To oczywiste, że słowa „Mamo, tato, jestem w ciąży”, które padają z ust waszej nastoletniej córki, są dla was szokujące. Warto wtedy wziąć głęboki oddech, opanować się i zareagować spokojnie. Krzyki nic nie dadzą – „to” już się stało. Teraz trzeba się zastanowić, jak wesprzeć nastolatkę w tej niełatwej sytuacji.

Nastolatka w ciąży

Statystki mówią, że wśród ogółu rodzących nieletnie matki (poniżej 18 roku życia) stanowią około 10%.

Nastolatkom zdarzają się wpadki głównie z powodu coraz wcześniejszego dojrzewania, zmniejszonej kontroli rodziców, niewystarczającej edukacji seksualnej oraz upowszechnienia współżycia przed ślubem.

nastolatka-w-ciazy

Jako rodzice postawieni przed faktem dokonanym, nie traćcie czasu na zastanawianie się, z jakiego powodu to właśnie wasza córka znalazła się wśród odsetka nieletnich ciężarnych…

Nie udało się wam ustrzec jej przed nieplanowaną ciążą, warto jednak odpowiednio pomóc jej w odnalezieniu się w zupełnie nowej sytuacji.

Zapewnijcie ją o wsparciu

Pierwsza reakcja pewnie nie będzie idealna. Po typowym szoku postarajcie się jednak zapewnić córkę, że ma wsparcie w was, rodzicach.

Trochę za wcześnie jeszcze na macierzyństwo, ale przecież jesteście w stanie pomóc córce i nauczyć ją odpowiedzialności za swoje dziecko.

Najbliższe dwa, trzy lata nie będą dla was łatwe, ale z czasem zobaczycie, że – skoro już tak wyszło – fajnie jest być młodymi dziadkami.

Zdarza się, że nastoletnie matki są napiętnowane przez otoczenie – wyśmiewane w szkole czy w publicznych miejscach.

Musicie przygotować córkę na takie ewentualności i przekonać ją, że nie warto się tym przejmować.

Najlepszą odpowiedzią na komentarze typu „Taka młoda, a już w ciąży!” lub „Zobacz, jaka młoda matka!” będzie „Proszę pilnować swoich spraw! Mnie nie interesuje pani/pana życie!”

Poznajcie ojca dziecka

Dowiedzcie się, co łączy córkę z ojcem dziecka. Czy był to poważny związek (na tyle, na ile poważny może być związek nastolatków) czy przelotna znajomość, zakończona wpadką na imprezie?

Jeśli okaże się, że córka wiąże przyszłość z tym chłopakiem, spotkanie się z nim jest nieuniknione!

Oczywiście do spotkania musicie się odpowiednio przygotować. Wrzaski i setka pytań nie pomoże żadnemu z Was. Spotkanie z chłopakiem córki ma być pełne optymizmu i wzajemnego zrozumienia!

Koniecznie przeczytaj jak powinien wyglądać pierwszy raz z partnerem!

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl