Gdziekolwiek się znajdziemy chcemy wyglądać perfekcyjnie. Niestety osoby z nad potliwością nie mają łatwo. Muszą walczyć nie tylko z plamami na ubraniu, ale również z przykrym zapachem. Większość ludzi nie rozumie ich problemu, przez co wstyd jest jeszcze większy.
Spis treści
Przyczyny nadpotliwość
Nadpotliwość z naukowego punktu widzenia to nadmierne wydzielanie potu z powodu wadliwego działania gruczołów potowych, które reagują nieadekwatnie do właściwej temperatury ciała.
Mówimy o niej, gdy problem nie jest spowodowany nieodpowiednią higieną. Jednak przyczyny nadmiernej potliwości często tkwią głęboko w psychice. Jest to somatyczny wyraz przeżywanych stresów i traum. Człowiek może nawet nie wiedzieć skąd u niego tak bardzo rozwinął się ten problem.
Niestety na nadpotliwość nie jest w tym przypadku skuteczne żadne działanie, żadne suplementy ani specjalne kosmetyki. Problem tkwi gdzieś głębiej i o ile nie zostanie rozwiązany, nie znikną przykre objawy.
Niemniej jednak zawsze zaleca się spróbowanie różnych sposobów, by przynajmniej w pewnym procencie zmniejszyć dolegliwości. Czasem przyczyny nadmiernej potliwości to rozwijające się choroby, takie jak cukrzyca, infekcje, często zwykłe przeziębienie.
Jak wygląda leczenie nadpotliwości?
Skuteczne leczenie potliwości najczęściej gwarantuje zmiana diety. Nie zaleca się nadmiernego picia kawy, herbaty, napojów z wysoką zawartością cukru. Nie zaleca się spożywania potraw i przypraw zbyt ostrych i zbyt gorących.
Warto zadbać, aby dieta zawierała duże ilości potasu, czyli była bogata na przykład w pomidory, banany, winogrona. Należy pić więcej wody niż przeciętnie.
Dla osób, które nie radzą sobie z problemem przewidziano zabieg, który ma na celu wypełnienie gruczołów potowych botoksem, co blokuje mechanicznie nadmierne wydzielanie potu. Jednak decydują się na ten krok osoby, którym nie pomaga nic innego.
Jest wiele osób, które krytykują tą metodę ze względu na utrudnianie występowania zjawiska fizjologicznego, potrzebnego dla zdrowia organizmu.