To oczywiste, że słowa „Mamo, tato, jestem w ciąży”, które padają z ust waszej nastoletniej córki, są dla was szokujące. Warto wtedy wziąć głęboki oddech, opanować się i zareagować spokojnie. Krzyki nic nie dadzą – „to” już się stało. Teraz trzeba się zastanowić, jak wesprzeć nastolatkę w tej niełatwej sytuacji.

Nastolatka w ciąży

Statystki mówią, że wśród ogółu rodzących nieletnie matki (poniżej 18 roku życia) stanowią około 10%.

Nastolatkom zdarzają się wpadki głównie z powodu coraz wcześniejszego dojrzewania, zmniejszonej kontroli rodziców, niewystarczającej edukacji seksualnej oraz upowszechnienia współżycia przed ślubem.

nastolatka-w-ciazy

Jako rodzice postawieni przed faktem dokonanym, nie traćcie czasu na zastanawianie się, z jakiego powodu to właśnie wasza córka znalazła się wśród odsetka nieletnich ciężarnych…

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak dobrać poduszkę do spania?

Nie udało się wam ustrzec jej przed nieplanowaną ciążą, warto jednak odpowiednio pomóc jej w odnalezieniu się w zupełnie nowej sytuacji.

Zapewnijcie ją o wsparciu

Pierwsza reakcja pewnie nie będzie idealna. Po typowym szoku postarajcie się jednak zapewnić córkę, że ma wsparcie w was, rodzicach.

Trochę za wcześnie jeszcze na macierzyństwo, ale przecież jesteście w stanie pomóc córce i nauczyć ją odpowiedzialności za swoje dziecko.

Najbliższe dwa, trzy lata nie będą dla was łatwe, ale z czasem zobaczycie, że – skoro już tak wyszło – fajnie jest być młodymi dziadkami.

Zdarza się, że nastoletnie matki są napiętnowane przez otoczenie – wyśmiewane w szkole czy w publicznych miejscach.

Musicie przygotować córkę na takie ewentualności i przekonać ją, że nie warto się tym przejmować.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
7 tydzień ciąży - jesteś już na to gotowa? [ZOBACZ]

Najlepszą odpowiedzią na komentarze typu „Taka młoda, a już w ciąży!” lub „Zobacz, jaka młoda matka!” będzie „Proszę pilnować swoich spraw! Mnie nie interesuje pani/pana życie!”

Poznajcie ojca dziecka

Dowiedzcie się, co łączy córkę z ojcem dziecka. Czy był to poważny związek (na tyle, na ile poważny może być związek nastolatków) czy przelotna znajomość, zakończona wpadką na imprezie?

Jeśli okaże się, że córka wiąże przyszłość z tym chłopakiem, spotkanie się z nim jest nieuniknione!

Oczywiście do spotkania musicie się odpowiednio przygotować. Wrzaski i setka pytań nie pomoże żadnemu z Was. Spotkanie z chłopakiem córki ma być pełne optymizmu i wzajemnego zrozumienia!

Koniecznie przeczytaj jak powinien wyglądać pierwszy raz z partnerem!

0 Udostępnień
(3głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Emilia Maria
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl