A wiesz jak uczyć dzieci języka obcego? Od kilku lat w Polsce rozwija się dziwny trend, polegający na zapisywaniu dzieci na wszelkie dodatkowe zajęcia, które mają czynić go lepszym od innych i w teorii ułatwiać mu przyszłość.

Ale czy na pewno tak jest? Czy wysłanie dziecka na zajęcia z angielskiego i niemieckiego, taniec ludowy i kółko plastyczne to nie przesada? Czy to idealny sposób, w którym dzieci przyswajają wiedzę i uczą się języków?

Jeśli jesteś rodzicem, ale nie interesuje cię moda na czynienie z dziecka małego robota, mówiącego w kilku językach i zadręczania go nauką języków obcych, poniższy artykuł zawiera cenne informacje i wskazówki o tym, jak uczyć dziecko języków, a tym samym nie odbierać mu dzieciństwa.

Posługiwanie się językami obcymi

jezyki-obce-dla-dzieci

Dzieci, które mają możliwość kształcenia swoich umiejętności w dziedzinie posługiwania się językami, nie tylko mogą, ale wręcz powinny z niej korzystać. Zdaniem naukowców ludzkie mózgi najlepiej wchłaniają wiedzę od urodzenia do ukończenia 12 lat, a za szczególnie sprzyjający okres jest pierwsze 5 lat życia.

Nie ma żadnych przeszkód w tym, by języka obcego uczyły się również dzieci, które nie potrafią posługiwać się w pełni językiem ojczystym – jest to metoda równoległego i niekolidującego przyswajania wiedzy w tej dziedzinie.

Dzieci wielojęzyczne

Wielojęzyczność oznacza posługiwanie się co najmniej dwoma językami obcymi w sposób dwojaki: czynny lub bierny, który występuje, gdy osoba rozumie, co się do niej mówi, jednak sama nie rozmawia w danym języku.

W skali światowej zjawisko to jest bardzo powszechne szczególnie w Afryce, Chinach czy Indiach – języki oficjalne tych krajów często nie pokrywają się z tymi używanymi przez ich mieszkańców.

W Polsce natomiast większość obywateli posługuje się jednym językiem, kolejnych uczymy się wraz z innymi procesami edukacyjnymi, czyli w szkołach lub na dodatkowych kursach.
Inaczej jest w rodzinach mieszanych – rodzice i bliscy rozmawiają z dzieckiem każde w swoim języku.

To sytuacja wprost idealna dla dziecka, która uczy się dwóch języków jednocześnie. Oba języki możemy uznać za ojczyste i określić dziecko mianem „dwujęzycznego”, w przypadku, kiedy dziecko uczy ich od urodzenia. Późniejsze etapy nazywamy tylko dwujęzycznością.

Kursy i szkoły językowe

jezyk-obcy-dla-dzieci

Powszechną metodą uczenia się języków obcych są dodatkowe zajęcia, które rodzice organizują dzieciom. Niektóre przedszkola również organizują taką możliwość.

W sytuacji kursów ważne jest, by sprawiały one dziecku radość i satysfakcję, tak, by nauka nie była dla nich przykrym obowiązkiem, który muszą wypełniać zgodnie z wolą rodziców. Szkoły nauki często organizują lekcje pokazowe.

Jest to oczywiście chwyt marketingowy, by przyciągnąć ludzi do wybranej placówki, ale skoro mamy możliwość uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach to dlaczego by nie skorzystać?

Bardzo ciekawa opcja, dla osób, które dopiero chcą zapisać swoje dziecko na dodatkowy kurs języka obcego, jednak nie wiedzą, czy dana metoda nauki prezentowana przez konkretną szkołę będzie odpowiednia.

Już od pierwszych zajęć widać, czy taka forma przyswajania wiedzy sprawia przyjemność i czy pociecha jest nią zainteresowana. Jeśli tak – pora zorganizować dziecku takie lekcje, a efekty na pewno będą widoczne.

Nawet w późniejszych latach. Odpowiednio dobrane zajęcia pozwolą na przeniesienie zdobytych umiejętności również na wiele innych przedmiotów w szkole podstawowej, gimnazjum czy liceum. Dzieci są dzięki nim bardziej zorganizowane, pracowite, skupione.

Język obcy w domu

Ważnym elementem nauki języka obcego jest także wsparcie wśród najbliższych, ich zajęta dla dziecka do podejmowania nowych wyzwań, kontynuowania nauki i pochwały.

Rodzice posługujący się językami obcymi powinni umożliwić dzieciom kontakt z językiem – przykładowo: włączać odtwarzacz z piosenkami w obcym języku, czytać książki na dobranoc, zwracać się do dzieci z drobnymi prośbami czy nawet uczyć się z nimi krótkich wierszyków. To dobra okazja nie tylko na szlifowanie języka w domu, ale także na spędzenie czasu z pociechą. Przyjemne z pożytecznym!

Pole do popisu mają także rodzice, którzy nie posługują się językami obcymi. Wartą uwagi metodą przyswajania języków jest kierowanie dzieci w stronę obcojęzycznych mediów. Najbardziej efektywną propozycją jest radio – stacji radiowych można znaleźć niezliczenie wiele w sieci.

Dziecko nie musi rozumieć, co przekazuje radio, wystarczy, że przez jakiś czas będzie w jego otoczeniu. Wraz z poznawaniem nowych słów w szkole czy przedszkolu, mózg automatycznie zacznie starać się radzić sobie z zasłyszanymi zdaniami. Nie warto jednak korzystać z telewizji – obraz przyćmi dźwięk, a przecież nie o to nam chodzi.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień