Wydzielina gruczołów potowych składa się głównie z wody, soli, tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, węglowodanów i związków mineralnych takich jak potas, wapń czy magnez.
Skład potu zależy od sposobu jego wydzielania- stałego, podczas zwiększonej aktywności fizycznej i przerywanego, bez wystąpienia zwiększonej temperatury ciała. Zawartość związków w pocie zależy również od sposobu odżywiania się, warunków klimatycznych, a także rozmaitych chorób.
Jak zwalczyć nadmierną potliwość? Najlepsze sposoby na walkę z potem
Spis treści
Pocenie się jest procesem stałym- w spoczynku wydzielamy niewielką ilość potu, tak zwane „pocenie niewidoczne”. Zwiększenie wydzielania potu nasila się poprzez działanie bodźca cieplnego oraz bodźca emocjonalnego.
U niektórych osób może jednak wystąpić regularne, nadmierne pocenie się, którego przyczyną są choroby endokrynologiczne, neurologiczne oraz nowotwory.
Powodem może być także nieprawidłowe odżywianie się i stosowanie niektórych leków zwiększających pocenie się, zazwyczaj w przypadku zaburzeń hormonalnych.
Istnieją również sytuacje, gdy nadmierna potliwość nie ma określonej przyczyny. Nazywana jest wtedy potliwością pierwotną i przyjmuje się, że ma podłoże dziedziczne.
Jak walczyć z nadmierną potliwością?
Przyczyną wydzielania nadmiernego potu przez gruczoły może być nieprawidłowe żywienie się. Osoby mające taki problem powinny ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, zwłaszcza smażonego oraz tłuszczów zwierzęcych takich jak masło czy smalec.
Czosnek, cebula oraz ostre przyprawy mogą zwiększać intensywność zapachu wydzielanego potu. Należy więc zastąpić je naturalnymi ziołami.
Badania wykazują, że Japończycy stosujący dietę opartą głównie na warzywach, ryżu i naturalnych przyprawach, mniej narażeni są na ryzyko występowania problemów związanych z przesadnym poceniem się organizmu.
Zaleca się regularne zażywanie tabletek przeciw poceniu się, bogatych w wyciągi ziołowe ze skrzypu, pokrzywy, rumianku.
Zawierają one w swym składzie garbniki, blokujące kanaliki potowe. Mimo że tego typu leki można zakupić w aptece bez recepty, przed ich użyciem warto skontaktować się z lekarzem, ponieważ mają one działanie moczopędne i mogą spowodować nadmierne wypłukiwanie się elektrolitów z organizmu.
Stosowanie antyperspirantów
Bardzo popularną metodą zwalczania nadpotliwości jest stosowanie antyperspirantów, zwłaszcza tych aptecznych, produkowanych na bazie ziół i zawierających chlorek glinu, który zamyka gruczoły potowe i ogranicza wydzielanie potu aż o 90%.
Takie preparaty należy stosować na noc, na umytą i wysuszoną skórę. Warto jednak pamiętać o zmyciu ich ze skóry rano, ponieważ niosą one ryzyko zabarwienia ubrań. Nie poleca się długotrwałego stosowania tych preparatów oraz używania ich bezpośrednio po depilacji naszego ciała. Mogą powodować swędzenie i pieczenie skóry oraz podrażnienie jej.
Świetnym, sprawdzonym sposobem na zwalczanie potu jest stosowanie sypkich pudrów, z dużą zawartością tlenku cynku, allantoiny, kwasu bornego oraz talku. Dzięki tym składnikom skutecznie wysuszają skórę, jednocześnie nie podrażniając jej.
Mają one właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przyspieszają gojenie się ran.
Wkładki antypotowe
Coraz bardziej popularną metodą jest używanie cienkich wkładek antypotowych.
Przykleja się je od wewnętrznej strony ubrania, dzięki czemu pozwalają na wchłanianie potu oraz likwidują ryzyko zabarwienia naszych ubrań. Przed użyciem należy spryskać pachy antyperspirantem.
W okresie upałów poleca się stosowanie chusteczek nasączonych antyperspirantem. Zawierają one jony srebra oraz talk, wysuszające skórę.
Przeznaczone są do aplikowania na stopy, dłonie oraz pachy. Są świetną alternatywą podczas letnich podróży czy wyjazdów na plażę.
Dobrym sposobem na regulację temperatury naszego ciała podczas upałów jest picie naparu z mięty. Należy wypijać dziennie około 2-3 szklanek naparu. Mięta skutecznie gasi pragnienie i wychładza nasz organizm.
Domowe sposoby na walkę z potem
Picie wywarów z ziół takich jak szałwia, pokrzywa czy mięta, jest skutecznym sposobem na zmniejszenie wydzielania potu przez nasze gruczoły. Warto pamiętać, że herbaty z lipą i czerwonym bzem dają działanie odwrotne- zwiększają pocenie się. Należy więc unikać spożywania tych napojów.
Kąpiele z zawartością wywaru z kory dębu i rumianku zmniejszają wydzielanie potu, mają właściwości wychładzające nasz organizm i kojące naszą skórę.
Mydło antybakteryjne z nanosrebrem
Warto zdecydować się na kupno mydła antybakteryjnego z nanosrebrem w swym składzie, które hamuje rozwój drobnoustrojów i polecane jest osobom z wrażliwą skórą, z tendencją do uczuleń.
Dwie czubate łyżki kory dębowej zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na 20 minut w celu prawidłowego zaparzenia się.
Po tym czasie dolewamy wywar do naszej kąpieli. Napar z rumianku przygotowujemy podobnie. Trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku, należy zalać litrem gorącej wody i pozostawić na 15 minut. Następnie przecedzić i wlać do wanny.
Sporządzenie tak zwanej „warzywnej gąbki” należy do starodawnych sposobów na zwalczanie potu. Drobno posiekaną natkę pietruszki, szpinak i sałatę zawijamy w warstwę gazy i tak przygotowaną „gąbką” nacieramy skórę pod pachami.
Tonik na pot domowej roboty
Innym domowym sposobem na potliwość jest sporządzenie chłodzącego toniku. Mieszamy 2 szklanki wódki, 2 łyżeczki gliceryny, pół łyżeczki oleju rycynowego, 2 łyżki suszonej lub 5 łyżeczek świeżej mięty.
Tak przygotowany wywar odstawiamy na tydzień i po uprzednim przecedzeniu przelewamy do butelki. Tonik najlepiej nałożyć na szorstką rękawicę lub gąbkę i masować nią ciało.
Medycyna estetyczna w walce z nadmierną potliwością:
Jeśli powyższe metody nie przynoszą żadnych efektów, radzi się stosowanie przeróżnych zabiegów kosmetycznych. Zastrzyki z toksyny botulinowej– Botoks blokuje działanie nerwowe, które pobudza gruczoły do wydzielania potu.
Efekt występuje już po wykonaniu jednego zabiegu Utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Tego typu zabiegi można wykonywać wielokrotnie.
Cena takiego zabiegu to około 1800 zł. Jonoforeza z zastosowaniem prądu, uszkadza gruczoły potowe. Można stosować na stopy, dłonie i pachy. Zaleca się wykonywanie 10 zabiegów. Cena to zazwyczaj 250-400 zł.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Ałun zamiast antyperspirantu
- Nadpotliwość – przykry problem
- Szałwia – 11 właściwości które WARTO ZNAĆ!
- Oczyszczanie skóry – POPULARNE MITY?! – sprawdź je!
- E-papierosy – truciciele płuc?
Miałam ten problem, najprawdopodobniej nie był spowodowany chorobą, badałam się u kilku lekarzy. Od jednego z nich usłyszałam, że może to być po prostu naturalne. Szczerze mówiąc bardzo mi to przeszkadzało, dlatego postanowiłam spróbować jeszcze specjalnych zabiegów na nad potliwość…