą wodą. W ten sposób z łatwością podgrzejesz każdy olejek.

Odżywka z piwa

Piwna odżywka do włosów także nawilży kosmyki, doda im blasku i zregeneruje suche ich końcówki. Szklankę piwa połącz z jednym jajkiem i dokładnie wymieszaj. Odżywkę nakłada się na dopiero co umyte włosy na około 15 minut. Po upływie tego czasu maseczkę zmywamy ciepłą wodą.

Odżywka z awokado

Ostatnia już propozycja odżywki na przesuszone włosy, to odżywka z awokado i żółtka. Przygotuj połówkę awokado, obierz ze skórki i rozgnieć widelcem, następnie dodaj jedno żółtko i połącz oba produkty, aby powstała jednolita masa.

Maseczkę z awokado i żółtka nałóż na dopiero co umyte włosy, po czym owiń je folią lub nałóż czepek, całość przykryj ręcznikiem jak w przypadku odżywki z oleju kokosowego.

Odczekaj 20 minut i dokładnie zmyj odżywkę przy użyciu ciepłej bieżącej wody. Odżywka z awokado i żółtka jaja dostarczy włosom potężną dawkę witamin i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Odżywka idealnie spisuje się przy przesuszonych włosach.

Jakie stosować kosmetyki na suche włosy?

kosmetyki-do-suchych-wlosow

Suche włosy potrafią naprawdę źle wyglądać, puszą się, elektryzują, są szorstkie w dotyku, matowe i całkowicie pozbawione blasku. Oprócz domowych sposobów na suche włosy, możesz stosować specjalne kosmetyki, by polepszyć ich nawilżenie.

Oto jakich kosmetyków powinnaś używać:

Szampon dla suchych włosów

Kupuj szampony które mają kremową konsystencję oraz zawierają odżywcze witaminy, keratynę i naturalne oleje. Nie będziesz raczej miała problemów ze znalezieniem dobrego nawilżającego szamponu do suchych i zniszczonych włosów, bo jest ich masa.

Uwagę możesz zwrócić choćby na Loreal Intense Repair i Organix z olejkiem z orzechów makadamii, Syoss Keratin, Syoss Repair Theraphy, Garnier Goodbye Demage Amla czy choćby Nivea Intense Repair.

Warto też poszukać szamponów marki Joanna, które w składzie mają kwas hialuronowy, który zregeneruje włosy i dobrze nawilży je nie obciążając ich zbytnio.

Odżywki dla suchych włosów

Mycie włosów nawilżającym szamponem to jeszcze nie wszystko co możesz zrobić dla swojej czupryny. Stosowanie nawilżającej odżwyki do włosów tuż po ich umyciu to bardzo ważny element pielęgnacji włosów.

Wybieraj odżywki o lekkiej formule i podobnym składzie do nawilżającego szamponu. Jeśli będzie to odżywka do spłukiwania, to zadbaj o to, aby jej spłukiwanie przebiegło dokładnie, pozostałości po odżywce do włosów, bardzo obciążają je, więc zadbaj o dokładne jej spłukanie.

Ciekawą alternatywą do tradycyjnej odżywki do włosów, jest odżywka w sprayu bez spłukiwania, np. firmy: Loton, Bed Head i Radical.

Spraye do suchych włosów

Ciekawe z punktu widzenia pielęgnacji i nawilżania włosów stają się nawilżające spraye do włosów suchych. Spraye te mają super lekką formułę, nie ma potrzeby ich spłukiwania, a więc są efektywniejsze niż tradycyjne odżywki do spłukiwania.

Polecam sprawdzić te nawilżające kosmetyki: Volumizing hair Revitaliser, Rebalance Hair Conditioner, Matrix Total Results Color Obsessed Miracle Treat 12, Stapiz Ha Essence, Revlon Equave Keratin Hydro Nutritive Detangling Conditioner 2-fazowa odżywka nawilżająca w sprayu z keratyną, czy Biolage Hydrasource odżywka nawilżająca do włosów.

Olejowanie suchych włosów

nawilzanie-wlosow-olejem

Stosując olejowanie włosów naturalnymi olejami, jesteś w stanie dogłębnie nawilżyć włosy i nadać im ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz uwięzić wilgoć w środku włosa.

Warunek jednak jest taki, by do olejowania stosować tylko naturalne oleje, m.in. olej arganowy, różany, kokosowy, z czarnuszki, oliwy z oliwek i olej ze skrzypu polnego.

Jak olejować suche włosy? to proste!

Olejowanie włosów możesz przeprowadzić nakładając olejek jedynie na same końcówki włosów, najlepiej olejek nałożyć na 2 godziny przed myciem włosów, a kiedy na cały dzień zostajesz w domu, nałóż olejek na włosy na cały dzień albo na noc. Kiedy już skąpiesz włosy w naturalnym olejku, zwiąż je w kok.

Nakładając olejek na włosy, poświęć też czas na wcieranie olejku w skórę głowy, dzięki temu pobudzisz gruczoły łojowe do produkcji potrzebnego włosom sebum, pobudzisz przy tym cebulki włosów do wzrostu.

Czyszczenie naolejowanych włosów to także niełatwe zadanie, bo włosy należy umyć szamponem dwukrotnie, a na koniec spłukać jeszcze ceiepłą bieżącą wodą. Olejowanie włosów podczas kuracji regenerująco-nawilżającej warto powtarzać dwa raz na tydzień.

Jak myć suche włosy by im nie zaszkodzić?

mycie-suchych-wlosow

Mycie suchych włosów to także bardzo istotny proces. Wybór właściwego nawilżająco-regenerującego szamponu mamy już za sobą, czas teraz przyjżeć się technice mycia suchych włosów.

Aby nie zaszkodzić już przesuszonym włosom, postaraj się przestrzegać te wskazówki:

  1. Przede wszystkim unikaj szamponów, które w składzie mają silne detergenty jak SLS i SLES. Oczywiście każdy szampon będzie posiadał jakieś detergenty, w końcu to środek myjący, chodzi jednak o to, aby detergenty te były w niskim stężeniu i aby były mało agresywne.
  2. W dni w kótrych nie myjesz włosów, stosuj lekkie mgiełki oraz odżywki w sprayu bez spłukiwania.
  3. Mycie suchych włosów przeprowadzaj metodą OMO, czyli: olejek – mycie – odżywka. Chodzi o to aby przed myciem włosów naolejować je, następnie umyć i nałożyć odżywkę zbezpieczając włosy przed utratą cennych składników po olejowaniu.
  4. Po umyciu włosów nie zawijaj ich w turban (ręcznik), ponieważ może to doprowadzić do oddania przez włosy zbyt dużej ilości wilgoci i składników odżywczych do ręcznika.
  5. Podczas suszenia suchych włosów nie targaj ich, nie szarp i nie ciągnij, nie zaleca się również suszenia włosów trząc je w “objęciach” ręcznika. Przesuszone włosy są zbyt słabe na takie sposoby suszenia włosów.
  6. Istotne jest nie tylko to, jak myć suche włosy, ale też jak często to robić. Twarda woda w połączeniu z detergentami, które znajdują się w składzie każdego szamponu dodatkowo wysusza włosy, myj włosy nie więcej niż 2 razy w tygodniu.
  7. Suche włosy bardzo lubią kwaśne płukanki, które zamykają łuski włosów. Po umyciu włosów spłucz włosy octową płukanką (może to być woda z octem, woda z hibiskusem, czy woda z cytryną lub innymi owocami cytrusowymi). W ten sposób domkniesz rozchylone łuski włosów, a więc zapobiegniesz dalszej utracie cennej wody z włosów.

Domowe sposoby na suche włosy po rozjaśnianiu

Domowe-sposoby-na-suche-wlosy-po-rozjasnianiu

Nawet naturalne i domowe sposoby na rozjaśnianie włosów mogą wyrządzić włosom niemałą krzywdę, jedną z najczęstszych konsekwencji takich zabiegów jest przesuszenie włosów, jak sobie radzić z takim problem po użyciu rozjaśniacza?

Ulgę włosom może przynieść nawilżająca mgiełka z siemienia lnianego i soku aloesowego. Aby przygotować nawilżającą mgiełkę, zaparz w połowie szklanki 1 łyżkę siemienia lnianego, wywar w postaci żelu połącz z 100 ml soku z aloesu i całość następnie przelej do buteleczki z atomizerem, abyś mogła rozpylić ekstrakt na włosach.

Oprócz spryskiwania kosmyków mgiełką z siemienia i aloesu, warto systematycznie stosować olejowanie włosów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.