“W ty roku opanuję język niemiecki/włoski/angielski” jest częstym postanowieniem noworocznym dla wielu z nas. Nauka języka obcego poszerza nasze horyzonty, pozwala na kontakt z ludźmi z różnych części świata, a także ułatwia chęć podróżowania po świecie, czy też zmiany miejsca swojego zamieszkania. Czy możliwe jest jednak opanowanie języka w domu, bez konieczności uczęszczania na kurs? A jeśli tak, to jak to zrobić?

Czemu warto uczyć się języków?

Języków warto jest się uczyć zawsze. Nigdy tak naprawdę nie możemy być pewni, w jakim miejscu znajdziemy się za kilka lat. Być może w staraniu się o wymarzoną pracę, decydującą kwestia okaże się umiejętność posługiwania się językiem niemieckim czy też rosyjskim? Tego nigdy nie możemy być pewni.

Dodatkowo, nauka języka w domu rozwija w nas zdolność szybszego i lepszego zapamiętywania, oraz logicznego myślenia. Podczas nauki samodzielnej uczymy się samodyscypliny, codziennie zasiadając do nauki mimo zmęczenia czy braku czasu. Ucząc się danego języka, zdobywamy również wiedzę, na temat kultury kraju i ludzi w nim żyjących. Z pewnością będzie to bardzo ciekawe doświadczenie, przynoszące dla nas wiele korzyści.

Czy można nauczyć się języka samemu?

nauka-jezyka-przez-internet

Zdania na temat tego, czy samodzielna nauka języka w domu ma sens czy też nie, są podzielone. Językoznawcy jednak, podobnie jak poligloci twierdzą, że możliwe jest nauczenie się języka obcego, a nawet kilku, jest jak najbardziej możliwe. Może się zdarzyć, że będzie to trochę trudniejsze niż jest to w przypadku uczęszczania na lekcje, które same w sobie nas motywują do pracy.

Większość z nas obawia się bowiem tego jak wypadnie na tle całej grupy, co skłania do przygotowywania się do zajęć. Jeśli jednak nie brakuje nam motywacji, a nasza determinacja zagrzewa nas do działania nie tylko na początku nauki, z pewnością odniesiemy sukces.

Warto jednak pamiętać by nie zniechęcać się w razie trudności czy niepowodzeń, które z pewnością będą miały miejsce, na którymś z etapów. Pamiętajmy też aby zawsze uczyć się na wiele sposobów co nie tylko kształcić będzie nasze umiejętności zarówno w pisaniu, czytaniu jak i wymowie, ale także sprawią, że nauka języka będzie ciekawa.

Nauka języka online?

nauka-jezyka-w-domu

Mając dostęp do internetu, zyskujemy nie tylko możliwość oglądania filmów, ale także rozwijania się w niemal każdym kierunku. W sieci powstało mnóstwo stron do nauki języków. Możemy dowolnie wybierać i przebierać wśród metod i sposobów nauki.

Niektóre z nich są płatne, ale dają możliwość rozmowy z nauczycielem lub też prowadzenie konwersacji w języku jakiego się uczymy, w ramach praktyki. Wiele stron tego rodzaju oferuje naukę na kilka sposobów od pisania, czytania po rozumienie ze słuchu oraz wymowę.

Jeśli jesteśmy zmuszeni do codziennego dojeżdżania do pracy lub szkoły, warto ten czas również wykorzysta na naukę. W tym wypadku niezastąpione będą wszelkie aplikacje na telefon, które są naprawdę niezawodne w procesie zapamiętywania nowych słówek. Trudno będzie nam raczej uczyć się prawidłowej wymowy w ten sposób czy rozumienia ze słuchu, lecz znajomość słówek z pewnością ulegnie poprawie.

Warto tutaj dodać, że jednak z teorii mówi o tym, iż aby płynnie porozumiewać się w języku obcym, wystarczy znać około 10000 słów. Więc do działa! Dodamy jeszcze, że aplikacje do nauki języka mogą także przypominać o konieczności poznania kolejnych słówek każdego dnia, co okazać się może świetną motywacją.

Kursy online

W sieci, wśród stron do nauki języka, znajdziemy również liczne kursy językowe online. Wiele z nich przygotowanych jest tylko na zasadzie gromadzenia oraz udostępniania użytkownikowi materiału na określonym poziomie a następnie przetestowanie wiedzy kursanta. Inne natomiast dysponuj a pomocą dydaktyczną oraz systemem ocen poszczególnych testów oraz prac.

nauka-jezyka-aplikacje-mobilne

Zaletą kursów językowych online tego typu jest fakt, iż po jego ukończeniu otrzymujemy specjalny certyfikat potwierdzający nasze umiejętności. Przed zapisaniem się na kurs językowy tego rodzaju, czeka nas rozwiązanie testu, na którego podstawie zostanie określony nasz poziom zaawansowania w znajomości wybranego przez nas języka. Koniecznie sprawdź: jak uczyć dziecko jeżyka obcego?

Nauka języka poprzez oglądanie filmów i słuchanie piosenek

Czy nauka języka musi być zawsze żmudna i nieco nudna? Z pewnością nie! Jeśli więc brakuje nam motywacji i tęsknimy za relaksem, czemu nie połączyć jednego wraz z drugim? W sieci znajdziemy tysiące stron udostępniających filmy w każdym języku świata.

A gdyby tak uczyć się oglądając swój ulubiony serial? Brzmi ciekawie? Z pewnością na początku będziemy nie wiele z tego rozumieć, obycie z językiem jest jednak bardzo ważne i sprawia, że znacznie szybciej przyjmiemy zasady gramatyki czy też wymowy poszczególnych słów.

Warto jest obejrzeć film lub serial, który dobrze znamy, a wówczas jego treść nie będzie dla nas zupełnie niezrozumiała. Słówka, które zapamiętamy warto jest zapisywać i powtarzać jakiś czas, starając się ich użyć w jakimś kontekście. Postarajmy się otoczyć językiem ze wszystkich stron a z czasem stanie się on dla nas coraz bardziej naturalny.

0 Udostępnień