Dziś podajemy Ci przepis na udany związek! Nawet w najpiękniejszym związku przychodzi czas, kiedy pora trochę ożywić uczucia. Nie ma wiecznej gwarancji na miłość, nie wystarczy raz się zakochać i już – każdy związek trzeba pielęgnować. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy wprowadzić do waszego życia 4 zasady, które pomogą przezwyciężyć rutynę i będą stale regenerować emocjonalne paliwo.

Jeśli chcesz stworzyć ze swoim partnerem długotrwałą i satysfakcjonują relację, zacznij stosować je już dziś lub sprawdź, ile z nich obecnie stosujecie w związku i co jeszcze można naprawić. Bo pamiętaj – to jest możliwe!

Zasada 1: Rozmowa to podstawa. Mów i słuchaj

Na początku związku i randkowania kluczowym elementem jest zawsze rozmowa. Rozmawia się dużo i o wszystkim, a każdy etap w życiu partnera jest niezwykle ciekawy. Chcemy wiedzieć jak najwięcej o drugiej osobie i jak najwięcej mówimy o sobie.

rozmowa-w-zwiazku

Jeden mówi, drugi słucha – i na odwrót. Niezależnie od tego, czy chodzi o wspomnienia z lat szkolnych, opinię na temat ostatnio przeczytanej książki… Rozmowa jest ważna, ale po jakimś czasie bycia w związku zaczynamy myśleć, że wiemy już wszystko i rozmawiamy po prostu rzadziej.

To podstawowy błąd, który popełniają pary ze stażem. Przecież codziennie jest tyle tematów do rozmów, codziennie pojawia się jakiś nowy szczegół, o którym można opowiedzieć. Każdego dnia dochodzą nowe informacje, pojawia się jakiś cel, marzenie, poznajemy nowe osoby i próbujemy nowych rzeczy.

Jeśli nie chcesz po latach obudzić się obok obcego człowieka i zastanawiać się, jak i kiedy staliście się dla siebie nieznajomymi, warto pamiętać o tym, że rozmowa to podstawa. A do tego, żeby być na bieżąco naprawdę niewiele potrzeba.

Sprawdź sama siebie: znasz imiona jego przyjaciół? Wiesz, na co w ostatnim czasie najbardziej narzeka? Jaki jest jego najbliższy życiowy cel?

To tylko kilka z pytań, które pomogą ci ustalić, czy wasz związek zmierza we właściwym kierunku i czy jeszcze nie zagubiliście się w codzienności, zapominając o najważniejszym. Jak być ze sobą na bieżąco? Wystarczy poświęcić codziennie chociaż kilka chwil, by porozmawiać o tym, co wydarzyło się w danym dniu.

Mogą to być zupełnie prozaiczne sytuacje: autobus się spóźnił, koleżanka pochwaliła twoją nową bluzkę, poznałaś sąsiadkę z bloku. Zapytaj, co przydarzyło się jemu. Raz w tygodniu znajdźcie dla siebie więcej czasu i idźcie gdzieś we dwoje. To niekoniecznie musi być droga restauracja, równie dobra będzie kawiarnia w mieście czy pizzeria.

Zasada 2: Nie zapominaj o komplementach

komplementy-w-zwiazku

Przede wszystkim miejcie do siebie szacunek i odrzućcie w kąt wszystkie kąśliwe uwagi i ironiczne komentarze. To, że jesteście razem powinno świadczyć o tym, że lubicie się nawzajem i podobacie się sobie, tymczasem nierzadko dajemy sobie sprzeczne informacje. Jeśli stale krytykujesz swojego partnera, w końcu i on zacznie to robić.

Warto pielęgnować w sobie sympatię do drugiej osoby i postrzegać w nim pozytywne rzeczy. Mówienie sobie komplementów i chwalenie za najdrobniejsze rzeczy od czasu do czasu naprawdę dobrze działa na związek. Czasami za bardzo przyzwyczajamy się do dobrych rzeczy, które robi nasz partner, jego zalety traktujemy jak konieczność, a tym samym… przestajemy je zauważać.

Poświęć chwilę, by zastanowić się co najbardziej w nim lubisz – w charakterze, w zachowaniach, nawykach. I mów mu o tym! Oprócz mówienia komplementów i ciepłych słów, zadbaj o to, by mieć ze sobą kontakt fizyczny – daj mu buziaka, kiedy wychodzi do pracy, przytul go, gdy wrócisz ze spotkania.

Zasada 3: Bądźcie rodziną

Niezależnie od tego, jakie łączą was stosunki formalno-prawne, powinniście tworzyć rodzinę. Rodzinę jako jedność. Stwórzcie coś na zasadzie swojej nowej kultury i tradycji, które będą was obowiązywać. Pozwólcie sobie na stworzenie swojego małego świata, do którego nikt oprócz was nie będzie miał wstępu, ale tym samym, oczywiście nie zamykajcie się dla ludzi.

Zaglądajcie do niego codziennie na kilka chwil, sprawdzajcie, jakie macie wspólne cele i plany. Opracujcie metody, które będziecie stosować w bardzo stresujący dzień, po pracy albo metodę na świętowanie sukcesów. Kolacja, masaż, wyjście do kina? Tak naprawdę ogranicza was tylko wasza własna wyobraźnia. Budujcie razem swoją przyszłość i wspierajcie się w swoich poczynaniach, niech osiągnięcia jednego z was, będą też osiągnięciami drugiego.

Zasada 4: Wychodźcie naprzeciw oczekiwaniom

kompromis-w-zwiazku

Związek to też kompromisy, ważne jest jednak, by nawet z tego umieć czerpać przyjemność. On poszedł z tobą do kina, bo wiedział, że tego chcesz?

Ty poszłaś z nim pograć w siatkówkę, chociaż nienawidzisz tego sportu?

Pomyśl, jaką sprawiliście sobie radość. To na pewno zaprocentuje. Bądźcie uważni na swoje potrzeby i starajcie się nie zniechęcać, dopóki czegoś nie spróbujecie.

Spędzajcie razem dużo czasu, przypomnijcie sobie jak wiele robiliście wspólnie na samym początku waszego związku.

Może pora odświeżyć wspomnienia i pojechać jeszcze raz w miejsce, gdzie pierwszy raz byliście razem na wakacjach albo pójść na kręgle ze wspólnymi znajomymi ze studiów?

0 Udostępnień