Dziś dowiesz się jakie są najlepsze naturalne metody na krwotoki z nosa. Krwawienie z nosa może być wywołane różnego rodzaju czynnikami. Od najpowszechniejszego, wywołanego uderzeniem bądź uszkodzeniem błony śluzowej nosa, po różnego rodzaju choroby zakaźne i dolegliwości układu krążeniowego. Choć sam krwotok z nosa uznawany jest przez wielu za wyjątkowo błahą dolegliwość jedno jest pewne, nie wolno jej bagatelizować. Jeśli krwawienia z nosa pojawiają się u Ciebie co tydzień lub częściej, bez konkretnej przyczyny, powinnaś natychmiast udać się do lekarza, w celu wykonania podstawowych badań.

Pozwoli to określić przyczynę krwotoków, dzięki czemu znacznie szybciej pozbędziesz się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

krwawienie-z-nosa

Jeśli jednak krwawienia z nosa pojawiają się u Ciebie stosunkowo rzadko, nie musisz panikować. Przedstawię Ci dzisiaj kilka naturalnych i przede wszystkim sprawdzonych metod walki z tą dokuczliwą dolegliwością.

Odpowiednia pozycja ciała

Z czasów dzieciństwa pamiętam mit, wedle którego podczas krwotoku z nosa należało się położyć i głowę odchylić do tyłu. O ile przy niewielkim krwawieniu, które pomału ustępuje, metoda ta może się okazać skuteczna. Jednak absolutnie nie należy kłaść się w przypadku silnego krwotoku.

Spływająca krew może spowodować zadławienie. Gdy zauważysz, że zaczyna lecieć Ci krew z nosa powinnaś usiąść, a następnie delikatnie pochylić się do przodu. W ten sposób krew nie będzie Ci spływać do gardła, przez co unikniesz ewentualnego zakrztuszenia.

Zimne okłady na krwotoki z nosa

Metoda ta jest stara jak świat. Jednym z pierwszych kroków podczas krwawienia z nosa jest przygotowanie zimnych okładów. Można je przygotować wykorzystując namoczoną w zimnej wodzie szmatkę, albo umieścić w szmatce kilka kostek lodu (w ten sposób przygotowane okłady na pewno będą zimniejsze).

krwotok-z-nosa
Krwotok z nosa

Tak przygotowany okład należy przyłożyć do nosa. Zimny okład spowoduje skórczanie się naczyń krwionośnych nosa, przez co znacznie szybciej pozbędziesz się krwotoku.

Kostku lodu w nozdrzach

Możesz również kostki lodu wsunąć do nozdrzy. Kostki lodu zatrzymają krwawienie, a dodatkowo znacznie szybciej pozbędziesz się krwawienia. Metoda  ta nie jest jednak polecana osobom, u których krwotoki z nosa towarzyszą przeziębieniu. Wychładzając w ten sposób nos możesz rozwinąć infekcję.

Mokry ręcznik na krwotok z nosa

Kolejną metodą w kategorii zimnych okładów jest umieszczenie zimnego, mokrego ręcznika na karku. W ten sposób również zminimalizujesz krwawienie.

Nie wysuszaj śluzówek nosa

Krwawienie z nosa może występować na skutek nadmiernego wysuszania śluzówek nosa. Jeśli występują u Ciebie krwawienia z nosa, które nie są spowodowane różnego rodzaju chorobami powinnaś pamiętać o tym, żeby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednie nawodnienie. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy kaloryfery skutecznie wysuszają powietrze. Zobacz jak działa na nas suche i gorące powietrze w domu!

Aby zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia śluzówek nosa powinnaś wypijać przynajmniej 8 szklanek wody (lub ziół) dziennie. W ten sposób dostarczysz sobie odpowiednie nawilżenie, które w znaczny sposób ograniczy częstotliwość występowania krwotoków.

Możesz również stosować różnego rodzaju olejki (kokosowy lub lniany) do nawilżania wewnętrznej strony nosa. Olejki te sprawią, że błona śluzowa nie będzie podatna na wysuszanie.

Dostarcz niezbędne witaminy i minerały

Krwotoki z nosa mogą się pojawiać w wyniku niedoboru różnego rodzaju witamin i minerałów. To właśnie dlatego tak ważne jest dostarczenie sobie diety bogatej we wszystkie składniki odżywcze. (top suplementy które warto zażywać) Warto wzbogacić swoją dietę szczególnie w warzywa i owoce, które stanowią bogate źródło witamin i minerałów, które są niezbędne do zachowania organizmu w odpowiedniej kondycji.

Powinnaś sięgnąć szczególnie po cytrusy, ponieważ witamina C stanowi ważny składnik kolagenu, który odpowiada za odbudowę błony śluzowej nosa, a także wzmacnia naczynia włosowate

Sól morska na krwotok z nosa

krwotoki-z-nosa

Krwotoki z nosa bardzo często towarzyszą nam podczas przeziębienia. Sam katar sprawia, że błona śluzowa jest osłabiona, a do tego częste wydmuchiwanie nosa dodatkowo ją podrażnia. To właśnie dlatego, zwłaszcza w sezonie zwiększonej zachorowalności tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej higieny nosa.

Płukanki z wody morskiej

Zamiast regularnego dmuchania nosa powinnaś zastosować płukanki z wody morskiej. Możesz zakupić gotowy roztwór w aptece, albo samodzielnie go przygotować. W tym celu powinnaś zmieszać pół łyżeczki soli z przegotowaną wodą, a następnie przy użyciu gruszki przepłukać nos roztworem.

Zawarta w roztworze sól rozpuści wydzielinę, dzięki czemu znacznie delikatniej uda Ci się ją usunąć, nie podrażniając tym samym śluzówki nosa.

Higiena a krwotok z nosa

Krwotoki z nosa, jeśli zdarzają się raz na jakiś czas nie powinny budzić w Tobie niepokoju. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą przeziębieniu. W takich sytuacjach wystarczy zadbać o odpowiednią higienę i pielęgnację nosa.

Zapewniając odpowiednie nawilżenie błony śluzowej, a także odpowiednią suplementację witamin w znaczny sposób zredukujesz częstotliwość krwotoków. Pamiętaj jednak, że gdy krwawienia z nosa pojawiają się u Ciebie częściej niż dwa razy w miesiącu powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza, w celu ustalenia ich przyczyny.

0 Udostępnień