Jaka jest najlepsza nić dentystyczna? najlepiej sprawdzają się i mają najlepsze opinie takie nici dentystyczne jak: Sensodyne, Oral-B, Seysso, Curaprox, Georganics, Splat, Biorepair, Elgydium i Jordan.
Na polskim rynku jest ponad 100 różnych nici dentystycznych, niestety nie wszystkie z nich warte są zakupu, bo często zrywają się, strzępią, podrażniają zęby i dziąsła i wyślizgują się z rąk, uniemożliwiając czyszczenie zębów.
Dlatego, aby ułatwić Ci wybór, przygotowałam aktualny na ten rok ranking najlepszych nici dentystycznych, w rankingu znalazło się 12 produktów, każdy z nich dokładnie opisałam, wyłaniając przy tym największe zalety i wady każdej z nici.
Dodatkowo, po kliknięciu przycisku: “Sprawdź cenę” przekieruję Cię do listy sklepów, które daną nić sprzedają najtaniej w internecie!
Najlepsza nić dentystyczna RANKING
Spis treści
BioRepair Woskowana nić dentystyczna pęczniejąca
Ranking nici dentystycznych otwiera pęczniejąca i woskowana nić dentystyczna microRepair® marki BioRepair, nić stworzona została z mikrocząsteczek substancji, z której składa się szkliwo zębów. Nić pod wpływem śliny pęcznieje, świetnie dopasowując się do szczelin i przestrzeni zębowych.
Nici mają aromat świeżej mięty i dają poczucie świeżości. Na koniec dodam, że nić BioRepair zrobiona jest z ultracienkich i miękkich włókien i polecana jest w przypadku leczenia i profilaktyki chorób dziąseł.
Nici zawierają samoczyszczący polimer SCP (Self Cleaning Polymer), który skutecznie hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej, zwiększając jakość higieny. Na uwagę zasługuje też obecność kwasu hialuronowego, który dodatkowo wzmocnia dziąsła.
Zalety:
- zawiera SCP (samoczyszczący polimer) i kwas hialuronowy,
- do wszystkich przestrzeni zębowych,
- nadaje się do wrażliwych dziąseł,
- ładny i łagodny aromat mięty,
- zawiera cząsteczki microRepair®, z których składa się szkliwo zębów.
Wady:
- brak.
Sensodyne Expanding Floss
Następna w rankingu jest nić dentystyczna Explanding Floss, która przeznaczona jest szczególnie dla osób z wrażliwymi zębami.
Ma za zadanie czyścić przestrzenie międzyzębowe i delikatnie usuwać osad nazębny oraz resztki jedzenia. Włókna nici zostały specjalnie powleczone, aby docierać do trudno dostępnych miejsc.
Produkt w składzie zawiera fluorek sodu, dzięki czemu nić oprócz czyszczenia zębów, dba o ich szkliwo. W opakowaniu znajduje się 30 metrów nici.
Zalety:
- nić dentystyczna z fluorem,
- nici są mocne, nie rwią się, nie zostają między zębami i nie strzępią się,
- przyjemny, miętowy zapach,
- wydajne,
- niska cena.
Wady:
- może czasem podrażniać dziąsła.
Oral-B PRO Expert floss
Nić dentystyczna Oral-B łatwo wsuwa się pomiędzy zęby i komfortowo czyści przestrzenie międzyzębowe oraz pomaga zapobiegać chorobom dziąseł. Oprócz likwidacji płytki nazębnej, potwierdzono klinicznie, że zmniejsza zapalenie dziąseł.
Pozostawia w ustach uczucie świeżości i delikatny miętowy smak. Ma formę cienkiej tasiemki, dzięki czemu dociera w najmniejsze szczeliny. W opakowaniu znajduje się 25 metrów nici. Oral-B polecana jest szczególnie dla osób, które dopiero uczą się nitkować przestrzenie międzyzębowe.
Zalety:
- w formie tasiemki,
- miękka i delikatna zarówno dla dziąseł, jak i palców,
- wytrzymała – nie rwie i nie strzępi,
- łatwo wślizguje się w przestrzenie międzyzębowe.
Wady:
- nie wpływa na poprawę kondycji dziąseł.
SEYSSO Carbon Nić dentystyczna z aktywnym węglem
Nić Seysso Carbon ze względu na zawartość w składzie aktywnego węgla nie tylko usuwa resztki jedzenia, ale także likwiduje barwiące związki garbnikowe, spowodowane spożywaniem kawy, herbaty i czerwonego wina.
Cząsteczki węgla mają porowatą strukturę, która zwiększa absorpcję lotnych związków zapachowych, które powodują nieświeży oddech. Nici są koloru czarnego, który dobrze uwidacznia płytkę nazębną, dzięki czemu bardziej precyzyjnie oczyszczają zęby.
Dodatkowo włókna nici pokryte zostały woskiem, co ułatwia ich przesuwanie przez bardzo ciasne szczeliny zębowe. W opakowaniu znajduje się 40 metrów nici.
Zalety:
- wydajność,
- przyjemny zapach,
- dodatkowy efekt wybielający,
- niska cena.
Wady:
- nić jest stosunkowo gruba.
CURAPROX DF 834 Dental Floss
Curaprox to zwykła bez dodatków dentystyczna nić pokryta woskiem, produkt ma za zadanie usuwać naleciałości z ciasnych szczelin i trudno dostępnych miejsc.
Nić ma miętowy zapach i pozostawia w ustach uczucie ochłodzenia i odświeżenia. Nitka jest bardzo cienka, dzięki czemu z łatwością dociera w każde miejsce.
Nie zrywa się i nie kłębi w przestrzeniach międzyzębowych. Opakowanie zawiera 50 metrów nici.
Zalety:
- likwiduje nieświeży oddech,
- dokładnie czyścić szczeliny międzyzębowe,
- wytrzymała – nie pozostaje w zębach i nie strzępi się,
- wygodna w użytkowaniu.
Wady:
- może podrażniać wrażliwe dziąsła.
Georganics naturalna nić dentystyczna z węglem
Ranking obejmuje produkt od Georganics – nić denstystyczną z włókna bambusowego z dodatkiem wosku candelilla oraz olejku eterycznego z mięty pieprzowej.
W składzie zawarty jest także węgiel aktywny, który wspomaga walkę z przebarwieniami na zębach. Nić w przeciwieństwie do innych tego typu produktów, zapakowana jest w szklany, bezzapachowy pojemnik.
Pokrywa dozująca pozwala łatwo obciąć odpowiednią długość nici. Produkt jest wegański, a opakowanie bezodpadowane – w 100% biodegradowalne. W opakowaniu znajduje się 30 metrów nici.
Zalety:
- posiada certyfikat PETA cruelty-free,
- ekologiczna,
- nie powoduje podrażnień,
- delikatne działanie wybielające,
- nie rozwarstwia się i nie pozostaje między zębami.
Wady:
- jest stosunkowo gruba, nie dociera do bardzo wąskich szczelin.
Splat Dental Riser Floss
Riser Floss to trójwymiarowe, okrągłe nici, które nasączone zostały mikrokrystalicznym woskiem. Unikalna struktura ma za zadanie zapewniać precyzyjne czyszczenie bocznych ścian zębów.
Nić zwiększająca objętość stworzona została w oparciu o opatentowaną technologię “There’s only one!“. Podczas stosowania nici zwiększają swoją objętość, dzięki czemu skuteczniej czyszczą przestrzenie międzyzębowe.
W składzie nici zawarty jest Biosol – japońska substancja o działaniu antybakteryjnym. Z kolei olejek eteryczny z kardamonu wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Opakowanie zawiera 30 metrów nici.
Zalety:
- precyzyjnie czyści jamę ustną,
- wytrzymała – nie strzępi się,
- nie podrażnia dziąseł,
- ciekawy skład.
Wady:
- brak.
Biorepair Blanx Expanding Floss
Produkt Explanding Floss to nić dentystyczna o strukturze gąbki z dodatkiem wosku. Dodatkowo nitka nasączona jest substancją czynną, odbudowującą szkliwo. Cząsteczki MicroRepair reminalizują i naprawiają uszkodzenia szkliwa.
W trakcie czyszczenia struktura nici ulega przekształceniu w zwartą gąbkę i przystosowuje się do każdej szczeliny.
Producent gwarantuje dzięki temu likwidację do 40% więcej bakterii w porównaniu ze zwykłą nicią. BioRepair jest także nasączona jonami cynku, które uwalniane są bezpośrednio w miejscu stosowania nitki. W opakowaniu znajduje się 50 metrów nici.
Zalety:
- zwiększona skuteczność,
- redukuje stany zapalne dziąseł,
- dociera do najmniejszych szczelin,
- dostosowuje się do wielkości przestrzeni między zębami.
Wady:
- brak.
Elgydium Czarna Nić Dentystyczna
Elgydium Clinic Dental Floss to bardzo cienka nić dentystyczna o czarnym kolorze, który pomaga lepiej uwidocznić płytkę nazębną. W składzie zawarta jest chlorheksydyna, która wykazuje działanie antybakteryjne.
Nić została nawoskowana, co minimalizuje ryzyko podrażnień jamy ustnej. Woskowa powłoka nie powoduje uszkodzeń w jamie ustnej i nie strzępi się.
Nić nie zawiera mięty. Płaski przekrój nici umożliwia użycie jej nawet w przypadku mocno stłoczonych zębów. W opakowaniu znajduje się 50 metrów nici.
Zalety:
- nić dentystyczna z chlorheksydyną,
- uwidacznia zanieczyszczenia,
- pozostawia przyjemny, świeży posmak w ustach,
- niska cena.
Wady:
- brak.
ELGYDIUM CLINIC Dental Floss
Nić dentystyczna Elgydium Clinic oprócz dokładnego czyszczenia szczelin międzyzębowych, ma wspomagać profilaktykę próchnicy, dzięki zawartości fluoru oraz wzmacniać szkliwo zębów.
Ma miętowy smak i jest pokryta woskiem, dzięki czemu łatwo prześlizguje się przez styczne zębów. To z kolei minimalizuje ryzyko podrażnień. Idealna dla osób początkujących.
Nić składa się z 276 splecionych włókien, dzięki czemu jest skuteczna oraz miękka i bezpieczna w stosowaniu. W opakowaniu znajduje się 35 metrów nici.
Zalety:
- nić dentystyczna z fluorem,
- bardzo cienka o dużej wytrzymałości,
- komfortowa w użytkowaniu,
- poręczne opakowanie,
- odświeża oddech i potęguje uczucie czystości.
Wady:
- czasami może się strzępić.
Jordan Expand Fresh
Ranking nici dentystycznych zamyka Jordan Expand Fresh – jest to nić dentystyczna zwiększająca objętość z dodatkiem pasty do zębów.
Specjalnie zaprojektowane włókna nici pod wpływem śliny rozszerzają się, dzięki czemu dokładniej czyści przestrzenie międzyzębowe.
Z kolei dzięki zawartości pasty i fluoru dłużej chroni zęby przed działaniem kwasów, bakterii i zapewnia uczucie świeżości. Niewielkie opakowanie zmieści się w każdej torebce i kieszonce. W środku znajduje się 25 metrów nici.
Zalety:
- nić dentystyczna z fluorem
- delikatna dla dziąseł,
- pozostawia przyjemne uczucie świeżości,
- łatwa w użytkowaniu,
- małe, poręczne opakowanie.
Wady:
- mała wydajność.
Na koniec rankingu (jako urozmaiceie) zamieszczam niciowykałaczkę, znaną też jako: wykałaczka z nicią dentystyczną, nić dentystyczna na patyczku, nić dentystyczna z uchwytem, nić dentystyczna na trzymadełku lub wykałaczka dentystyczna (zyskała sobie naprawdę sporo nazw):
Jordan Easy Reach Flosser
Szwedzki produkt Jordan Easy Reach Flosser to połączenie nici dentystycznej i wykałaczki, dzięki czemu czyszczenie szczelin zębowych (zwłaszcza tych naprawdę ciasnych) staje się łatwiejsze, dzięki poręcznej rączce, trzymając za rączkę, można do woli przeciągać nić w ciasnych szczelinach bez jej wyślizgiwania się z rąk.
Niciowykałaczka Jordan Easy Reach Flosser jest woskowana, ma płaski przekrój i nie strzępi się. Rączka niciowykałaczki ma kształt litery Y, dzięki czemu z łatwością można dotrzeć nawet do tylnych przestrzeni zębowych.
Ponadto naciskając boki niciowykałaczki można regulować napięcie nici, produkt zakończony jest ostrą końcówką, która w razie potrzeby spełnia rolę klasycznej wykałaczki. Opakowanie zawiera 25 sztuk niciowykałaczek Jordan Easy Reach Flosser.
Zalety:
- przeznaczona do naprawdę ciasnych szczelin zębowych,
- nić nie strzępi się i jest delikatna dla dziąseł,
- ma płaski przekrój i jest woskowana,
- możliwość regulacji napięcia nitki,
- ma świeży miętowy smak,
- ostre zakończenie niciowykałaczki spełnia funkcję wykałaczki.
Wady:
- brak.
Korzystanie z nici dentystycznej pomaga skutecznie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Taki zabieg pozwala całkowicie doczyścić przestrzeń występującą pomiędzy zębami, która jest trudno dostępna dla standardowej szczoteczki do zębów.
Do wyboru mamy wiele różnych nici dentystycznych, więc początkujące osoby mają problem, aby zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Dlatego z poniższego tekstu dowiesz się jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną, jakie są jej rodzaje oraz przeciwwskazania.
Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?
Nitkowanie zębów najlepiej jest wykonywać po każdym posiłku. Taki proces powinniśmy robić co najmniej raz dziennie. Można zdecydować się na czyszczenie zębów nicią przed lub po szczotkowaniu, ale lepiej jest wykonać taką czynność już po umyciu zębów szczoteczką, a następnie przepłukać usta specjalnym płynem do płukania ust.
Na początek należy dokładnie umyć dłonie, żeby uniknąć przeniesienia bakterii do jamy ustnej. Odcinamy około 40 cm nitki dentystycznej, nawlekamy na środkowe lub wskazujące palce obu dłoni i przytrzymujemy je kciukami.
Na jednym palcu zostawiamy niewielki kawałek nitki, aby później nawlekać tę zużytą, a na drugim pozostałą część, skąd będziemy odwijać jej nowy odcinek. Napinamy około 5 cm fragment, który umieszczamy pomiędzy zębami.
Delikatnie czyścimy zęby ruchami od góry do dołu, a nie od lewej do prawej, tak jak to błędnie wykonuje wiele osób. Cały czas należy pamiętać o tym, aby nić była odpowiednio napięta i prowadzona jak najbliżej przy zębie.
Poprawne czyszczenie nicią dentystyczną trwa około 3 minuty. Po każdym wykonaniu takiego zabiegu należy dokładnie wypłukać jamę ustną wodą albo płynem przeznaczonym do takich czynności.
Dlaczego warto używać nici dentystycznej?
Nić dentystyczna powinna być używana przez każdego, kto chce uniknąć chorób jamy ustnej. Niestety, ale jeżeli nie będziemy regularnie dbali o czyszczenie naszych zębów to pojawi się próchnica lub jeszcze groźniejsza choroba o nazwie paradontoza, która po kilku latach doprowadza do wypadania zębów.
Po każdym posiłku na zębach gromadzi się osad oraz resztki jedzenia, których możemy się pozbyć tylko za pomocą specjalnej dentystycznej nici.
W bardzo łatwy sposób można rozpoznać to, czy ktoś nitkuje zęby, czy nie, ponieważ widać niedaleko szczelin tworzące się przebarwienia oraz ubytki, a w przestrzeniach pomiędzy zębami gromadzi się kamień nazębny. W niektórych przypadkach widoczne jest również zaczerwienienie dziąseł.
Jakie są rodzaje nici dentystycznych?
W drogeriach, aptekach oraz sklepach można nabyć różnego rodzaju nici dentystyczne. Przede wszystkim zróżnicowane są one pod względem grubości i materiału oraz smaku. Dlatego wiele początkujących osób nie wie, na który produkt się zdecydować.
Należy jak najbardziej uwzględnić własne uzębienie, aby nić dentystyczna bez problemu wchodziła pomiędzy szczeliny.
Jeżeli będziemy mieć problem z wyborem odpowiedniej nici to warto skontaktować się z dentystą, do którego chodzimy na regularne wizyty, aby pomógł wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.
Rodzaje nici dentystycznych, jakie możemy nabyć na rynku to:
- wybielające,
- antybakteryjne,
- niewoskowane,
- woskowane – pokryte specjalną warstwą wosku lub tylko nasączone, które stosuje się wyłącznie po umyciu zębów,
- z fluorem – czyli dodatkową ochroną przed paradontozą i próchnicą zębów,
- miętowe – odświeżające oddech.
Kto może korzystać z nici dentystycznych?
Każdy może stosować nici dentystyczne z wyjątkiem dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 roku życia. Jak już wcześniej było wspomniane, taka czynność pozwala zapobiegać chorobom jamy ustnej.
Jeżeli ktoś nie może czyścić zębów przy pomocy obu rąk, ponieważ jest osobą np. niepełnosprawną to warto wtedy zakupić produkt ze specjalnymi uchwytami na nici.
W ten sposób można wykonywać nitkowanie przy pomocy tylko jednej ręki. Zastępczym produktem są tzw. wykałaczki dentystyczne, które także polecane są do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami.
Czy można nitkować zęby mając aparat lub plomby?
Osoby posiadające aparat na zębach nie mogą korzystać ze standardowych nici dentystycznych. W takim przypadku pozostaje tylko wykałaczka z nitką lub specjalna szczoteczka do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami.
Pacjenci posiadający uzupełnienia protetyczne również będą mieli problemy z nitkowaniem. Podobnie będzie w przypadku osób posiadających mosty, ponieważ trudno jest włożyć nitkę pomiędzy zęby, które zostały zespolone.
Korony na zębach nie będą powodowały żadnych problemów, ponieważ mają naturalny kształt, taki jak normalny ząb.
W przypadku powyższych problemów najlepszym rozwiązaniem okazuje się specjalna nitka dentystyczna do mostów, która składa się z cienkiej żyłki oraz grubej pęczniejącej nici. Cienką żyłkę przełożymy pod mostem, natomiast gruba nić posłuży do oczyszczenia przestrzeni pomiędzy mostem a dziąsłem.
Pacjenci, którzy mają wyjmowane protezy, nie będą mieli takich problemów z użytkowaniem nici dentystycznej.
W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na delikatne czyszczenie zębów tych, które znajdują się w bliskim kontakcie z protezą albo stanowią jej główne podparcie. W takim miejscu zbiera się najwięcej osadu i płytki nazębnej, więc warto tutaj wykonywać regularne nitkowanie.
Kiedy nie stosować nici dentystycznych?
Jeżeli po stosowaniu nici dentystycznej zauważymy niepokojące objawy to warto skontaktować się z dentystą, aby pomógł nam wyeliminować problem. U niektórych pacjentów dziąsła po nitkowaniu są zaczerwienione, bolą, a nawet puchną.
Po czyszczeniu zębów nicią może również pojawić się zwiększona nadwrażliwość na gorące lub zimne pokarmy, a nawet krwawienie. Jak najszybciej należy skontaktować się ze stomatologiem, gdy zauważymy u siebie wydzielinę wokół zębów, ropę albo nasze uzębienie stanie się poluzowane.
Jeszcze inne objawy, jakie mogą wystąpić to nieprzyjemny smak w ustach, zmiana w ustawieniu dolnych i górnych zębów, a nawet odsuwanie się dziąseł od zębów.
Wszystkie powyższe objawy mogą być dla człowieka bardzo bolesne i w każdym przypadku warto udać się do swojego dentysty, który przeprowadzi badanie i ustali odpowiedni proces leczenia.
Jaki jest koszt zakupu nici dentystycznej?
Cena nici dentystycznej zależy od wielu różnych czynników. Na ostateczny koszt ma wpływ jej grubość, długość, materiał z jakiego została wykonana oraz marka firmy, która ją wyprodukowała.
W większości drogerii możemy nabyć nić dentystyczną za około 5 zł. Natomiast te droższe kosztują w granicach od 15 do 25 zł.
Nie należy jednak sugerować się ceną, ponieważ znacznie ważniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni produkt dopasowany do szerokości szczelin pomiędzy naszymi zębami.
Co zamiast nici dentystycznej?
Zastępczym urządzeniem do czyszczenia jamy ustnej jest irygator do zębów. Skutecznie pomaga oczyścić przestrzeń pomiędzy zębami. Mechanizm działania jest bardzo prosty, ponieważ polega na opłukiwaniu zębów wodą pod ciśnieniem, dzięki czemu wszystkie resztki jedzenia, które znajdują się pomiędzy zębami są skutecznie wypłukane.
Irygator polecany jest głównie pacjentom, którzy mają problemy w stosowaniu nitki dentystycznej, posiadają aparaty ortodontyczne lub odbudowy protetyczne. Jedynym minusem tego urządzenia jest to, że kosztuje znacznie więcej niż standardowe nici dentystyczne.
Dlaczego ważne jest regularne nitkowanie zębów?
Decydując się na systematyczne używanie nici dentystycznej, będziemy skutecznie zwalczać próchnicę oraz pozbywać się resztek jedzenia i gromadzącego się osadu. Pozwoli nam to zachować przez długie lata piękny i zdrowy uśmiech.
Niestety, ale żadna szczoteczka, nawet elektryczna nie jest w stanie poradzić sobie z czyszczeniem wszystkich przestrzeni występujących pomiędzy zębami.
Z tego względu dentyści zalecają swoim pacjentom regularne nitkowanie zębów, aby uniknąć wielu problemów związanych z chorobami jamy ustnej oraz najgorszego, czyli wypadania zębów. Jeżeli więc chcemy się cieszyć zdrowymi zębami przez wiele lat to warto po każdym posiłku nitkować zęby.
Warto przeczytać:
- Najlepsza czarna pasta do zębów z węglem RANKING
- Najlepsza pasta do zębów bez fluoru RANKING i OPINIE
- Szczoteczka soniczna do zębów RANKING i OPINIE
- Najlepszy Płyn Do Płukania Jamy Ustnej RANKING