Nie wyobrażasz sobie spotkania ze znajomymi bez aromatycznej kawy z pysznymi dodatkami? Lubisz celebrować moment jej zaparzania? Uwielbiasz ten moment, gdy w powietrzu unosi się zapach świeżo zmielonych ziaren? Jeśli tak, to czas zainwestować we własny expres, by cieszyć się smakiem najlepszych kaw we własnej kuchni.

Ekspresowy zawrót głowy

Posiadanie własnego expresu w domu jest coraz popularniejszym zjawiskiem. Na sklepowych półkach w ostatnich latach miała miejsce prawdziwa rewolucja, wybór urządzeń jest tak szeroki, że niejednej osobie może zawrócić w głowie.

ekspres-krups

Zatem, zanim wybierzemy się po zakup własnej maszyny, warto solidnie przygotować się do wizyty w sklepie i zdecydować wcześniej o tym, jakiego rodzaju urządzenie nas interesuje.

Expresy przelewowe, ciśnieniowe automatyczne, ciśnieniowe kolbowe, kapsułkowe… Lista jest dosyć długa. Podobnie jak ilość artykułów dotyczących wyboru właściwego urządzenia. Dlatego być może przyda się mała podpowiedź.

Jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem kawy – koniecznie musisz zaopatrzyć się w expres kolbowy. SPRAWDŹ skutki uboczne picia kawy!

Zostań baristą w swoim domu

Przykładowym zakupem może być kolbowy expres Krups – to firma, której produkty od lat znajdują się w czołówce najchętniej kupowanych expresów.

Ogólnie expresy ciśnieniowe działają w ten sposób, że na zmielone ziarna kawy spływa pod wysokim ciśnieniem woda o temperaturze około 92ºC, która wypłukuje wszystkie składniki, tłuszcze i alkaloidy odpowiedzialne za aromat, moc i smak kawy.

Dzięki temu możemy zaparzyć kawę o bogatym aromacie i głębokim smaku, która dodatkowo jest dużo zdrowsza i lepiej przyswajalna przez organizm niż kawa parzona w inny sposób. W expresach kolbowych zmielone ziarna kawy umieszcza się w specjalnym sitku, przymocowanym do uchwytu.

O intensywności i aromacie kawy decydujemy sami, poprzez wsypanie większej lub mniejszej ilości ziaren do sitka i odpowiednie ich ubicie. Po zaparzeniu napoju opróżniamy uchwyt i expres jest ponownie gotowy do użycia.

Bez pośpiechu

Expres kolbowy to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią spędzić trochę czasu na przygotowaniu dobrej kawy. Warto pamiętać, że te urządzania swoją rolę najlepiej spełniają przy zaparzaniu świeżo mielonej kawy.

Nie mają one jednak wbudowanego młynka, więc decydując się na taką maszynę, powinniśmy mieć świadomość konieczności zakupu dobrego młynka – najlepiej żarnowego. To od stopnia rozdrobnienia zależy, jak szybko uwalnia się aromat.

Zbyt grubo zmielone ziarna dają wodnistą kawę, natomiast zbyt drobne mielenie sprawia, że kawa jest przepalona i gorzka. Jeśli kawa jest zbyt miałka, o konsystencji pudru, woda nie może przez nią swobodnie przepływać nawet pod bardzo dużym ciśnieniem.

Dobrze zmielona kawa swoją konsystencją powinna przypominać sól. Dlatego przygotowując kawę nie warto się spieszyć – warto natomiast przywiązywać wagę do szczegółów.

Co jeszcze?

Wybierając expres kolbowy dobrze jest zwrócić uwagę także na użyty system podgrzewania wody. Przykładowo expres Krups mają wprowadzone nowoczesne rozwiązanie tzw. thermoblock – czyli zastąpienie tradycyjnego bojlera blokiem grzewczym. Dzięki niezwykle szybkiemu podgrzewaniu wody para jest cały czas dostępna i można jej użyć przykładowo do spieniania mleka.

Poza wymienionymi już kwestiami, ważna jest także trwałość urządzenia, precyzja wykonania, jego wielkość i wygląd. Ma to o znaczenie o tyle istotne, że po dokonanym zakupie może się okazać, że dla naszego nowego ekspresu … po prostu nie ma miejsca w kuchni.

Albo, że urządzenie jest zbyt małe, by zaparzyć w nim kawę w wysokim kubku. Żeby uniknąć tego tupu niemiłych niespodzianek warto już wcześniej zorientować się w jakiej kolorystyce i jakiej wielkości sprzęt będzie nas interesował.

Expresy Krups są zazwyczaj doskonale opisane na stronie producenta, więc jeszcze przed wizytą w sklepie można przejrzeć parametry danego urządzenia.

Używaj, ciesz się, dbaj!

Kiedy już zdecydujemy się na wybór odpowiedniego dla siebie expresu, musimy koniecznie pamiętać o tym, by o niego odpowiednio zadbać i zatroszczyć się o jego sprawne działanie.

Producenci urządzeń bardzo często w swojej ofercie mają wiele dodatków, które będą w tym zakresie pomocne. Warto więc od razu zakupić akcesoria, które pomogą nam dbać o ekspres i utrzymać go w czystości.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl