Miód najlepiej znany jest ze swojego działania przeciwbakteryjnego. Spożywanie tego złocistego płynu zalecane jest więc przede wszystkim w czasie przeziębienia. Dzięki swoim właściwościom miód znajduje zastosowanie także w kosmetyce.
Bywa wykorzystywany w celu przyspieszenia gojenia ran, do leczenia trądziku, a także w ogólnej pielęgnacji.
Miód działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i przeciwwysiękowo
Spis treści
Najważniejszą cechą miodu wydaje się jego działanie przeciwzapalne. Miód przyspiesza gojenie się ran, a także zmniejsza objawy towarzyszące stanom zapalnym skóry i alergiom (obrzęk, zaczerwienienie).
Im ciemniejszy produkt, tym silniejsze jego działanie, bowiem to właśnie ciemne miody zawierają więcej związków fenolowych, które stymulują leukocyty do wydzielania czynników wzrostu i cytokin. To wpływa z kolei na przyspieszenie procesu odbudowy tkanki łącznej.
Poza tym miód działa też bakteriobójczo. Usuwa wydzielinę z gruczołów łojowych. Przyspiesza gojenie oparzeń. Swoje właściwości zawdzięcza substancjom odżywczym, które zwiększają zdolność komórek do tworzenia nowego naskórka i przyspieszają proces ziarninowania.
Właściwości miodu a zastosowanie kosmetyczne
Nie bez powodu miód znajdziemy w wielu preparatach kosmetycznych. Jego ogromną zaletą są bowiem właściwości nawilżające, które zawdzięcza zawartości węglowodorów (glukozy). Glukoza pomaga zahamować przez naskórkową ucieczkę wody z naskórka, utrzymując nawilżenie na wysokim poziomie. T
o jednak niejedyna zaleta miodu. Produkt zawiera bowiem również kwas jabłkowy i witaminę A, które rozjaśniają zmiany pigmentacyjne i wyrównują koloryt cery. Z kolei dzięki witaminom z grupy B miód zmniejsza ilość wydzielanego sebum i poprawia funkcje ochronne naskórka.
Złoty płyn zawiera także witaminy antyoksydacyjne – C i E – za sprawą których zwalcza wolne rodniki i hamuje proces degradacji komórek, ograniczając widoczność oznak starzenia i zapobiegając powstawaniu nowych. Jest korzystny także dla skóry naczynkowej.
Miód stosuje się samodzielnie lub dodaje do kosmetyków, takich jak:
- kremy nawilżające,
- balsamy nawilżające,
- pomadki do ust,
- preparaty na blizny,
- produkty do leczenia trądziku.
Domowe kosmetyki na bazie miodu
Nie musimy kupować gotowych kosmetyków z dodatkiem miodu – większość z nich zrobimy samodzielnie na bazie produktów, które każdy ma w swojej kuchni. Maseczka do włosów, peeling do skóry całego ciała czy balsam do ust będą działały nawilżająco i odżywczo.
Należy pamiętać jednak, że miód należy do substancji potencjalnie alergizujących, dlatego, zanim nałożymy go na skórę, powinniśmy przeprowadzić miejscowy test uczuleniowy.
Miód na trądzik
Miód bez żadnych dodatkowych substancji wykorzystamy w leczeniu stanów zapalnych skóry. Wystarczy nałożyć go punktowo na wszelkie zmiany o charakterze zapalnym i zasłonić plastrem. Po około 20 minutach plaster zdejmujemy i spłukujemy miód ze skóry samą wodą.
Miód na usta
Miód na usta można stosować jako peeling lub maseczkę. W pierwszym przypadku łączymy go z cukrem i aplikujemy na skórę warg, a po około 15 minutach zmywamy, wykonując jednocześnie masaż okrężnymi ruchami.
Możemy także nakładać na usta sam miód – wystarczy kilka minut z taką maseczką, a na koniec nie musimy nawet jej zmywać, ponieważ jest całkowicie jadalna.
Miód na skórę twarzy
Istnieje wiele domowych przepisów na maseczkę z miodu na twarz. Najprostszy z nich zakłada połączenie połowy szklanki mleka z dwoma łyżkami złotego płynu. Taką miksturę nakładamy na twarz i szyję na około 20 minut. Po tym czasie maseczkę zmywamy ciepłą wodą.
Miód na włosy
Z miodu stworzymy także bardzo intensywnie nawilżającą i regenerującą maseczkę do włosów. Wystarczy, że połączymy pół szklanki miodu z ¼ szklanki oliwy z oliwek i połową szklanki soku z cytryny.
Mieszankę należy wmasować w kosmyki na całej długości, a następnie schować je pod czepek i odczekać około 30 minut. Po tym czasie maseczkę spłukujemy dokładnie chłodną wodą.
Miód na skórę ciała
Jednym z najlepszych sposobów na odżywienie skóry ciała miodem jest wykonanie peelingu kawowego podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Potrzebujemy do tego celu szklankę fusów z kawy oraz pół szklanki miodu.
Składniki mieszamy ze sobą, kiedy fusy są jeszcze ciepłe, czyli niedługo po zaparzeniu. Uzyskany w ten sposób peeling to peeling drobnoziarnisty, który nie powinien podrażniać skóry.
Najlepiej używać go w trakcie ciepłej kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana i lepiej przyjmuje składniki odżywcze. Kosmetyk nakładamy na wilgotne ciało i intensywnie wmasowujemy przy pomocy kolistych ruchów dłoni.
Zabieg jednocześnie złuszczy martwy naskórek, pobudzi krążenie, wygładzi, nawilży i odżywi skórę. Należy spłukiwać go wodą, a później myć skórę delikatnym, niewysuszającym preparatem.
Kosmetyczne właściwości miodu wynikają z jego bogatego składu, w którym znajdziemy przede wszystkim cukry proste, witaminy i sole mineralne, a także enzymy, kwasy, organiczne i flawonoidy, które wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie komórek, w tym również komórek skóry.
Podobne:
- Miód na włosy – czyli maska do włosów którą musisz POZNAĆ!
- Maseczka z miodu [3 PRZEPISY] + lecznicze właściwości!
- Peeling z miodu – poznaj zalety!
- Maseczka z płatków owsianych, miodu i jogurtu [3 PRZEPISY]