Na mięśniaki cierpi co piąta kobieta po 35 roku życia i co druga 50-letnia kobieta miesiączkująca. Guzki rosną najszybciej gdy organizm produkuje najwięcej hormonów płciowych, czyli w rozrodczej fazie życia.

Zwykle mięśniaki nie są groźne, jednak wymagają systematycznej kontroli. Mięśniaki należy obserwować, ponieważ czasami konieczna może być interwencja chirurga.

Co to jest mięśniak?

Mięśniak to niezłośliwy guz macicy z mięśni gładkich, takich samych jak te budujące ścianę macicy. Czasem występują pojedynczo, zazwyczaj jest ich więcej. Bywają niewielkie, kilkucentymetrowe, ale czasem rosną do wielkości piłki futbolowej.

Mogą rozwijać się w ścianie macicy (mięśniaki śródścienne), a następnie uwypuklać się na zewnątrz w kierunku błony surowiczej, pokrywającej macicę od strony jamy brzusznej (mięśniaki podsurowicówkowe) lub rozrastać się do środka macicy.

Zdarza się także, że mięśniak rozrastający się na zewnątrz lub do środka macicy, jest z nią połączony pasmem tkanki łącznej – to tzw. mięśniak uszypułowany.

Czy mięśniak upośledza płodność?

Zależnie od położenia i rozmiaru mogą zakłócić funkcjonowanie endometrium, wpływać na kształt i kurczliwość trzonu macicy oraz sprawność szyjki. To wpływa niekorzystnie na płodność kobiety, utrudniając zapłodnienie lub donoszenie ciąży.

Liczne, nawet bardzo drobne mięśniaki podśluzówkowe mogą uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Jeśli umiejscowione są w okolicy ujść jajowodów do jamy macicy, powodują ich niedrożność i utrudniają dotarcie plemników do komórki jajowej lub przedostanie się plemnika do jamy macicy. Mogą także uniemożliwić poród siłami natury.

miesniaki-guz-macicy

Jak powstają mięśniaki?

Padają przypuszczenia, że rozwój mięśniaków ma związek z zaburzeniami hormonalnymi – nadmiernie wysokim poziomem estrogenów lub nadwrażliwością komórek na estrogeny, przy jednoczesnym niskim poziomie progesteronu.

Znaczenie mogą też mieć przyczyny genetyczne, bardziej wtedy narażone są kobiety, których krewne – babka czy matka – cierpiały na tę dolegliwość.

Powstawaniu mięśniaków towarzyszą nadwaga i otyłość, gdy nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do nadprodukcji estrogenów. Czynnikiem ryzyka jest także wczesna miesiączka (przed 10 rokiem życia) i późna menopauza.

Guzki rosną szybciej w okresie, kiedy organizm kobiety produkuje najwięcej hormonów płciowych, może na nie wpływać zażywanie niektórych leków hormonalnych. Po menopauzie mięśniaki mogą się zmniejszyć.

Jak rozpoznać mięśniaki?

Charakterystycznym objawem mięśniaków są obfite, przedłużające się miesiączki. To skutek utrudnionego obkurczania się naczyń krwionośnych macicy i co za tym idzie wydłużonym gojeniem się tych miejsc.

Mogą także pojawić się krwawienia między miesiączkami. Duże mięśniaki utytułowane w szyjce macicy, uciskając na pęcherz moczowy, prowadzą do nietrzymania moczu, jeśli natomiast uciskają odbytnicę może dojść do trudności z wypróżnianiem się  i powodować zaparcia.

Rozrośnięte mięśniaki mogą powodować bóle podczas stosunku. Bóle i krwawienia, a także martwicę tkanek i groźne stany zapalne w jamie brzusznej.

Nawet sepsę może spowodować mięśniak uszypułowany, którego szypuła uległa skręceniu. Około 20% mięśniaków nie daje żadnych objawów. Wykrycie niewielkich guzów umożliwia USG przezpochwowe.

W niektórych przypadkach lekarz zleca dodatkowo tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny jeśli występuje podejrzenie obecności mięśniaków.

Jak leczyć mięśniaki?

Guzki, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Niestety jednak trzeba je na bieżąco obserwować czy nie rosną. Szybki wzrost guzków powinien niepokoić, gdyż mogą zmienić status z guzków niezłośliwych w złośliwe.

Najnowszą nieinwazyjną metodą w leczeniu mięśniaków jest termoablacja, czyli leczenie mięśniaków wiązką ultradźwięków.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.